KSÜ bir ilke imza atıyor çocuklar üniversiteli o

KSÜ bir ilke imza atıyor çocuklar üniversiteli o

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 'Çocuk Üniversitesi' kurdu.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can çocuklar konusunda son derece hassas. Eğitim temelli olmasından dolayı, ‘eğitimin’ ilk şartının ‘çocuk merkezli’ anlayış olduğunu sürekli dile getiriyor.

Her fırsatta söylediğim ‘çocuğu inşâ etmeyen geleceği inşâ edemez…’ sözü, neslimizin ihmal edilmeme gerçeğini gözler önüne koyuyor. Uzun zamandır çocuklar üzerine araştırma yapmamdan dolayı ‘çocuksu’ faaliyetleri gözlemliyor ve çocuksu duyguların toplandığı kurum ve müesseselere gıpta ile bakıyorum. Çünkü çocuk demek, ‘saflık…’ ‘temizlik’ ve ‘berraklık’ demektir. İşte bu saflığa temizliğe ve berraklığa ulaşabilme adına KSÜ yönetimi geçtiğimiz aylarda bir karar alarak KSÜ bünyesinde ‘Çocuk Üniversitesi’ kurdu. Bu güzel teşebbüsten dolayı başta Niyazi Can hocamız olmak üzere bütün yönetime teşekkür ediyorum.

1(792).jpg

Çocuk Üniversitesi Eğitimi Başladı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan Çocuk Üniversitesinde eğitim-öğretim Rektör Prof. Dr. Niyazi Can’ın katılımlarıyla başladı.

Çocuklara yönelik eğitim-öğretim ve çeşitli bilimsel faaliyetlerde bulunarak öğrencilere bilişsel, duyusal, sosyal ve bedensel olarak çok yönlü gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlayan Çocuk Üniversitesinde ilkokul 4. Sınıf öğrencisi 25 çocuktan oluşan ilk gurupla birinci dönem eğitim faaliyetleri başladı.

7(341).jpg

İlk dönem öğrencileri Rektör Can tarafından beyaz önlüklerinin giydirilmesiyle ve içinde eğitim-öğretim materyallerinin yer aldığı çantaların hediye edilmesiyle birlikte ders başı yaptılar. Türkiye’de yalnızca 10 üniversite bünyesinde Çocuk Üniversitesinin yer aldığını belirten Rektör Can, 2 ay süren bilim, sanat ve teknoloji alanlarını kapsayan ve yaş gurubuna uygun eğitimlerin ardından çocuklara diploma ve biniş giydirme töreni yapacaklarını söyledi.

Amaçlarının üniversite eğitimi oranını yukarıya çekmek ve çocuklarla hayat boyu süren bir ilişki tesis etmek olduğunu vurgulayan Rektör Can, “Yapılan çalışmalar çocuk yaşta üniversiteyle tanışan bireylerin üniversiteli olma oranının yüzde 99’lara ulaştığını göstermektedir. Çocuk Üniversitesini tamamlayan mezunlarımızla bağlarımızı koparmadan onları üniversitemizde gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklere dâhil etmeyi sürdüreceğiz. Burada kurulan güçlü bağlar çocuklarımızı ilgi duydukları alanda üniversiteye taşıyacaktır. Çocuk Üniversitesiyle kurulan bağları hayat boyu sürdürmeyi amaçlıyoruz.” diye konuştu.

3(628).jpg

Üniversitelerin bilim ve teknoloji üretmenin yanı sıra eğitim-öğretim alanında da topluma öncülük etme misyonunun bulunduğunu hatırlatan Rektör Can, “Çocuk Üniversitesi eğitim-öğretim de öncülük etme misyonumuzun önemli bir parçasını oluşturuyor. Çocuklarımız burada pedagojik seviyelerine uygun şekilde ve konunun uzmanı isimlerden bilim, teknoloji ve sanat alanlarında yeni bilgiler edinecekler. Bu değerli çalışmaya katkı sunan ailelerimize ve hocalarımıza teşekkür ediyor, çocuklarımıza başarılar diliyorum.” dedi.

Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gülay Bedir

KSÜ Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gülay Bedir ise 25 öğrenci ile Çocuk Üniversitesinde eğitim-öğretime başladıklarını ifade ederken, 16 farklı modülde eğitimler vererek bilim, sanat ve teknolojiyi eğlenceli bir şekilde öğretmeyi amaçladıklarını söyledi.

2(715).jpg

İki ay sürecek Çocuk Üniversitesi programı kapsamında farklı konularda eğitim programları, seminerler, bilimsel etkinlikler, doğa-kültürel geziler, sergiler ve uygulamalı öğrenme etkinlikler düzenlenecek. 25 kişilik guruplara 2 ay süreyle eğitimler verilerek öğrencilerin problem çözme, düşünme, karar verme ve üretme becerilerinin desteklenmesi ve geliştirilmesi hedefleniyor.

Bu vesileyle aydınlık bir Türkiye yolunun ‘akademyadan’ geçtiğini tekrar hatırlatıyor, bu ve buna benzer bütün projelerin ‘çocuklarımıza’ ‘kalite ve ‘nitelik’ olarak döneceğini vurgulamak istiyorum.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.