1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KÜLTÜR SANAT

  4. Birlikte Okuma Etkinliği kapsamında bir araya geldiler

Birlikte Okuma Etkinliği kapsamında bir araya geldiler

Kahramanmaraşlı Kitap Severler Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi önünde “Güzel Ahlâk İçin Oku” Birlikte Okuma Etkinliği kapsamında bir araya geldiler.

Birlikte Okuma Etkinliği kapsamında bir araya geldiler

Server Gençlik ve Spor Kulübü’nün  Türkiye genelinde aynı anda birçok ilde gerçekleştirdiği etkinliğe Kahramanmaraş’ta Merdân Ahlâk Kültür ve Çevre Derneği ev sahipliği yaptı.

12 Ocak Cumartesi günü saat 14:00 te Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi önünde düzenlenen 60 Dakikalık Birlikte Kitap Okuma Etkinliğine “İçindeki Güzelliği Paylaş”  sloganı ve “Güzel Ahlâk” konulu 7. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmasına katılacak olan öğrenciler ve aileleri katıldı.

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları Kahramanmaraş İl Sorumlusu K.S.Ü. Öğretim Görevlisi Fikret Işık yaptığı açıklamada;

“Kitap okuma alışkanlığının çok az olduğu ülkemizde İnsanları kitap ile buluşturmak, okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap okuma konusunda bir farkındalık oluşturmak ve Ufka Yolculuk Yarışmalarına dikkat çekmek üzere üç yıldır tüm Türkiye’de yaptığımız kitap okuma etkinliğimizi soğuk havaya rağmen yoğun bir katılımla gerçekleştirdik.

Etkinlik kapsamında 1 saat süre ile Türkiye’nin diğer illeri ile birlikte Kahramanmaraş’ ta da soğuk havaya rağmen içimizi ısıtan çay eşliğinde yarışma kitaplarımızı okuduk.  Organizasyonda emeği geçen kardeşlerimize ve etkinliğe katılım sağlayan öğrenci ve velilerimize teşekkür ediyor, yarışmaya katılan gençlerimize şimdiden başarılar diliyorum.

Bu bağlamda kısaca yarışma sürecinden bahsedecek olursak; Güzel Ahlak konulu 7. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmalarının 1 Kasım 2018 tarihinde başlayan kayıtları 16 Şubat 2019 tarihine kadar devam ediyor. Şu anda Kahramanmaraş’ ta kayıt sayımız 10 bini aşmış durumda, yarışmaya katılmak isteyen ilk, orta ve lise öğrencilerimiz www.ufkayolculuk.com web sitemize girerek ücretsiz olarak yarışma kayıtlarını yapabilirler. 17 – 18 Şubat tarihinde yarışmanın ilk sınavını on line olarak yapacağız, burada başarılı olan öğrencilerimiz 17 Mart Pazar günü tüm Türkiye’ de belirlenen sınav merkezlerinde test usulü yazılı sınava katılarak Umre başta olmak üzere onlarca ödülü kazanma fırsatı yakalayacaklar.” dedi

Etkinlik Kapsamında Okunan Kitaplar

GÜZEL AHLAK YOLCULUĞU

İlkokul kategorisinde ilkokul öğrencilerine yönelik hazırlanan bu kitapta "eğlenerek öğrenmek" kavramı esas alınmıştır. Kitap içeriği yarışma bünyesinde yapılacak sınava yönelik eğitici bulmaca, sorular ve resimlerle desteklenmiştir. Kitap, önsöz, giriş, 9 farklı hikaye, sözlük, sonsöz ve kaynaklar olmak üzere 14 bölüm olarak hazırlanmıştır.

ERDEMLER KAMPI

Ortaokul kategorisinde ortaokul öğrencilerine yönelik hazırlanan Kitabımız ‘’Erdemler Kampı’’ adını taşımaktadır. Yolculuk temasıyla ‘’Güzel Ahlak’’ konusu çerçevesinde hazırlanmıştır. Ortaokul kategorisinde ‘’Erdemler Kampı’’ adlı 132 sayfalık eser hazırlanmıştır. ‘’Erdemler Kampı’’ eseri 11 bölümünden oluşmaktadır. Güven, özgüven, özdenetim, sorumluluk, adalet, sabır, saygı, yardımseverlik gibi konuları içeren bu güzide eser "Güzel Ahlak" konusunu ayet ve hadislerle de pekiştiriyor.

"İhyâu Ulûmi’d-Dîn’den Kesitlerle GÜZEL AHLÂK"

Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından uluslararası çapta düzenlenen Ufka Yolculuk 7. Bilgi ve Kültür Yarışması’nın "Lise" kategorisi yarışmacılarının sınava tabi tutulacağı kitap. Server Yayınları tarafından sunulan 226 sayfalık kitabı Cemaleddin el-Kâsımî İhyâ’dan özetleyip Prof. Dr. Abdulhakim Koçin, Prof. Dr. Ahmet Ögke, Prof. Dr. Kadir Özköse, Prof. Dr. Hür Mahmut Yücer ve Mehmet Akif Özkiraz gözden geçirdi.

Temelinde insan olan problemlerin hallolması ve dini ilimlerin yeniden ihya edilerek çözümlenmesi amacıyla "Hüccetü’l-İslam" (İslam’ın kesin delili) unvanıyla tanınan ve tasavvuf yolunun büyük üstadlarıdan olan İmam Gazali (Rh.a.) (H.448/M.1053 Tûs - H.505/M.1111 Tûs), günümüzde genelde dört cilt halinde sunulan "İhyâu Ulûmi’d-Dîn" eserini ortaya koymuştur.

Genel olarak ahlâk konularından "insanı kurtuluşa götüren haller"i ele alan 4. cildin özetlenip gözden geçirilmiş hali olan bu kitap istifadelerinize sunulmuştur.