UGİYAD, Gazeteci Kenan Onaran Başkanlığında Kuruldu

UGİYAD, Gazeteci Kenan Onaran Başkanlığında Kuruldu
Uluslararası Gazeteciler İnternet Yayıncıları ve Yazarlar Derneği (UGİYAD), Gazeteci Kenan Onaran başkanlığında kurularak faaliyetlerine başladı.

Genel merkezi Kahramanmaraş olan UGİYAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Gazeteci Kenan Onaran olurken; kurucular kurulunda gazetecilerden İsmail Koyuncu, İlker Yiyen, Gökhan Dökücü, Tural Şahbazlı, Saniye Arık ve Metehan Nazlı yer aldı.

UGİYAD’ın kuruluşuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Kenan Onaran, UGİYAD’ın bir ihtiyaçtan doğduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi: “Kısa adı UGİYAD olan Uluslararası Gazeteciler İnternet Yayıncıları ve Yazarlar Derneği öncelikle şehrimize, ülkemize ve insanlığa hayırlı olsun. UGİYAD; gazeteciler ve yazarlar başta olmak üzere PR uzmanları, Youtuberler, sosyal medya danışmanları ve fenomenleri gibi internet yayıncılarını bir çatı altında toplamayı ilke edinmiş bir sivil toplum kuruluşudur. En büyük amacı ise hitap ettiği kitlenin kronik sorunlarıyla mücadele etmek, çözüm önerileri sunmak ve teknolojik döngüye ayak uydurmaktır. Dolayısıyla UGİYAD bir ihtiyaç sonucu ortaya çıkmıştır.”

İNTERNET YASASIYLA GAZETECİLİĞİN VE GAZETECİLERİN TANIMI YENİDEN YAPILMALI!

Gazetecilerin ve yazarların sosyal ve özlük hakları gibi problemleri olduğunu dile getiren UGİYAD Genel Başkanı Kenan Onaran, şöyle konuştu: “Teknolojik alanda yaşanan gelişmeler, artık çağ açıp çağ kapatırken; meslektaşlarımızın hala eski basın kanunu ile muhatap olması bizleri kara kara düşündürüyor. Akıllı telefon kullanım yaşı 3’e kadar düştü, teknolojik cihazların kullanımıyla ilgili onlarca elektronik hastalık kavramı türedi; ama hala bir internet yasamız yok. İnternet yasası neden önemli? Çünkü teknoloji artık hayatımıza yön veriyor. İcra ettiğimiz mesleklerimize de yön veriyor. Teknolojinin yaygınlaşmasıyla beraber insanların haber alma, gazetecilerin ise haber verme alışkanlığı değişti. Dolayısıyla bu yeni alışkanlıkların hem gazetecilerin hem de kamuoyunun hak ve özgürlüklerini net bir şekilde açıklayan yasal düzenlemelere dönüştürülmesi elzem oldu. Bugün bir Facebook profilinden yapılan paylaşımlar toplum nezdinde haber olarak algılanıyorsa burada bir problem vardır. Ya da çok küçük bütçeyle veya tamamen ücretsiz kurulabilen ve künyesi dahi olmayan site/portallar, haber sitesi olarak algılanıyorsa burada bir sorun vardır. Mesleki bilgi-birikim ve tecrübe gözetmeden bu tür platformların internet üzerinden yayın yapması da başlıbaşına bir sorun. Bu tür site ve portallarda işlenen suçların ne şekilde ve kim tarafından cezalandırılacağı da bilinmezliğini koruyan başka bir konu. O yüzden teknolojik döngünün ve gelişmenin iyice araştırılarak gazeteciliğin ve gazetecilerin tanımı yeniden yapılmalıdır.”

İNTERNET YAYINCILARININ KİMLİK SORUNLARI VAR!

İnternetin, özellikle akıllı telefonlar aracılığıyla insanların hayatının vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini aktaran Başkan Onaran, şu değerlendirmelerde bulundu:  “İnternet ile beraber hayatımıza sosyal medya platformları da girdi. Bu platformlar aracılığıyla da fenomenler, ortaya çıktı. Yotuberler ortaya çıktı. Firmaların sosyal medyada var olma çabaları sonucu içerik üreticileri, sosyal medya danışmanları ortaya çıktı. Hatta ve hatta sosyal medya fotoğrafçılığı kavramı ortaya çıktı. Bu isimler milyonlara hitap eden paylaşımlar yapıyor. Sosyal medya kullanıcıları bu kişilere bir isim veriyor ama yasal zeminde bu insanların kimlik sorunları var.”

“YAZARLAR, TEKNOLOJİYE KURBAN EDİLMEMELİ!”

Fikir işçiliği yapan yazarların teknoloji karşısında çaresiz kaldığına dikkat çeken UGİYAD Genel Başkanı Kenan Onaran, şunları kaydetti: “Bir kitap ortaya koymak için yıllarını hatta ömrünü harcayan yazarlarımız var. Güç bela bir kitap çıkarıyor; ama destek görmüyor. İyi bir yayıncı veya yayın danışmanı yoksa etrafında bu kitabını çıkardığına bin pişman oluyor. Üstelik bir de teknoloji karşısında varlık mücadelesi veriyor. Çünkü teknolojik altyapıya uyum sağlayabilecek ne imkanı var ne de bu imkanı sağlayan birileri. İşte UGİYAD, bu teknolojik dönüşüm için kuruldu.”

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.