Kanser vakalarının yüzde 10’undan fazlası ürolojik kanserler sonucu meydana geliyor

Kanser vakalarının yüzde 10’undan fazlası ürolojik kanserler sonucu meydana geliyor
Medicana International İstanbul Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Koyuncu:- "Önümüzdeki yıllarda gelişecek olan kanser olgularının önemli bir kısmının az gelişmiş ülkelerde ortaya çıkması bekleniyor"

 Medicana International İstanbul Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Koyuncu, "Dünya çapında yer alan kanser vakalarının yüzde 10’undan fazlasının ürolojik kanserler sonucu meydana geldiği bilinmektedir." ifadelerini kullandı.

Medicana International İstanbul Hastanesi'nden yapılan açıklamaya göre, kanser, dünyada giderek artan bir sağlık problemi konumunda bulunuyor. Bu problem, toplumlar için önemli bir sosyoekonomik yük oluşturuyor ve bireyler için de maddi/manevi kayıp ve zorluklara yol açıyor.

YAKIN ZAMANDA YAYIMLANAN DÜNYA KANSER İSTATİSTİKLERİNE GÖRE, ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA KANSER İLK SIRADA YER ALIYOR. DÜNYADA TOPLAM 14,1 MİLYON YENİ KANSER VAKASI GELİŞİYOR VE 8,2 MİLYON KANSERE BAĞLI ÖLÜM OLUŞUYOR.

KANSERDE BENZER SEYİR DEVAM ETTİĞİ TAKDİRDE 2030 YILINA GELİNDİĞİNDE YILLIK 22 MİLYON YENİ VAKA ORTAYA ÇIKMASI, YANİ 2008 VERİLERİNE GÖRE YENİ VAKALARDA YÜZDE 75 ARTIŞ OLMASI BEKLENİYOR.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Medicana International İstanbul Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Koyuncu, gelecek yıllarda gelişecek olan kanser olgularının önemli bir kısmının az gelişmiş ülkelerde ortaya çıkması beklendiğini belirterek, kanserin Türkiye'de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra en sık görülen ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir toplum sağlığı problemi olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Koyuncu, kanser ile mücadelenin kanserin tedavisinden ve palyatif bakıma kadar uzanan geniş bir yelpazeden oluşan oldukça komplike bir süreç olduğuna işaret ederek, "Ürolojik onkoloji, kadın ve erkeklerde idrar yolları ile erkeklerde üreme organlarında ortaya çıkan kanserlerin tanı ve tedavisi yapıldığı bir alandır. Dünya çapında yer alan kanser vakalarının yüzde 10’undan fazlasının ürolojik kanserler sonucu meydana geldiği bilinmektedir." ifadelerini kullandı.

Ürolojik kanser vakalarında mutlak olanın multidisipliner bir yaklaşımla, hastanın sağlık durumu ve hastalığın türüne göre cerrahi operasyonlar, kemoterapi veya radyolojik tedavi yöntemlerinden en uygun olanı tercih etmek olacağını aktaran Prof. Dr. Koyuncu, "Multidisipliner yaklaşım erken ya da geç evrede doğru tedavi ile hastanın sağlıklı dokularının korunması, kanserli dokunun cerrahi/kemoterapi/radyoterapi ile vücuttan uzaklaştırılması, genel vücut sağlığının korunması ve hayat kalitesinin artırılması amacını taşımaktadır. Ürolojik onkoloji kapsamında tanı ve tedavisi yapılan başlıca hastalıklar; böbrek kanseri, prostat kanseri, mesane kanseri, testis kanseri, böbrek üstü bezi kanseridir." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:Anadolu Ajansı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.