2013’e Girerken

Kahramanmaraş yeni yıla büyükşehir olarak giriyor. Hükümet yeni bir kanunla 16 olan büyükşehir sayısını 29’a çıkardı. 29 Büyükşehir arasında Kahramanmaraş’ın olması bize kıvanç ve mutluluk veriyor.

Yarınların planlanmasında, ekonomik anlamda, uygulama alanında yerel yönetimlerin elinin daha da güçlendiği büyükşehir yasası ile Kahramanmaraş hak ettiği yere ulaşma adına büyük projeler ortaya koyacak siyasal gücü elinde bulabilecek mi?

Bir şehirde, siyaset, kamu yöneticileri, iş dünyası ve medya birlikte ortak projeler için fikir ve gönül birliği yapamaz ise, o şehirde düzen ve ahenk söz konusu değildir.

Bugünün Kahramanmaraş’ına baktığımızda, ne yazık ki parçalı bulutlu bir görüntü en bariz bir şekilde kendini sırıtmaktadır.

Kahramanmaraş’ta Ak Parti cephesinde siyasete bakıldığında, yerel yöneticiler ile milletvekilleri arasında, ilçelerde ve merkezde teşkilat ile seçilmişler arasında gizliden gizliye bir rekabet söz konusudur.

Bürokrasi atamalarına bakıldığında, teşkilat ve milletvekilleri birbirinden bağımsız, çoğu zamanda onların bile haberi olmadan atamalar yapılmaktadır.

Bu konu siyasilere sorulduğunda ise, biz yürütmenin işine karışmıyoruz denilmektedir.

Gaziantep Çevre ve Şehircilik Müdürü Gazianteplidir. Ama Kahramanmaraşlı biri bu kuruma atanamamaktadır. Gerekçesi ise, aynı şehirde olanlar aynı şehre yönetici olarak atanmıyor. Peki komşumuz Gaziantep bunu nasıl yapıyor?

Kahramanmaraşlılar olarak bizlerin yapacağı çok şeyler vardır. Öncelikle siyaset kurumuna sahip çıkılmalıdır.

Siyaset yapan insanların ayağından çekmek yerine onları korumalıyız. Bunu yaparken de siyasilere görevlerini hatırlatmalı, kent için çalışmalarını sağlamalıyız.

Bu ancak;

Siyaset,

Bürokrasi,

İş dünyası,

Medya dayanışmasından geçmektedir.

Medya’ya sahip çıkmayan şehirler ilerlemesini kör topal ve tesadüfi olarak yapmaktadır.

Bu gün Kahramanmaraş’ın ilerlemesi de tamamen tesadüfi olarak gitmektedir.

Parçalı bulutlu görüntülerin kaybolması, birlik ve beraberliğin sağlanması mümkün olduğunda büyükşehir Kahramanmaraş için bir fırsata dönüşecektir.

Birliktelik sağlanmadığında ise, bir faydasının olacağını düşünmek, abesle iştigal gibi bir şey olur.

2013 yılının Kahramanmaraş’a ve bütün ülkeye, Türk ve İslam Dünyasına sevgi ve barış getirmesini dileriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar