Yeni eğitim modeli ile öğrenciler ‘Akademik Paket’ ile sınava hazırlanacak

Yeni eğitim modeli ile öğrenciler ‘Akademik Paket’ ile sınava hazırlanacak
Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerinde yeni dönemde 12.sınıfa geçen öğrencilerimiz için işletmelerde beceri eğitimi almak istemeyen ve üniversiteye hazırlanmak isteyenlere yeni eğitim modeli hakkı getirildi.

Millî Eğitim Bakanlığı, Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerinin 12.sınıflarında tek eğitim modeli olarak uygulanan işletmelerdeki beceri eğitimi yanında yeni bir eğitim modeli daha uygulayacak. Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerinde eğitim gören öğrencilerimiz artık sadece meslekî alana yönelmek zorunda kalmayacak ve üniversiteye hazırlık yapma fırsatına kavuşacak.

Akademik Paket adı verilen yeni eğitim modeli ile birlikte Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerinde 12.sınıfa geçen öğrencilerimize iki seçenek sunulacak. Buna göre bu öğrenciler, seçeneklerden birisinde işletmelerde beceri eğitimi alabilecek; diğer seçenekte ise yeni eğitim modeli olan ve 4 alandan oluşan yükseköğretime hazırlık yani üniversite sınavına yönelik eğitim alabilecek. Bu alanlar sayısal ağırlıklı, eşit ağırlıklı, sözel ağırlıklı, yabancı dil ağırlıklı 31’er ders saatinden oluşmakta. Ayrıca bu öğrenciler, 12.sınıfa geçtiklerinde seçtikleri alanla ilgili haftanın 5 günü boyunca üniversite hazırlık eğitimi ve bunun yanı sıra kitap destekleri de alabilecek.

1-001.jpg

Akademik Paket’i tercih etmek isteyen öğrencilerin bu paketten yararlanabilmesi için 9, 10 ve 11.sınıf ortalamasının 70 puan üzerinde olması ve 11. veya 12. sınıfın sonunda 40 gün stajlarını tamamlaması gerekiyor. Bu öğrenciler, stajlarını ise 11 ya da 12. sınıfın yaz döneminde yapabilecekler.

Öğrenciler, en yakın meslek lisesine giderek veya "http://meslek.eba.gov.tr" adresinden konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilecek.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.