İlhan Gökalp Durmuş Genç Meslektaşlarıyla Buluştu

İlhan Gökalp Durmuş Genç Meslektaşlarıyla Buluştu

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Teknik Anadolu Lisesi tarafından ‘Yeni Medyada Habercilik’ isimli söyleşi düzenlendi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Teknik Anadolu Lisesi tarafından ‘Yeni Medyada Habercilik’ isimli söyleşi düzenlendi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin konferans salonunda gerçekleştirilen programda Zar Ajans Medya - Haberhanesi İmtiyaz Sahibi Gazeteci Yazar İlhan Gökalp Durmuş ve Maraş Pusula İmtiyaz Sahibi ve Anadolu Ajansı Muhabiri Ömer Faruk Salman öğrencilerle bir araya geldi.

Genç öğrencilere deneyimlerini aktaran Gazeteci Durmuş ve Salman öğrencilerin merak ettikleri konulara değinirken sorularını yanıtladı.

Gazeteci Yazar Durmuş konuşmasında şu ifadeleri kullandı  ;

img-20220526-142604.jpg

SEKTÖR SİZLERLE GELİŞECEK

“ Artık geleneksel medya yerini modern medyaya bırakıyor. Sizlerin sayesinde dijital medyanın daha da ileriye gideceğinden eminim. Anlık haber akışı bir çok sosyal platform sayesinde daha da hızlandı. Siz kendinizi geliştirdikçe sektörümüz de daha da ilerleyecek.

KENDİNİZİ GELİŞTİRMENİN BİR ÇOK YOLU VAR

Öğrencilere önemli tavsiyelerde bulunan Gazeteci Yazar Durmuş konuşmasını şöyle sürdürdü.

“ Bilgiye ulaşmak artık daha kolay görsel sosyal medya olan Youtube üzerinden onlarca bilgiye ulaşırken Udemy vb. platformlardan da kendinizi geliştirebilirsiniz. Ben üniversite eğitimimi ekonomi üzerine bitirdim şu an medya ve iletişim bölümü öğrencisiyim. Kendinizi geliştirmek için sadece okul yetmez bunun üzerine koymalısınız. Geleneksel kaynaklar kitaplar da bunlardan bir tanesi yeter ki kendinizi geliştirmek için adım hatta adımlar atın. Sektörde 11.yılın içerisindeyim radyoculukla başlayan sürecim kendi medya organizasyon şirketime kadar uzandı ve  şu an yaptığım hiç bir mesleğin okulunu okumadım tamamen kendi isteğim ile kendimi geliştirmem ile buralara kadar geldik.”

img-20220526-133844.jpg

KAHRAMANMARAŞ İNTERNET MEDYASI BİR ÇOK ŞEHİRDEN ÖNDE

Kahramanmaraş internet medyasının bir çok şehre göre özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla ilerlediğini ve bir çok komşu şehirden daha iyi bir konumda olduğunu belirten Gazeteci Yazar İlhan Gökalp Durmuş sözlerini şöyle sürdürdü ;

“ Kahramanmaraş özelinde bir çok medya kuruluşumuz internet haberciliğine yatırımlarını sürdürerek bir çok komşu şehrin medyasından daha iyi bir konuma geldi. Yakın zamanda çıkacak olan internet basın kanunu ile daha da internet medyası sektörünün daha da gelişeceğini umuyorum. Bizleri sizlerle buluşturan Taylan Hocamıza ve okul yönetimine teşekkür ediyorum istediğiniz an ben yada bir başka gazeteci abilerinize , ablalarınıza sektörel faaliyetler hakkında ziyaretler gerçekleştirebilirsiniz” dedi.

Programa katılım sağlayan Gazeteci Anadolu Ajansı Muhabiri Ömer Faruk Salman ise şu açıklamalarda bulundu ;

“Gençler bizim geleceğimiz, onlar sosyal medyanın içerisinde doğdular. Bu yüzden yeni neslin bu yüzden daha bilinçli ve dikkatli olması gerekiyor. Sosyal medyanın da, gazetecilik mesleğinin de gücünün farkındalar. Bugün bir araya geldiğimiz iletişim bölümü öğrencileri içerisinden de inaniyorum ki, birden fazla gazeteci çıkacak ve her biri doğru habercilik için çalışacak. Önümüzdeki yıl staja başlayacak olanlarda var. Onlara da benim yanıma gelmeleri durumunda, kendilerini geliştirmeleri için yardımcı olacağımı söyledim.Aynı zamanda Anadolu Ajansı’nda serbest muhabir olarak çalışan Salman, gençlere ajans muhabirliğini anlatarak şu ifadeleri kullandı: “5 yıllık sektör tecrübemde ağırlıklı olarak asayiş muhabirliği yaptım. Bu süreçte çeşitli olayların yaşandığı yerlerde, polisi gören veya herhangi bir olay gören vatandaş içeriğini bilmeden dışarıdan anladığı kadarını sosyal medyasında paylaşıyor. Bu paylaşımlar özellikle hassas konularda vatandaşları yanlış yönlendirebiliyor. Biz gazeteci olarak olayın doğrusunu haber yapsak da, bir çok kişi sosyal medyada paylaşılan önceki asılsız bilgiyi savunuyor, bizim doğru haberimizi yalanlıyor. Olayı her ne kadar kolluk kuvvetinden teyit ettiğimizi söylesek de inandıramıyoruz. Sahada bunun gibi bir çok olay yaşıyoruz.”Yaklaşık 60 kişinin katıldığı ve yeni medyada habercilik konularının konuşulduğu program İletişim Bölümü öğrencilerinin sorularının cevaplanması ile son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.