NECMETTİN AKBEN KİMDİR?

NECMETTİN AKBEN KİMDİR?

Sanatçı Kahramanmaraş’ta doğdu. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul’a gitti. Açılan sınavı kazanarak “ÜSKÜDAR MUSİKİ CEMİYETİ”’ne girdi.

Sanatçı Kahramanmaraş’ta doğdu. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul’a gitti. Açılan sınavı kazanarak “ÜSKÜDAR MUSİKİ CEMİYETİ”’ne girdi. Burada Emin ONGAN, Şeref ÇAKAR, Reha GİZEY ve Amir ATEŞ gibi değerli hocalardan yararlandı. Ayrıca Amir ATEŞ’den Tasavvuf (İlahi), musikisi, Ferudun DARBAZ’dan fasıl musıkisi öğrendi. İstanbul’da ilk kez 1976’da öğrenime açılan “Türk Musiki Devlet Konservatuarı “ sınavını kazandı. Aynı yıl girmiş olduğu üniversite sınavını da kazanarak, Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi’ne girdi. Burada Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Ayrıca Pedagoji Formasyonu’nu tamamladı.

Fakültedeki eğitimiyle birlikte Hacettepe Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosunda Türk Musikisi eğitimine devam etti ve 6 yıl süreyle Üniversite Korosunda solist ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. Buradaki eğitimi süresince Avni ANIL, Metin EVERES, Gültekin AYDOĞDU, Cahit ÜNYAYLAR, Bülent ULUSOY gibi çok değerli hocalarla çalıştı, repertuvarını artırdı. Üniversite korosunda Safiye AYLA solistleri arasında yer aldı, birlikte konserler verdi. Ayrıca Ankara Radyosunda da Ferit SIDAL, Özer ALTIN gibi değerli hocalardan istifade etti.

Üniversite eğitimiyle birlikte çalışarak okumak zorunda olduğundan Kültür ve Turizm Bakanlığına Enformasyon memuru olarak girdi. Ülkemize gelen yabancılara Bakanlığın Ankara da ki bürosunda hizmetler verdi. Bakanlık davetlisi olarak ülkemize gelen gazeteci, akademisyen vb. konuklara bakanlık adına yurt içinde mihmandar olarak eşlik etti. Yedek Subay olarak askerlik görevini yaptıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığına idari görevlere atandı. Sırasıyla Şube Müdürlüğü, Ankara İl Müdür Yardımcılığı ve İl Müdür Vekilliği yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının açmış olduğu “Yurtdışı İdari Ataşelik” sınavlarını kazandı ve bu sınavların devamı olan Dışişleri Bakanlığı kurslarını da tamamlayarak yurtdışı “İdari Ataşeliği” ne atanmaya hak kazandı. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı adına

 Genelkurmay Başkanlığındaki 45 günlük kursa katılıp pekiyi derece ile diploma aldı. Ayrıca TODAİ Kurslarını da başarıyla tamamladı.

Yapmış olduğu idari görevler süresince Ankara Sanat Festivali başta olmak üzere bir çok festival, sergi, konser ve yarışmalarda Jüri Üyesi, Genel Koordinatör olarak görev yaptı.

İdari Görevleri süresince sayısız teşekkür belgesi ve İl İdaresi Kanunu çerçevesinde takdirname ile ödüllendirildi.

1989 Yılında Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ses Sanatçılığı sınavlarını kazandı. Yurt içinde Kültür Bakanlığı ile Valiliklerimiz, Kaymakamlıklarımız ve Belediye Başkanlıklarımızın işbirliğinde düzenlenen ortak projelerde Türk Sanat Müziği Sanatçısı olarak birçok İlçe ve Beldede ve 81 il de konserler vererek kırılması güç bir rekora imza attı. Türk Musıkisinin yayılmasına çaba sarf etti. Ve bu çabaları halen devam etmektedir. Bir çok yerden “Hemşehrilik” beratları almak suretiyle ödüllendirildi.

