Toplu Taşıma Ücretlerine Zam!

Toplu Taşıma Ücretlerine Zam!
Kahramanmaraş’ta toplu taşıma ücretlerine, 1 Kasım 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 17-25 arasında zam yapıldı.

 

Bugün sabah (1 Kasım 2012) toplu taşıma araçlarını kullanarak işyerlerine ya da evlerine gitmeye çalışan vatandaşlar zam şoku ile karşılaştılar. Sivil vatandaşlar taşıma ücreti olarak 1.40 TL yerine 1.65 TL öderken; öğrenciler de 1.25 TL yerine 1.45 TL ödediler. Belediye ve özel halk otobüslerinde ise manyetik kart ile yapılan ödemelerde de sivil taşıma ücreti 1.25 TL’den 1.50 TL’ye ve öğrenci taşıma ücreti de 1.00 TL’den 1.25 TL’ye yükseltildi. Zam oranlarının yüzde 17 ile yüzde 25 arasında gerçekleşmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Kahramanmaraş’ta Evliya, Fatih, Hastane, Orman ve Yavuz minibüs dolmuş hatları ile özel halk otobüsü ve belediye otobüsleri toplu taşıma yapıyorlar. Kahramanmaraş’ta toplu taşıma güzergahı bazı hatlarda 30 kilometrenin üzerine çıkıyor. Daha önce en uzun mesafe KSÜ Avşar ve Karacasu hattı olurken, Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nin hizmete girmesi ile en uzun mesafe Üngüt-Şehir Hastanesi oldu.

Öte yandan güne toplu taşıma zammı ile başlayan vatandaşlar, yüksek zamma tepki gösterdiler. Emekliye, işçiye devletin verdiği maaş zammının yüzde 3’lerde olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, toplu taşımaya yapılan zammın yüzde 25’lere kadar çıkmasının kabul edilemez olduğunu söylediler.

Etiketler :