1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. OKUL ETKİNLİKLERİ

  4. Ali Avgın: Sevgi Olmadan Meslek Sahibi Olunmaz

Ali Avgın: Sevgi Olmadan Meslek Sahibi Olunmaz

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesi TOKİ/ Kazım Karabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Kariyer Günleri programının konuğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ali Avgın oldu.

Ali Avgın: Sevgi Olmadan Meslek Sahibi Olunmaz

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesi TOKİ/ Kazım Karabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Kariyer Günleri programının konuğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ali Avgın oldu.

TOKİ/ Kazım Karabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin düzenlediği kariyer günü söyleşisine katılan Araştırmacı Yazar ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ali Avgın, mali müşavirlik mesleğine ve gençlerin meslek seçimlerinde nelere dikkat etmesi gerektiğine dair bilgi verdi.

whatsapp-image-2019-04-17-at-13.52.22(1).jpeg

Öğrenciler tarafından ilgiyle ve coşkuyla karşılanan Ali Avgın, okulda öğrenilen bilgilerin staj dönemiyle birlikte uygulamaya dönüştüğünü, bu dönemin meslek seçiminde belirleyici rol üstlendiği söyledi. Muhasebe eğitimi alan öğrencilerin derslerdeki dikkat ve araştırmacı kimliğinin değerli olduğunu belirterek teknoloji ile birlikte bilgiye daha hızlı ulaşıldığını ve başarılı olmanın da araştırmadan geçtiğine işaret etti.

Avgın, Stajyer öğrencilerin sahada daha da etkin olmasının ön muhasebe ve ara eleman olarak daha da hızlı iş bulabileceklerini vurguladı.

Nizam ve intizama özen gösterenlerin, sabır ve gayret ile işine odaklananların, araştırarak öğrenenlerin daha başarılı olacağını belirten Avgın, insanları tanıyarak, gözlem yaparak, cemiyet adamı olarak, sosyal olarak ve en başta okuyarak gelecekte kaygı taşımayacaklarını üstüne hataları da en aza indirgeyebileceklerini söyledi. 

whatsapp-image-2019-04-17-at-13.52.22.jpeg

Avgın, hedefi olmayan insanların başarıya ulaşmasının imkânsız olduğunu, herkesin kendi mesleğinde zirveye oynaması gerektiğini, usta-çırak ilişkisinin güçlü olması gerektiğini asla ama asla ümitsizliğe kapılmadan gayret ve meslek aşkı ile başarıya ulaşacaklarını vurguladı.

Okul sıralarında başlayan mesleğin ilk adımının öğretmenden başlayarak stajyer dönemine öğrenilen bilgilerin uygulamasıyla Usta- Çırak ilişkisinin başladığını ve bu usta-çırak ilişkisinde önceliğin öğrenme isteği olduğunu söyleyen Avgın, ‘’Mesleğinizde asla yalana yer vermeyin, doğru olan asla yıkılmaz. Biz mali müşavirler olarak bir nevi sırdaşlık görevi üstleniriz. Sırdaşlık, güven ve samimiyetin anahtarıdır. Mükellef samimiyetinizle sizi benimser, sizi tercih eder. Bunun için güvenilir olmak, mesleğin ince ayrıntıları bilmek sizi mesleğinizde ön plana çıkartır.’’ ifadelerini kullandı. 

Soru-Cevap şeklinde ilerleyen program, hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu. Okul Müdürü Huzeyfe Tahiroğlu, kariyer günleri projesi kapsamında öğrencilerle buluşan tecrübeli isimleri öğrenciler üzerinde olumlu etkileri olduğunu söyleyerek, Araştırmacı Yazar ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ali Avgın’a teşekkür ederek plaket takdiminde bulundu.

whatsapp-image-2019-04-17-at-13.52.24.jpeg

Okul Müdürü, öğretmen ve öğrencilere teşekkür eden Avgın, duygularını şu sözlerle dile getirdi:

‘’Geleceğin mali müşavirleri olacak genç meslektaşlarımızla bir araya gelerek, aslında mesleğimizin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştık. Sorulan sorular gayet başarılı ve güzeldi. Sevgi olmadan meslek sahibi olunmaz. Aşk ile yaptığınız işte yorgunluk hissetmezsiniz. Önce sevgi sonra mizan ve intizam ile başarılı günler öğrencilerimizle birlikte olsun.’’

whatsapp-image-2019-04-17-at-13.52.25.jpeg