Yörük Türkmen camiasından  Bıden’e  sert tepki: “Tarihi gerçekleri saptıramazsın. Açıklaman hükümsüzdür”

Yörük Türkmen camiasından  Bıden’e  sert tepki: “Tarihi gerçekleri saptıramazsın. Açıklaman hükümsüzdür”
Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği’ den “tarihi gerçeklerle bağdaşmayan, hukuki ve vicdani dayanağı olmayan bu vahim açıklama tamamen hükümsüzdür” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin en büyük  ve en güçlü Yörük Türkmen camiası örgütlenmesi olan Kahramanmaraş Yörük Türkmen Derneğinin de üyesi olduğu Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği’ den “tarihi gerçeklerle bağdaşmayan, hukuki ve vicdani dayanağı olmayan bu vahim açıklama tamamen hükümsüzdür” açıklamasında bulundu.

TÜRK DÜNYASI YÖRÜK TÜRKMEN BİRLİĞİ Başkanı İrfan Tatlıoğlu yaptığı yazılı açıklamada kararı kınayarak şunları konuştu:

 Bünyesinde Yörük ve Türkmen dernekleri ile federasyonu barındıran Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği adına  açıklama yapan Birlik Başkanı İrfan Tatlıoğlu, 1915’te Ermeni çetelerinin Türklere karşı giriştiği  katliamlar neticesinde devletin uygulamak zorunda kaldığı tehcir sırasında meydana gelen  olayların soykırım olarak nitelendirilmesinin her şeyden evvel tarihi çarpıtmak olduğunu belirterek” Osmanlı Devleti büyük bir devletti, topraklarında her dine ve her ırka mensup vatandaşları da vardı. Osmanlı  topraklarında yaşayan hiçbir  vatandaşını dışlamadığı gibi, zulüm altında da bırakmamıştır. Yoksa 700 yıl 3 kıtada hüküm sürebilir miydi? Ne zaman ki Misak-ı Milli sınırlarına çekilmek zorunda kaldı, işte o zaman bıraktığı toprakları kan ve gözyaşı aldı. Kaldı ki, Tarihin gerçeklerinde Ermenilerin başka ülkenin topraklarına tehciri değil, Osmanlı topraklarında bir bölgeden başka bölgeye tehciri söz konusudur ”dedi.

Tatlıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Sözde soykırımdan bahsedenlerin o dönemde asıl Ermeni çetelerinin kadınlarımıza, kızlarımıza, çocuklarımıza yaptığı katliamları görmezden gelmeleri tam anlamıyla akıl tutulmasıdır ve vicdanla bağdaşmamaktadır. Bize bu iddiaları atanlar önce geçmişte ve günümüzde  kendi insanlık suçu soykırımlarına baksınlar. 200 yıl önce Amerika kıtasına yerleşirken o topraklardaki kızılderelilieri nasıl hunharca  yok ettiklerine, Afrika’daki  zencileri zincire vurup nasıl ülkelerine ve Avrupa’ya köle olarak sattıklarına, 3. Dünya ülkelerine demokrasi götürme vaadiyle nasıl  Afrika ve Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdiklerine bir baksınlar. Bıden’ın  Ermeni Diasporasına şirin  gözükmek amacıyla  yaptığı açıklamayı şiddetle kınıyoruz ve  medeniyetimiz, inancımız ve tarihte kurduğumuz hiçbir devletimiz  soykırım iddialarıyla ilişkilendirilemez. Bizim tarihimiz şanlı bir geçmişe sahiptir. Talihsiz açıklamanın hukuki dayanağı yoktur ve  tarafımızca hükümsüzdür”

DEVLETİMİZİN VE MİLLETİMİZİN YANINDAYIZ

TDYTB Başkanı İrfan Tatlıoğlu açıklamasını şu sözleriyle tamamladı:

 “Eğer ki ABD başkanının tarihi utanç vesilesi olan sözde soykırımı açıklamasını 3 ay önce  Ermenistan’ın işgalci  saldırılarında Türkiye’nin desteğiyle kardeş Azerbaycan’ın kazandığı askeri zaferin bir neticesi olarak siyaseten diplomatik bir karşı saldırısı olarak  algılarsak, misliyle karşılık verdiğimiz de görülmektedir. Bu bağlamda Türk Silahlı Kuvvetlerimizin dün sabahtan itibaren ABD’nin desteklediği Kuzey Irak’taki bölücü terör örgütlerine karşı yaptığı  operasyon tesadüf sayılamaz. Bilinmeli ki biz Yörük ve Türkmen camiasının her bir ferdi dün olduğu gibi bu günde devletimizin, milletimizin tam yanındayız, Türk silahlı Kuvvetlerimizin sınır ötesi  harekatında , askerlerimizin duacısıyız.  Allah ordumuzun yar ve yardımcısı olsun”.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.