Kahramanmaraş’ın vizyon projesi Çağlayancerit’ten!

Kahramanmaraş’ın vizyon projesi Çağlayancerit’ten!
Çağlayancerit Belediye Başkanı Hanifi Sarıaltun, Kahramanmaraş ve Çağlayancerit turizmine önemli ivme kazandıracak ve hem doğa hem de spor tutkunlarının merkezi olabilecek Daz Seyir Terası Projesinin müjdesini verdi.

Çağlayancerit Belediyesi’nce hazırlanan Daz Seyir Terası Projesi, 40 proje arasından Kahramanmaraş’ta birinci, Doğu Akdeniz Bölgesi’nde ise ikinci proje seçilerek Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Çağlayancerit’in İstiklal ve Fatih Mahallesi’ni ikiye ayıran Zorkun Deresi’nin her iki yamacını asma köprüyle birbirine bağlayacak olan Daz Seyir Terası Projesi; ATV taşıt yolu, bisiklet ve trekking yollarının yanında Zorkun Göleti Göl Cafe ve Bungalov evleriyle turizmin merkezi olacak.

Çağlayancerit’in kuzeyinde kalan ve Daz diye isimlendirilen bölgede 55 bin metrekarelik ‘Daz Seyir Terası’nı turizme kazandırmak istediklerini belirten Çağlayancerit Belediye Başkanı Hanifi Sarıaltun,  hali hazırda mevcut olan ATV taşıt yolu, bisiklet ve trekking yollarını Daz Seyir Terası ile entegre ederek alternatif turizm olanaklarını geliştirilmeyi hedeflediklerini söyledi.

Sarıaltun, “Bu amaçla DOĞAKA’ya Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında sunduğumuz; ‘Daz Seyir Terası’ isimli projemiz 40 başvuru arasından Kahramanmaraş genelinde birinci, bölgede ise ikinci proje seçilerek destek almaya hak kazanmıştır” dedi.

Başkan Sarıaltun, projeye ilişkin şu bilgileri verdi: “Daz Seyir Terası Projemiz, modüler bir yapıda olup, etap etap yapılarak makro bir proje haline gelecektir. Projemizde, Zorkun Deresi’nin bulunduğu vadinin iki yamacını da birbirine bağlayacak bir asma köprü var. Proje ortağımız Orman Bölge Müdürlüğü ile protokol imzaladık. Bu protokol kapsamında Daz bölgemizde yoğun bir şekilde ağaçlandırma çalışmaları yapılacak. ATV, bisiklet ve trekking yollarımız ile özellikle gençlerimizi, sporcularımızın, doğa tutkunlarının, Çağlayancerit’in doğal güzellerini görmelerine imkan sağlayacak. ATV, bisiklet ve trekking yollarımız, ilçe merkezindeki seyir terasımızdan başlayacak; Helete Mahallemiz, Ayranpınar ve Yaşil Yaylalarımızdan geçerek Alikocalar Bölgemizden yine ilçe merkezine kadar yaklaşık 70 kilometrelik bir parkur olacak.”

 Daz Seyir Terası Projesi kapsamında 2021 yılında ağaçlandırma, teras ve dinlenme tesisini tamamlamayı hedeflediklerini aktaran Sarıaltun, yetişmesi halinde Bungalov Evlerini yapmayı istediklerini belirterek şunları söyledi: “İlerleyen zaman diliminde de asma köprü ve ağaçlandırma çalışmalarımız devam edecek. Projemizin tamamlanmasıyla ilçemize büyük bir turizm altyapısı kazandırmış olacağız. Projemize bir an önce başlamak için sabırsızlanıyoruz. Projemize desteklerinden dolayı Kahramanmaraş Valimiz Sayın Ömer Faruk Coşkun’a, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hayrettin Güngör’e, DOĞAKA Genel Sekreterimiz Sayın onur Yıldız’a, özveriyle çalışan belediye personelimize, ARGE ekibimize ve proje ekibimize çok teşekkür ediyorum. Daz Seyir Terası Projemizin, ilçemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.