Recebiye Çataksezer: Dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun

Recebiye Çataksezer: Dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun
GAP gazeteciler birliği kadın komisyonu başkanı, Kaçkar TV Kahve Tadında programı sunucusu Recebiye Çataksezer 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Çataksezer mesajında, “Zor ülkedir benim güzel ülkem. Hele kadın olmak çok daha zor iken ülkemde son bir yıldır dünya genelinde devam eden global Corona virüs hastalığından dolayı meydana gelen pandemi nedeniyle, şimdi daha da zor pek çok kadın evde kaldığı için daha çok şiddete uğruyor. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk biz kadınlara seçme seçilme hakkı, laik ve çağdaş bir özgürlük neredeyse tüm dünyadan önce vermesine rağmen biz hala çok gerilerdeyiz. Kadına şiddet her geçen gün artmakta ve kadınlarımız haklarını savunamamakta. 

O kadınlarımız ki; kırda papatya, gergefte nakış olanlar, dilde türkü, adına şiir yazılanlar, yarına umut olanlar, okulda öğretmen, hastanede yaramıza merhem olanlar. Halayda zılgıt, kavgada kıvılcım olanlar. Yolda yoldaş, evde ana olanlar kadınlar, kadınlarımız hayatımızın tam ortasında olanlarımız.

Yaşlı dünya erkek ise güneş olan kadınlarımız. Analarımız, bacılarımız, kızlarımız. Hayatımızı ışıtan, can veren kan veren, el veren yön veren güneşlerimiz…

8 Mart’ta öylesine, zoraki bir güncük bir gülcük ve yarım gülücük hatırlanan, gelecek 8 Mart’a kadar unutulan can yoldaşlarımız, yıldızlarımız, kadınlar. Kadınlarımız…

Ve dünya yaşamla buluştuğundan beri süregelen var olan en etkileyici ve dilimizde yanık bir türkü olan kadınlarımız.

Yıllar evvel, doksan küsur yıl önce Balkanlar’da, Çanakkale’de, 1. Dünya savaşında kağnı arabalarında, sırtlarınızda var ettiğiniz, hayat verdiğiniz, el bebek gül bebek evlatlarınız yerine vatanınıza ninniler söylediğiniz, üzerine titrediğiniz bugün, al bayrak dalgalanıyorsa en zirvede o da kadınlarımızın eseri.

8 Mart 1857 yılında Amerika'nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapması olarak kabul edilmektedir.

Bu olaylardan 52 yıl sonra Danimarka'nın Kopenhag kentinde düzenlenen Kadın Sosyalist Enternasyonal toplantısında 8 Mart 1857'de New York'ta başlayan, kadın haklarının kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesinin her yıl Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdılar.

Kadın hakları mücadelesinde 1975 yılı büyük özellik taşıyordu. Uluslararası Kadınlar Yılı olarak kutlandı. Bu yılın etkinlikleri arasında, Birleşmiş Milletlerde 8 Mart günü Dünya Kadın Günü olarak kutlanmaya başladı. İki yıl sonra 1977'de, Birleşmiş Milletler genel toplantısında 8 Mart, kadın hakları ve uluslararası barış günü olarak kabul edildi. Mücadele kadını güçlendirir, güçlü kadın dünyayı özgürleştirir.

“KADINLARIMIZ, HAYATIMIZIN EN ÖNEMLİ PARÇASIDIR”

Kadınların eğitimde, sağlıkta, siyasette ve karar mekanizmalarında yapıcı bir özne olmak yerine ikincilleştirildiğine, medya ve reklam dünyasında istismar edildiğine, kültürel, siyasal, ekonomik ve ideolojik nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğramaması ve dışlanmaması gerekir.

Tüm bu ayrımcılıklara ve kadın hakları ihlallerine 'dur' demek hepimizin vazifesi, hepimizin ortak sorumluluğu olmalıdır

Toplumların gelişmesinde, yeni nesillerin yetiştirilmesinde rol oynayan, hayatın her aşamasında üretirken fark yaratarak 'Kadın eli değmeli.' dedirten kadınlarımızın gününü kutlarken minnettarlığımızı dile getirmeyi unutmamalıyız. Kadın ya da erkek, yaşamın ortakları olarak bizler ülkemiz ve geleceğimiz için hep birlikte çalışmaktayız.

KADIN GAZETECİLERİN SSK PİRİMİ %50 İNDİRİMLİ OLMALI

Basın iş kolunda 212 sayılı yasaya tabi çalışan gazeteci kadınların SSK pirimlerinde %50 indirim olmalı kadın gazeteci çalıştırılması ve şartlarının cazip hale getirilmesi lazım.

Kadına şiddetin olmadığı, kadın-erkek eşitliliği kavramının tartışılmadığı, kadınlarımızın ekonomide, siyasette ve sosyal hayatta katılımlarının en üst düzeyde olduğu bir Türkiye temennisiyle, başta kınalı kuzularını toprağa veren şehit annelerimizin ve tüm kadınların günü kutlu olsun

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.