Kahramanmaraş’ta 60 kişiye mezar olan apartman müteahhidini bilirkişi raporu kurtardı!

Kahramanmaraş’ta 60 kişiye mezar olan apartman müteahhidini bilirkişi raporu kurtardı!
Kahramanmaraş'ta 60 kişinin hayatını kaybettiği apartmanın müteahhiti Tevfik Tepebaşı, bilirkişi raporunda eksik bulunup sorumlu bulunmaması nedeniyle tahliye edildi. Tevfik Tepebaşı, Ebrar Sitelerinin müteahhiti olarakta biliniyor.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde yıkılan ve 60’tan fazla insanın hayatını kaybettiği Hacı Ömer Apartmanı hakkında yürütülen soruşturmada bilirkişi; eksiklikleri tespit etmesine rağmen asli sorumlu bulamadı.

Dosyanın tek tutuklu sanığı müteahhit Tevfik Tepebaşı tahliye edildi. Davanın avukatlarından Naim Eminoğlu, “Savcılara şu asli kusurlu, bu tali kusurlu gibi bir direktif veremez bilirkişiler” açıklamasını yaptı.

Ebrar Sitelerinin de müteahhiti olan Tevfik Tepebaşı’nın, söz konusu bilirkişi raporunun ardından tahliye edildiği öğrenildi.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen, 60 kişinin hayatını kaybettiği Hacı Ömer Apartmanı dosyasında 2023’ün eylül ayında soruşturma savcısının değişmesinin ardından dosya bilirkişi raporu düzenlenmesi için Konya Teknik Üniversitesi’ne gönderilmişti.

BİLİRKİŞİ, ASLİ KUSURLU BULAMADI

Dosyaya 5 Ocak’ta gelen bilirkişi raporunda pek çok eksiklik bulunduğu ve bu yüzden pek çok konuda değerlendirme yapılamadığı belirtilmesine rağmen sorumluların kusur tespiti yapıldı. Bilirkişi raporunda “asli kusurlu” bulunamazken yapım sorumlusu müteahhit, statik proje müellifi, statik fenni mesul, belediye proje kontrol birimi “tali kusurlu” olarak yer aldı.

DOSYADA ZEMİN ETÜT RAPORU YOK

Bilirkişi raporunda dava dosyasında bina ait zemin etüt raporunun bulunmadığı, ancak binanın yapı tarihinde zemin etüt raporunun bulunma zorunluluğunun olmadığı notu da düşüldü. Raporda, bu tespitler şöyle ifade edildi:

“Dava dosyasında zemin etüt raporu bulunmadığından (yapım tarihinde mecbur değildir) ve Hacı Ömer Apartmanı'nın statik proje ve hesap dokümanlarında da zemin özellikleri ve zemin sınıfı belirtilmediğinden hangi ivme kayıt verilerinin, binaya etki eden deprem yükü açısından daha yakın sonuç verebileceği net değildir.”

HERHANGİ BİR ÖLÇÜM YAPILMAMIŞ, TEMEL BOYUTU TESPİT EDİLMEMİŞ

Bilirkişi raporunda yer alan eksikliklerden birisi ise binaya dair iki kez yapılan olay yeri inceleme raporuna ilişkin oldu. Raporda, olay yeri inceleme raporlarında “herhangi bir ölçüm yapılmadığı ve temel boyutunun tespit edilemediği” şöyle belirtildi:

“Binaya ait 18 Şubat 2023, 4 Mart 2023 tarihli olay yeri inceleme raporlarında, temel ile ilgili kayda Şekil 11'de verilen görsel yer almaktadır. Fakat herhangi bir ölçüm yapılmamış ve temel boyutu tespit edilmemiştir. Bu nedenle temelin boyut ve donatısının statik projeye uygunluğu hakkında yeterli bir değerlendirme yapılamamıştır. Söz konusu temelin projede hangi temele ait olduğu belirtilmemiştir. Fakat kesin olarak projede verilen kesite benzerlik göze çarpmaktadır. Bu nedenle de detayları verilen 3 boyutlu modelde proje verileri esas alınmıştır.

“Hacı Ömer Apartmanı'na ait 18 Şubat 2023, 4 Mart 2023, 21 Mart 2023 ve 24 Mart 2023 tarihli olay yeri ve malzeme test raporlarında, kolon boyut ve donatıları hakkında net bir bilgi yer almamaktadır. Fakat raporlarda etriye aralıklarının çok fazla olduğu söylenmektedir. Bir ölçüm yapılmadığı için bununla ilgili bir değerlendirme yapılamamıştır.”

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.