Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun: bugün 1000 ağacı toprakla buluşturduk

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun: bugün 1000 ağacı toprakla buluşturduk
21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Haftası etkinlikleri kapsamında "Yanan Ormanlar Küllerinden Doğuyor" sloganı ile Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu ilçesi Çınarlı mahallesinde fidan dikim programı gerçekleştirildi.

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Haftası etkinlikleri kapsamında "Yanan Ormanlar Küllerinden Doğuyor" sloganı ile Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu ilçesi Çınarlı mahallesinde fidan dikim programı gerçekleştirildi.

01.jpeg

Fidan dikim programında konuşan Orman Bölge Müdürümüz Mustafa Koç "Dünyada olduğu gibi toplumumuzda da özellikle son yıllarda artan bir çevre hassasiyeti ve bilinci görülmektedir. Bu durum geleceğimiz için umut vericidir. Türkiye ağaçlandırma konusundaki çalışmalar ile yalnızca ülkemiz için değil, dünyanın geleceği içinde umut olmakta ve tüm insanlığın ortak mirası sayılan orman konusunda dünya çapında gelişmeler ve başarılar kaydetmektedir. Ülkemizde yapılan ormancılık faaliyetleri ile orman varlığı her sene düzenli artırılmaktadır. 1999 yılında 20.8 milyon hektar olan orman varlığımız, günümüzde 22.9 milyon hektara ulaşmıştır. Orman Genel Müdürlüğü olarak Ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem vermekteyiz, bu çalışmalarımızda bizlerden desteklerini esirgemeyen başta Sayın valimize olmak üzere, diğer kurumlarımıza teşekkür ederim. ”Kıyamet koparken dahi elinizde bir fidan olsa dikiniz” diyen bir kültürden aldığımız ilhamla daha yeşil bir Türkiye için fidanları toprakla buluşturuyoruz.” dedi

03.jpeg

MİLLETVEKİLİ AYCAN: İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE KÜRESEL ISINMA ÖNEMLİDİR

Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan ise konuşmalarında “ Ülkemizde ve Dünyada devam eden pandemi sürecine 2 konu ön plana çıktı. 1.ncisi iklim değişikliği ve küresel ısınma, 2.ncisi ise tarım konusu ön planda. Ülkemizde ve Dünyada iklim değişikliği yağış rejimlerini değiştiriyor. Orman demek yağış demektir. Bu nedenle Ormancılık faaliyetlerimizi daha da artırmamız, gelecek nesillerimiz için çok önemli, Ormanlarımız koruyalım, geleceğimizi koruyalım. 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Haftası kutlu olsun” dedi

04.jpeg

VALİ COŞKUN BU GÜN 1000 AĞACI TOPRAKLA BULUŞTURUYORUZ

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Çoşkun ise “ 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası 1971 yılında Birleşmiş Milletler Gıda Ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından dünya ülkeleri için 21 Mart Gününü “ Dünya Ormancılık Günü” olarak ilan etti. Ülkemizde ise ilk defa 1975 yılında “21 Mart Dünya Ormancılık Günü” 21-26 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası olarak kutlanmaktadır. Bugün burada bizlerde “21 Mart Dünya Ormancılık Günü Ve Orman Haftasını fidan dikerek kutlamak için buradayız. Bulunduğumuz bu alanda Dulkadiroğlu İlçesi Çınarlı Mahallesi Mevkiinde 1.000 adet Fıstıkçamı, Servi, Sedir ve Karaçam fidanlarını toprakla buluşturacağız.

Kahramanmaraş’ın Orman varlığı Yüzölçümüne göre Türkiye ortalamasının üzerinde olup %36 seviyelerindedir. İlimiz Kahramanmaraş’ta 2003-2020 yılları arasında 1.256.071 dekar arazide çalışma yapılarak 152.716.259 adet fidan toprakla buluşturulmuştur ”dedi. 

05.jpeg

Konuşmaların ardında sahaya 1.000 adet Fıstıkçamı, Karaçam ve selvi fidanı dikimi gerçekleştirildi.

Programa Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Onikişubat Kaymakamı Serkan Keçeli, Dulkadiroğlu Kaymakamı Kadir Okutan, Onikişubat Belediye Başkanı Hanifi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, kurum amirleri, STK temsilcileri, davetliler ve Orman İşletme Müdürlüğü personeli katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.