Genelkurmay, Hava, Kara, Deniz ve Jandarma Kuvvet Komutanlıkları başta olmak üzere Silahlı Kuvvetlerimizin özellikle Doğu’daki birimlerinde birçok gecelere Türk Sanat Müziği Sanatçısı olarak katıldı ve Askerlerimizin moral motivasyonlarının artırılmasına katkıda bulundu. Özellikle Akdeniz’de Deniz Kuvvetlerimize bağlı “F251 Adatepe Muhribi’nde 6 ay kara yüzü görmeyerek hasret çeken denizcilerimize konser vererek moral motivasyonlarını arttırdı, ödül aldı.

Yurtdışında Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Almanya, Avusturya İspanya, Portekiz, Belçika, Suudi Arabistan, Mısır, Tunus, Ürdün, Cezayir, Katar, Şili, Arjantin, Malezya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ, Yunanistan, Bulgaristan, Azerbaycan, Türkmenistan, İsviçre, Fransa, Çin, Hindistan, Tayland, Güney Kore, Hong Kong ta Türk Sanat Müziği Sanatçısı olarak Türkiye’yi başarıyla temsil etti. K.K.T.C’de konser verdi ve yurtiçi ve dışından ödüller aldı. Ürdün’deki Festivalde katıldığı grupla birincilik ödülü aldı. Rusya’daki başarısından dolayı T.C. KÜLTÜR BAKANI tarafından onur ödülü ile ödüllendirildi. Yurtdışı görevleri halen devam etmektedir.

8 Ekim 2016 da İsviçre-Zürih’de “TONHALLE” de 1895 BRAHMS’ tan bu güne kadar o salonda ilk kez Klasik Türk Müziği Sanatçısı olarak konser verdi.

TRT Ankara, İstanbul, İzmir Radyo ve Televizyonlarının hazırladığı bir çok programa solist olarak katıldı. Prodüktörlüğünü yaptığı “ TÜRK MUSİKİSİNDEN” programı 104 hafta süre ile TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’ndan yayınlanarak kırılması güç bir rekora imza attı. Ayrıca yapım ve yönetmenliğini kendisinin yaptığı güfte şairlerimizin ele alındığı “ GÜFTEDEN ŞARKILARA” ve azınlık bestekarlarımızın konu alındığı “ MOZAİK” programları 12 ay süreyle “TRT TÜRKİYE’NİN SESİ RADYOSU”’ndan yayınlandı.

Okumuş olduğu tüm şarkıları 5 (Beş) albümde topladı ve bu şarkılar TRT Repertuvarında olup halen TRT ve özel radyolarda çalınmaktadır. Piyasaya çıkacak 6. Albümün çalışmaları da sürmektedir.

Kültür ve Milli Eğitim Bakanlıkların ortak projesi çerçevesinde ortaokul ve liselerimizde Türk Musıkisi üzerine seminer ve eğitici konserler verdi. Ayrıca Üniversitelerimiz de çeşitli konserler verdi.

Kültür Bakanlığı Makamının 22/05/2002 gün ve 3805 sayılı onayı ile “SOLİST SANATÇI” Ünvan’ı aldı.

Kültür Bakanlığının “ Uygarlıklar Beşiği Türkiye Kültür Sanat Şöleni” “81 ilde 800 Konser” “Nevruz” “Zafer Yolu” Projelerinde 20 yıl Solist Sanatçı ve Sunucu olarak görev yaptı. Ayrıca Bakanlığın Sabancı Vakfı işbirliğiyle düzenlediği “Türkiye Halk Dansları Yarışması”’nın da yine aynı şekilde 20 Yıl Resmi Sunuculuğunu yaptı.

Sanatçı Kültür ve Turizm Bakanlığının önemli projelerinden olan ve her yıl 26 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında AFYONKARAHİSAR, KÜTAHYA, UŞAK, AYDIN, İZMİR ve İlçelerinde yapılan “ZAFER YOLU” programlarının diğer önemli kutlamaların “GENEL SANAT YÖNETMENLİĞİ”ni yaptı.

