DR. İMBAT MUĞLU KİMDİR?

DR. İMBAT MUĞLU KİMDİR?

1977 yılında Kars'ta doğdu. 6 yaşında iken, inşaat işçisi olan babası 40 yaşında İzmir’de bir inşaatın asansör boşluğunda düşerek hayatını kaybetti.

1977 yılında Kars'ta doğdu. 6 yaşında iken, inşaat işçisi olan babası 40 yaşında İzmir’de bir inşaatın asansör boşluğunda düşerek hayatını kaybetti.

Babasının ölümünden sonra hem okudu, hem yaşına rağmen çocuk işçi olarak birçok yerde çalıştı. Kars Ticaret Meslek Lisesi’nde eğitime başladığı yıllarda bebek katili PKK terör örgütü Doğu ve Güneydoğu illerin birçoğunda şehirlerde kadrolaşmasını en düzeye çıkarmış ve bu vasıta ile dağ kadrolarına militan toplama faaliyetlerine hız vermişti.

Eli kanlı terör örgütü aynı faaliyetlerine Kars’ta da başlamış; özellikle lise çağlarında olan fakir ve başarılı bir çok öğrenciyi ya zorla yada kandırarak dağa çıkarmıştı. Okulun not olarak en yüksek  dereceli öğrencisi olan Muğlu’da ikna edilecek yada zorla dağa çıkarılacak listenin en başına yazılanlardan biri idi. Kısa bir süre önce civar köylerden birçok genç aynı yöntemlerle terör örgütüne katılmıştı bile.Durmu öğrenen Muğlu büyük bir korku ile önce abisine, sonra annesine anlattı. Türkçe bilmeyen anne ve kendisinden birkaç yaş büyük abisi hemen aynı gece yolda durdukları bir yük kamyonuyla Erzincan’a oradan otobüsle İzmir’e kaçırdılar.

Aylarca dışarı hiç çıkmadan İzmir’de yaşayan teyzesinin evinde saklandı. Sonra eğitimini devam ettirmek için birçok okula başvuru yaptı ama terörden kaçarak geldiğini söylediği için okul yönetimleri türlü bahanelerle kayıt yapmadılar. Son çare İzmir’in Basmane semtinde bulunan Şehit Fethi Bey Ticaret Meslek Lisesi’ne bir tanıdık vasıtası ile kayıt yaptırdı.

Terörden kaçış ile başlayan, acılarla dolu hayat bundan sonra İzmir’de devam edecekti. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Sınıf Okulu'na askeri öğrenci olarak girdi ve eğitim sürecini derece ile bitirerek mezun oldu. Muvazzaf Asker olarak yurt içi ve yurt dışı görevlerinde bulundu. 10 Haziran 2011 tarihinde, “Üstün Hizmet Belgesi” ile malulen emekliye ayrıldı.

Çalıştığı dönem süresince emsalleri arasında başarılarıyla ön plana çıkarak birçok branşta şerit rozet ve takdir belgesi almaya hak kazandı. Yurt dışı görevi sürecinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Anabilim Dalı'nda İşletme Yüksek Lisans programını Prof. Dr. Erdal Ünsal danışmanlığında “Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikasının Oluşumu, Gelişimi ve Son Durum” tezi ile tamamladı. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı'nda “Yerel Yönetimlerin Sosyal Politikaları ve Ulusal Kalkınmaya Etkisi” adlı bitirme teziyle tamamladı. Preston Üniversitesi İşletme Bölümü Doktora Programını “Kentsel Yoksulluk ve Göç” teziyle bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Küresel ve Bölgesel Çalışmalar Anabilim Dalı’nda  ‘’SYKES-PICOT Sürecinde Suud-Vehhabi İttifakının Ortadoğu Yapılanmasındaki Rolü’’ adlı bitirme teziyle tamamladı.

Hâlihazırda “Küresel Terör Süreci ve Türkiye” adlı çalışmayı ve  ‘’Kutü’l-Amâre Zaferi’nde İngilizlerin Kürtlere Yönelik Politikaları’’ başlığı altında kitap çalışması devam etmektedir. Terör,Terörizm,Güvenlik Politikaları,Ortadoğu,Siyaset Bilimi,PKK,FETÖ,DEAŞ,TİKKO,DHKP-C … terör örgütleri ve gündeme dair bir çok alan da 100’lerce makale ve köşe yazısı yazdı. Fırat Kalkanı Operasyonu ve Afrin ‘’Zeytin Dalı Harekâtı’’nın başlangıcından itibaren hem sınır ve hem de sınır ötesinde başta TRT olmak üzere a Haber,atv, TV net, TGRT, ÜLKE TV, Akit TV, Bengü Türk TV, KON TV,  Çay TV, Kanal 5, Ege TV, Aksu TV ve birçok yayın organında hem yurtiçi hem yurtdışı operasyonlarının amaç ve gayesini hem de PKK/PYD/YPG/DEAŞ/FETÖ terör örgütlerinin birer maşa olduğunu ülke genelinde ve yurtdışında birçok üniversite ve düşünce kuruluşunda konferanslar vererek anlatmaya çalıştı ve halen de bu çalışmalara devam etmektedir. Türkiye Badminton Federasyonu As Başkanlığı ve Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri, Gazileri ve Terör Mağdurları Derneği Başkan Vekili, Kars-Ardahan-Iğdır Federasyonu Başkan Yardımcısı, Anadolu Birliği Konfederasyonu Başkan Yardımcısı, İMKON Yönetim Kurulu Üyesi, RADEV Başkan Yardımcısı,ANKAF Yönetim Kurulu Üyesi, UYAFA Genel Sekreteri ve TUTAP Genel Başkan Yardımcısı görevlerini yürütmektedir.Kafkas Haber Ajansı,Flaş Gazetesi,Yeni KONYA Gazetesi, Nehaberankara,Başkent Postası Gazetesi ve AK Gazete’de köşe yazarlığı yapmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.