Akedaş Gerçeği

Bu kentin yaşı yetmiş beşe  ramak kalmış, eğitimci bireyi olarak  Kahramanmaraş’a  ilişkin  bazı birikimlerim  olduğunu sanıyorum

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 September 2018 13:32
Akedaş Gerçeği

Bu kentin yaşı yetmiş beşe  ramak kalmış, eğitimci bireyi olarak  Kahramanmaraş’a  ilişkin  bazı birikimlerim  olduğunu sanıyorum. Toplumumuzla her platformda bir ve beraberliğim oldu.

Bu hem sosyal hem siyasi platformda gelişti ve bu birikimi kazandım. Her güzelin bir çirkin huyu olur, varsayımından hareketle; her güzelliğimizi gölgeleyen, kıskançlığımız ve dedikoduculuğumuz yıllar yılı değişmeden  sürüp devam etmekte… Meşhur sözde;  ’’Bir şeyin  aslından  şüyu bulması  daha vahimdir.’’ denilmiştir. Huylu  huyundan vazgeçmez özdeyişine  benzer,  mahalli bir sözümüzde de  edir gudur edilmeyen neremiz kaldı, diye mahalli bir deyimimiz var. Bu söz  günlük dilde; şeklini, şemailini arzu edilmeyen bir şekle sokmak anlamında  kullanılır. Kimin hangi  hesap peşinde, hangi  mihrak tarafından provoke edilerek  Akedaş’ı  yıpratma girişimi, benim başlangıçta  ifade etmeye çalıştığım kötü huyumuz  kullanılarak  yıpratılmaya  çalışılıyor. Yahudi atasözündeki;’’ Çamur  at, tutmazsa da izi kalır.’’  Hesabı güdülüyor. İşin üzücü tarafı; çiçeği burnunda CHP milletvekilimiz Ali Öztunç  beyin ve MHP  milletvekilimiz Sefer Aycan beyin  bu  provokasyona  alet olmalarıdır. Hizmet etmek, kamu haklarını korumak  adına  girişimleri doğru bir eylem… Konunun  araştırmalarını yetkili, donanımlı kişilerden alarak  yapmaları en sağlıklı yol olurdu diye düşünüyorum. Yapılan açıklamalar boşa  çıkarsa bundan kendileri yıpranır. Nitekim  öyle de oldu.

Bu  işi kim provoke  ediyorsa  çok  profesyonel birileri . Kurt dumanlı havayı sever. Ekonomik bir süreçten geçiyoruz. Yıkmak, harap etmek için  en uygun zaman… Burası Kahramanmaraş  büyük şehir olduk. Ama, hala bir kasaba kimliği taşıyoruz. Benim bildiklerimi, gözlemlediklerimi bir kamu oyu biliyor. Akedaş hedef seçilerek asıl sütrenin gerisindeki  hedef: Henefi Öksüz, Alişan Arıkan, Abdülkadir Kurtul ve Mehmet Balduk  beylerdir. Bu isimler ülkemizde; üretimde, ihracatta, istihdamda, vergide  ön sıralarda olan  insanlar… Bir an onları ekonomik ve  sanayi hayatımızın  dışında düşünün neler, neler olur? Global olarak bu insanların kurduğu sınai tesislerininde23-24 bin   çalışanı ve onların  efradını düşünün, bu yüz bini bulur. Rızık Allah’tandır… Allah bu insanları vesile kılmıştır. Bu insanların birkaçı da benin öğrencim de olur.Kişilik olarak, erdem olarak tanıdığım insanlar…Küçük hesapların insanları değildirler. Bir insan yedisinde neyse, yetmişinde de odur diyen atalar boşa dememişlerdir.

Bir an tefekkür etmek lazım… Onca varlığın  içinden yedikleri içtikleri ne olabilir? Bilge  insan Dedem Korkut Ata ;’’Bir insan arz eyler, talep eyler,dağ yumrunca mal yığsa nasibinden fazlasını  yiyemez.’’diyor.

Ülkemiz gibi Maraş’ımız da  yıpratılmak için hedef seçilmiştir. Asıl hedef bu insanlar değil bizim toplumumuzdur. Onların  şahsında bir kaos yaşatılmak istenmektedir. Dedikodularla, gıybetlerle  bir yere varılamaz. Kaybeden biz olacağız. Zaman birlik beraberlik zamanıdır. El gün seyre doymaz.

Basına yansıyan AKP milletvekillerinin konuya  tetkik ederek  gerekli yaptıkları objektif açıklamayı her insan gibi ben de okudum. Tatmin de oldum. Konuya gösterdikleri duyarlılık için teşekkür ederim.Fakat bu açıklamanın kamuya mal olması için daha sade, avamın da  anlayacağı biçimde   yansıtılması  gerekir.

Akedaş Allah korusun; bir Hans’ın, Corc’un, Simon’un  elinde  olsun da  milli servetimiz oluk oluk dışarı mı aksın istiyoruz? Yetmez mi artık dışarıya bağımlılığımız. Gerçek özgürlüğün ekonomik özgürlüğümüzle örtüştüğünü  bilmeyenimiz mi  kaldı. Bu insanları  yüreklendirelim ki  daha  çok işimiz aşımız olsun. İkici Dünya Savaşı  sonrası  ekonomimize yansıyan olumsuzları bizim  nesil çok iyi bilir. İğneden ipliğe bir şeyimiz yoktu. Elektrik Maraş’ta ne gezer. Pınarbaşı’nın suyu ile dönen bir salyangoz vardı,o da ikide bir arızalanır, vali konağını,orduevini aydınlatırdı. Akedaş’ın dağıtım hizmetlerini aldığı günden bu yana yapılan hizmetleri ve yatırımları gözümüze sokmayalım.

Ömer Baydemir

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.