30 Kasım 2011 tarihinde Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği “Türk Sanat Müziği Korosu” nu kurdu. Bu Koronun 3 yıl şefliğini yürüttü ve Türk Musikisine hizmet etti.

Sanatçı ayrıca Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri ile İstanbul Bayrampaşa Belediyesinin koordinasyonunda her yıl Ramazan ayında 10 Balkan Ülkesinde gerçekleştirilen iftar programlarının 2011-2012-2013 ve 2014 yıllarında hem Sunuculuğunu hem de Solistliğini yaptı.

Sanatçı 26 Ekim 2013 tarihinde Çağdaş Demokratlar Birliği tarafından “YILIN SANATÇISI” seçildi.

Sanatçı 15 Mart 2014 tarihinde ise bir Sosyal Medya Kuruluşu olan Dijital Adam İletişim Ajansı tarafından düzenlenen ve 20 ayrı kategoride gerçekleştirilen “www yilineniyisi.com tarafından yapılan ankette “YILIN EN İYİ SUNUCUSU ” ödülüne layık görüldü.

14.Mayıs. 2017 tarihinde Dijital İletişim Platformu tarafından Sanat Yönetmenliğini yaptığı “Gönülden Nağmeler” programı nedeniyle YILIN İZ BIRAKAN SANAT YÖNETMENİ ödülünü aldı.

22.Kasım.2017 tarihinde MEDYA HD tarafından düzenlenen alanında başarılı çalışmalara imza atan kişi ve kuruluşlara verilen ALTIN İMZA BAŞARI ÖDÜLLERİ nde GÖNÜLDEN NAĞMELER YILIN SANAT YÖNETMENİ ALTIN İMZA BAŞARI ÖDÜLÜ nü aldı.

Sanatçı 2015 İstanbul ve Antalya G-20 ve 2017 İstanbul KEİ Zirveleri Devlet ve Hükümet Başkanları onuruna Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen Resmi Yemeklerdeki Kültürel Programların Genel Sanat Yönetmenliğini yaptı. Ayrıca Antalya T-20 Turizm Bakanları Toplantısındaki Kültürel Programının Sanat Yönetmenliğini yaptı.

Sanatçı Azerbaycan, Türkmenistan, Belarus ve Tayland’daki Kültür Bakanlığınca düzenlenen “TÜRKİYE GÜNLERİ” etkinliklerinin Sanat yönetmenliğini yaptı. Ayrıca Cumhurbaşkanımız tarafından yabancı Devlet ve Hükümet Başkanlarının da katılımıyla 29.Ekim.2018 tarihinde resmi açılışı yapılan İSTANBUL ULUSLARARASI HAVALİMANI nın açılışında yapılan tüm sanatsal etkinliklerin SANAT YÖNETMENLİĞİNİ yaptı.

Sanatçı halen Sayın Cumhurbaşkanımızın Konuğu olarak Ülkemize gelen Devlet ve Hükümet Başkanları onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Kültürel Amaçlı programların ve diğer önemli toplantı ve Etkinliklerin Kültür Bakanlığı adına  “SANAT YÖNETMENLİĞİNİ” yapmakta ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Türk Sanat Müziği Solist Sanatçısı olarak ta bu programlarda yer almaktadır.

Kültür Bakanlığı Korolar üstü Kurul Üyeliğinde’ de bulunan Sanatçı Kültür ve Turizm Bakanlığının Ankara’daki Türk Müziği biriminin, Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosunun 25 yıl süre ile sanat kurulu üyeliğini ve 3 yıl Müdürlüğünü de yaptı. Ayrıca Kültür Bakanlığının önemli programlarından “GÖNÜLDEN NAĞMELER” in Sanat Yönetmeni ve Solistidir. Sanatçı 2016 Mayıs ayında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı ve halen bu görevini sürdürmektedir.

Almanca bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.