Atilla Sarıyıldız: Meslek kanunumuz yarım, haksız rekabeti çözemiyor

Atilla Sarıyıldız: Meslek kanunumuz yarım, haksız rekabeti çözemiyor
Kahramanmaraş SMMMO Başkanı Atilla Sarıyıldız, meslek kanunun haksız rekabeti özemediğine dikkat çekerek, “3568 sayılı yasamızda da bunu engelleyecek yeterli düzenleme olmadığından haksız rekabeti önlemede sıkıntılar yaşamaktayız” dedi.

Bazı meslektaşlarının farklı bahaneler ile çok düşük ücretler karşılığında defter tutması nedeniyle camianın zarar gördüğünü ifade eden Sarıyıldız, “Ne gelir idaresi ne de mükelleflerimiz bizlere anlayış göstermiyor. Ücretlerimizi almada zorluk çektiğimiz gibi en ufak hatalarda büyük cezalar ile karşılaşıyoruz. Hatta mükelleflerin hatasında bile biz Mali Müşavirler suçlanarak ceza ve haksız eleştirilere maruz kalıyoruz. Mükellefin Ekstra işlerini sanki mecburmuşuz gibi ücret almadan yapıyoruz. Neden? Çünkü yapmazsan mükellef başka muhasebeciye giderim diye tehdit ediyor. Bütün zorluklara rağmen bizler Devletimize vergi toplamak için aracı olmaya her türlü fedakarlığı yaparak işimizin başında olmaya devam ediyoruz. Peki, bunca sıkıntının karşılığında ne kadar ücret alıyoruz acaba. 5 yıl sorumluluğumuzun olduğu en basit defterden 100-150 TL arası, peki bu ücreti alabiliyor muyuz? Maalesef çoğu meslektaşım ücret tahsil etmekte zorlanıyor. Bunca zorlukla Mali Müşavir ol, Büro kirası, personel masrafı derken en az 5.000 TL ile dönen bir büro için birde ücret tahsili problemi yaşa” dedi. 

Sarıyıldız, konuşmasının devamında ise, “Mükellef seçiminde dikkatli olmalı, ucuz defter tutarak yükümüzün üzerinde mükellef kabul etmememizi, ücretini sağlam alabileceğimiz ve iş yoğunluğuna dikkat edebileceğimiz kadar mükellefle çalışmamız gerektiğini tavsiye ediyorum. Bizler hizmet ve ücret konusunda taviz vermeden işimizi yaparsak, meslektaşlar arasında mükellef dağılımı düzenli olacak, hepimizde işlerimizi sağlam yapıp gelirlerimizi artırabileceğiz kanaatindeyim” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.