Kahramanmaraş’ta Belediyelerde büyük değişim! CHP ve Yeniden Refah sürpriz yaptı!

Kahramanmaraş’ta Belediyelerde büyük değişim! CHP ve Yeniden Refah sürpriz yaptı!
Kahramanmaraş, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için bugün sandık başına gitti.

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde, Kahramanmaraş’ta 783 bin seçmen, 2 bin 653 sandıkta oy kullandı.

Bu saat itibarı ile sandıkların 2 bin 548’i yani yüzde 96’sı açıldı. Yaklaşık 595 bin seçmen oy kullandı.

Resmi olmayan bu verilere göre İl ve İlçe Merkezlerinde Belediye Başkanları da belli olmuş oldu.

Kahramanmaraş’ta Büyükşehir Belediyesinin yeni Başkanı resmi olmayan sonuçlara göre Cumhur İttifakının adayı Fırat Görgel oldu. Büyükşehirde seçim yarışı Görgel ile yeniden Refah adayı Muhammed Aydoğar arasında geçti.

Fırat Görgel, 237 bin oyla yüzde 42’lük bir oran elde ederken en yakın rakibi Muhammed Aydoğar 188 bin 500 oyla yüzde 33,58’de kaldı. Aydoğar’ı 87 bin 700 oy alan CHP’nin adayı Zeynep Arıkan takip etti.

KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİRDE AK PARTİ VE CHP OY KAYBI YAŞADI!

2019 Yerel Seçimlerinde Ak Parti adayı Hayrettin Güngör 422 bin 222 oyla yüzde 67’lik bir oranla göreve gelmişti.

O dönem CHP adayı Ali Öztunç ise 170 bin 407 seçmenin oyunu alarak yüzde 27,28’lik bir oran elde etmişti. Zeynep Arıkan Ali Öztunç’un yaklaşık 12 puan gerisine düşmüş oldu.

Öte yandan Kahramanmaraş’ta ilçe Belediyelerinde büyük değişim yaşandı.

BÜYÜKŞEHİRDE KAYBEDEN CHP İLÇELERDE KAZANDI

Kesin olmayan sonuçlara göre, ilçelerde Elbistan, Nurhak, Ekinözü ve Pazarcık’ı alan CHP birinci parti oldu.

Elbistan’da, CHP adayı Erkan Gürbüz yüzde 37’lik oy oranıyla birinci olurken, Ak Parti adayı Ak Parti adayı Murat Mercan yüzde 34’lerde kaldı.

Ekinözü’nde CHP adayı Harun Vicdan rakiplerine büyük fark etti. Vicdan yüzde 45,86 oy aldı. Vicdanı MHP’nin adayı Harun Şahin yüzde 36,94 oy oranıyla takip etti.

Nurhak’ta ise CHP’nin mevcut Belediye Başkanı İlhami Bozan rekor oy aldı. İlhami Bozan 3 bin 654 oy alırken, en yakın rakibi MHP’nin adayı İsmet Göksu bin 655 oy alabildi.

Pazarcık’ta ise seçim yarışı CHP ile Ak Parti adayı arasında geçti. İlçede kesin olmayan sonuçlara göre, CHP ipi göğüsleyen taraf oldu. CHP’nin adayı Haydar İkizer 13 bin 544 oy, AK Parti adayı Murat Ceyhan ise 11 bin 817 oy aldı.

İLÇELERDE YENİDEN REFAH SÜRPRİZİ

Kahramanmaraş’ta ilçelerdeki seçim yarışının sürpriz partisi Yeniden Refah oldu.

Yeniden Refah, Büyükşehirde olmasa da 3 ilçede büyük bir çıkışa imza attı. Bu ilçeler Dulkadiroğlu, Türkoğlu ve Göksun oldu.

Dulkadiroğlu’nda Yeniden Refah adayı Mehmet Akpınar, rakibi Cumhur İttifakı ve Ak Parti adayı Necati Okay’a yaklaşık 9 bin 900 oy fark attı. Akpınar, 46 bin 325 oy alırken Okay, 36 bin 476 oyda kaldı.

Yeniden Refah, Göksun’da da büyük bir başarı yakaladı. Yeniden refah adayı Selim Cüce ilçede yüzde 57’lik bir oy başarısına imza attı. İlçenin mevcut başkanı ve Cumhur İttifakının adayı Hüseyin Coşkun Aydın ise yüzde 33’te kaldı. Cüce, 16 bin 451 seçmenden oy alırken, Aydın 9 bin 485 oy aldı.

Türkoğlu’nda da yeniden refah seçiden zaferle çıkan taraf oldu. İlçede, Yeniden Refah adayı Mehmet Karaca 17 bin 837 oyla seçimin kazananı oldu. Ak Parti adayı Feyzettin Okumuş ise 14 bin 248 oyla ikinci sırada yer aldı.

AK PARTİ 3 İLÇEDE GALİP GELDİ

Ak Parti ilçelerde kan kaybetti. 2019 yerel seçimlerinde 9 ilçede galip gelen Ak Parti ve Cumhur İttifakı bu seçimde Onikişubat, Andırın ve Afşin ile yetindi.

Ak Parti ve Cumhur ittifakı, kalesi konumundaki Dulkadiroğlu ilçesini Yeniden Refah Partisine kaptırdı.

Onikişubat ilçesinde ise Ak Parti adayı Hanifi Toptaş ve Yeniden Refah adayı Fatih Mehmet Ceyhan arasında kıyasıya bir seçim yarışı yaşandı. İlçenin yeni Belediye Başkanı 84 bin 628 oy alan Hanifi Toptaş oldu. Ceyhan ise 79 bin 844 oy alabildi.

Afşin’de, Ak Parti adayı Koray Kıraç farklı gelip geldi. Kıraç 17 bin 100 oy alırken, Yeniden Refah adayı Adem Yıldız 15 bin 322 oy aldı.

Andırın da ise Ak Parti adayı Ahmet Sinan Gökşen kazana taraf oldu. Gökşen, 9 bin 856 oy aldı. İYİ Parti adayı Ali Çatalbaş ise 3 bin 265 oyda kaldı.

ÇAĞLAYANCERİT’TE İYİ PARTİ SÜRPRİZ YAPTI

Çağlayancerit’te MHP koltuğu İYİ Parti’ye kaptırdı. Başa baş giden seçim yarışında İYİ Parti adayı Yemliha Göktaş 5 bin 43 oy alarak MHP’nin önüne geçti. MHP adayı Hasan Onaran ise 4 bin 478 oy alabildi. Yeniden Refah adayı Üzeyir Kızılseki ise 3 bin 255 oyda kaldı.

Kesin olmayan bu sonuçlara göre 31 Mart yerel seçimlerinde Kahramanmaraş’ta ne iktidar nede muhalefetin beklemediği sonuçlar ortaya çıktı. Bu sonuçların en dikkat çekeni ise Elbistan ve Dulkadiroğlu ilçelerinde yaşandı. (ÖMER KEBELİ)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.