PROF.DR. DURMUŞ ÖZTÜRK KİMDİR?

Kahramanmaraş’ın dağlarını, doğal hayatını, tarihi yerlerini merak eden giden ve onları fotoğraflayarak tarihe ve geleceğe not düşme kaygısı içinde kaç insan vardır günümüzde?

Yayınlanma:
Güncelleme: 31 March 2020 14:04
PROF.DR. DURMUŞ ÖZTÜRK KİMDİR?

Kahramanmaraş’ın dağlarını, doğal hayatını, tarihi yerlerini merak eden giden ve onları fotoğraflayarak tarihe ve geleceğe not düşme kaygısı içinde kaç insan vardır günümüzde?

Geleceğe bir not bırakabilme kaygısı içinde bulunan bilim adamlarımızdan birisi de Prof. Dr. Durmuş Öztürk’tür. İşte Öztürk ve yaşam hikâyesi;

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından 1997 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine (KSÜ) yardımcı doçent olarak gelen Prof. Dr. Durmuş Öztürk,  bakanlıkta bulunduğu yıllarda özellikle proje hazırlama ve yürütme konusunda çalışmış ve danışmanlık yapmıştır. UNDP (Birleşmiş Milletler Geliştirme Projeleri) tarafından desteklenen, çeşitli kırsal kalkınma projelerinde görev almış, Dünya Bankasınca desteklenen Tarımsal Araştırma Projesinde Proje Koordinatörü olarak görev yapmıştır. Prof. Dr. Öztürk ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İskoçya, Suriye, Polonya, Macaristan, İtalya, Danimarka, Birleşik Arap Emirlikleri ve İspanya gibi ülkelerde üniversitelerde ve araştırma kuruluşlarında çeşitli konularda çalışmış veya eğitim almıştır.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesindeki eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanında, Turizm ve Otelcilik Programının yer aldığı Kahramanmaraş Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü, Pazarcık Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü ve Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcılığı gibi çeşitli idari görevler yürütmüştür.

d-ozturk.jpg

DAĞLARA AŞIK BİR DOĞASEVER

1997 yılında üniversiteye geldiğinden beri özellikle Kahramanmaraş’ın kültür ve doğasına ilgi duyan Prof. Öztürk, Kahramanmaraş Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün organize ettiği “Kahramanmaraş Turizm Eylem Planı” çalışmalarında katılmıştır.  Kahramanmaraş Dağcılık ve Doğa Sporları derneğinin kurulmasında görev almış, doğa ve fotoğraf yürüyüşleri organize etmiştir.  KSÜ Fotoğraf Topluluğu Danışmanı olarak görev yapan ve Kahramanmaraş Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği üyesi olan Prof. Dr. Durmuş Öztürk, Kahramanmaraş İli başta olmak üzere tüm illerimizin kültür ve doğasını fotoğraflamaktadır. Konulu pek çok fotoğraf sunumları ve sergileri gerçekleştiren Prof. Öztürk’ ün ulusal ve yerel fotoğraf yarışmalarında da dereceleri bulunmaktadır. Doğa, kültür ve turizm ile ilgili olarak TRT, TGRT ve Aksu TV gibi ulusal ve yerel televizyon kanallarında ve yerel gazetelerde röportajları yayınlanmıştır.

Evli ve iki çocuğu olan Prof. Dr. Durmuş Öztürk, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.