“Narince Şiir Sokağı” Açıldı

“Narince Şiir Sokağı” Açıldı

Şairler diyarında bir ilk gerçekleşti ve şiir sokağı açıldı. Şiirlerinde kullandığı mahlasını şiir sokağına veren genç şair Narin Demirci, Şelale Park’a “Narince Şiir Sokağı”nı açtı.

Şairler diyarında bir ilk gerçekleşti ve şiir sokağı açıldı. Şiirlerinde kullandığı mahlasını şiir sokağına veren genç şair Narin Demirci, Şelale Park’a “Narince Şiir Sokağı”nı açtı.

“YETKİLİLER KALEMİMİZİ KIRMASINLAR, AÇSINLAR”

Yağmura dayanıklı malzemelerden oluşturulan şiir sokağı 4 mevsim açık olacağını söyleyen genç şair, yeni kalemlere fırsat tanınması gerektiğini söyledi. “Eli kalem tutan özellikle genç kuşaklara fırsat tanınması halinde Şiirin Başkenti’nden şiir fışkıracak” diyen Demirci, birçok mütefekkir ve şairlerin yetiştiği Kahramanmaraş için şiir adına herşeyi yapabileceklerinin altını çizdi. Sıfatların gelip geçici olduğunun özellikle altını çizen genç şair, “Bu memleket Necip Fazıl’ları, Mihriban’ın şairi Abdurrahim Karakoç’ları, Aşık Mahsuni Şerif’leri ve daha nicelerini yetiştirdi. Bu böyle kalmamalı. Üstadların yaktığı meşaleyi genç kalemler tutarak yürümeli. O meşaleyi biz taşımalıyız. Buna da bürokrasi ve diğer yetkililer destek vermeli. Birçok eli kalem tutan arkadaşım var ama mürekkeplerini gören yok. Yetkililer kalemimizi kırmasınlar, açsınlar” dedi.

1-20160514090136.jpg

“SUSMAYACAĞIZ”

Şairliğin Kahramanmaraş’ın hamurunda olduğuna dikkat çeken genç şair, “Şiir hayatımızdan çıkarsa biz bile kendimize kalmayız” dedi. Armoninin Kahramanmaraşlının ruhunda olduğunun altını çizen Demirci, “O armoniyi kelimelere döküyoruz. Müzik ruhun gıdası derler. Müziğin gıdası da şiir. Şiiri hayatımızdan çıkarırsak geriye hiçbirşey kalmaz. Bence hayatın içine işlemiş bir manadır şiir” diye konuştu. Abdurrahim Karakoç ve Necip Fazıl’a hayranlığını gizlemeyen genç şair, “Üstad Necip Fazıl’ın dediği gibi övünülecek tek şeyimiz Maraşlı olmamız. Üstad Karakoç’un dediği gibi de ‘Susarsak hakkını helal etmesin’ hiçkimse” diyerek susmayacağını, yüreğinden dökülenleri sürekli yazacağını söyledi.

Şiir sokağının açıldığı Şelale Park yetkilisi Alaaddin Önal da şöyle konuştu: “Şiirin Başkentinde böyle bir şey yapmak çok güzel. Bizim de çok hoşumuza gitti ve parkımızın içinde böyle birşeye müsaade ettik. İnsanlar da çok beğendi. Ortama da çok uygun oldu. Farklı bir şey yapıldı kentte. Artık parkımızın içinde kalıcı bir Şiir Sokağımız var. Gençlerimizin böyle farklı şeyler düşünmeleri çok güzel. Yolları açık olsun. Sahip çıkılsın.”  

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.