Elbistan Besi OSB’de ilk adımlar atıldı

Elbistan Besi OSB’de ilk adımlar atıldı
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle Elbistan’a kurulması planlanan “Tarıma Dayalı Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” ilk müteşebbis heyet toplantısı yapıldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kalkınma projelerini birer birer hayata geçiriyor. Bu kapsamda, Elbistan İlçesine kurulması planlanan “Tarıma Dayalı Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” (TDİOSB) Projesi’nin ilk müteşebbis heyet toplantısı gerçekleştirildi. 1 Mart 2021 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınan Kuruluş Protokolü onayının ardından proje ve altyapı çalışmalarının hızla tamamlanıp, işletmelerin faaliyete geçirilmesi planlanıyor. Proje kapsamında, 1 Nisan Perşembe (dün) Elbistan Mükrime Hatun Kültür Evi’nde ilk müteşebbis heyet toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen heyet toplantısında Elbistan Besi OSB’nin yatırıma hazırlık süreci değerlendirildi. Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Emrah Hatunoğlu’nun toplantıda gerçekleştirdiği sunumda, Elbistan Besi OSB’nin şimdiye kadarki gerçekleştirilen proje hazırlık işlemleriyle ilgili paydaşlara bilgiler aktarılırken, orta ve uzun vadede de yapılması planlanan işlere dair yol haritası masaya yatırıldı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilecek projenin müteşebbis heyet ortaklık yapısının ise %50 Büyükşehir Belediyesi, %35 Kahramanmaraş Valiliği, %15 Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası paydaşlarından oluştuğu bildirildi.

600 MİLYON TL YENİ YATIRIM FIRSATI

Yaklaşık 2 bin 700 dönümlük alan üzerine kurulacak olan Elbistan Besi OSB, toplam 60 bin büyükbaş hayvan kapasitesine sahip olacak ve içerisinde 300’e yakın işletme yer alacak. Yem fabrikası, biyogaz tesisi, mezbahane, idari binalar, cami, kafeterya, yemekhane, dinlenme salonu ve deri işleme tesislerinin yer alacağı Elbistan Besi OSB, toplam 5 bin vatandaşa iş imkânı sağlayacak. Yapılacak projenin yaklaşık 600 milyon TL yeni yatırım fırsatı sunması hedefleniyor. Proje tamamlandığında, bölgenin en büyük ve kapsamlı besi organize sanayi bölgesi olması, şehrin ve bölgenin kalkınma grafiğini pozitif yönde değiştirmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.