Kahramanmaraş’taki çiftçilere ‘Bireysel Sulama Sistemi’ müjdesi

Kahramanmaraş’taki çiftçilere ‘Bireysel Sulama Sistemi’ müjdesi
Kahramanmaraş’ta modern sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması için çiftçilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından müjdeli haber geldi. Bakanlık’tan yaptığı açıklamada, bireysel sulama sistemleri desteklemeleri başvurularının başladığı ifade edildi.

Son yıllarda yaşanan kuraklık Türkiye genelindeki çiftçileri olumsuz etkilediği gibi Kahramanmaraş’taki çiftçileri de vurmuş durumda. Bunun yanında modern sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması ve üreticiler tarafından kullanımının arttırılması için bireysel sulama sistemleri konusunda yeni bir hibe destek programı hayata geçirildi.

Bakanlığın hayata geçirdiği proje kapsamında Kahramanmaraş’taki çiftçiler ‘Bireysel Sulama Sistemleri’ desteklemeleri ile daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlanacak ve kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi sağlanacak.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemleri’nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ 25 Şubat 2021 tarihli ve 31406 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğle tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak, daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi için bireysel sulama sistemlerinin alımına yüzde 50 hibe desteği verilecek.

Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecek ve hibeye esas mal alım tutarı gerçek ve tüzel kişiler için 1 milyon TL'yi geçemeyecek.

Başvurular, güncel Uygulama Rehberinde yer alan başvuru formu ve eklerine uygun olarak hazırlanacak ve başvurular 1 Mart 2021 tarihinde başlayıp 30 gün süre boyunca devam edecek. Başvurular İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bizzat yapılacak. Başvurular, bireysel sulama sistemi alımlarını gerçekleştirmek amacıyla, güncel Uygulama Rehberinde yer alan başvuru formu ve eklerine uygun olarak hazırlanan proje dosyası ile yapılacak.

BAŞVURU SAHİPLERİNDE ARANAN ÖZELLİKLER:

- Bakanlık tarafından oluşturulan güncel Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmak,

- Kollektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler, ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin belirtilmesi şartı ile tüzel kişilik olarak başvurabilir. Gerçek kişiler ve yukarıda belirtilen şirketler, kendilerine ait arazilerde veya en az üç yıl ve üzeri (Lineer sistem ve Center Pivot sistemde en az 5 yıl) süreyle kiralama yaparak başvuru yapabilirler. Sulama kooperatifleri ve tarımsal kalkınma kooperatifleri de ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden on yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilirler.

- Başvuru yapılan yıl dahil olmak üzere son beş yıllık dönemde yürürlüğe giren T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliğleri kapsamında modern basınçlı sulama kredilendirme konularından yararlananlar kredilendirmeye konu olan aynı parsel için hibe başvurusu yapamazlar.

HİBE DESTEĞİ VERİLECEK YATIRIM KONULARI:

- Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, 

- Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,

- Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması,

- Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması,

- Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması,

- Tamburlu sulama sistemi kurulması,

- Güneş enerjili sulama sistemi kurulması.

BAŞVURU İÇİN SU KAYNAĞI ÇEŞİDİNE GÖRE ALINMASI GEREKLİ İZİN BELGELER:

- Yerüstü su kaynakları için ilgili kurumdan alınacak Su Kaynağı Kullanım İzni/Tahsis Belgesi,

- Yeraltı su kaynakları için ilgili kurumdan alınacak Yeraltı Suyu Kullanma Belgesi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.