Van’da ‘Cinsel/üreme Hakları Farkındalık Ve Savunuculuk’ Çalıştayı

Van’da ‘Cinsel/üreme Hakları Farkındalık Ve Savunuculuk’ Çalıştayı

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAP); kamu kurumları, üniversite ve sivil toplum kuruluşları işbirliğinde yürütülecek olan "Cinsel/Üreme Hakları Farkındalık ve Savunuculuk Projesi" etkinlikleri kapsamında bilgilendirme çalıştayı düzenledi.

- Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAP); kamu kurumları, üniversite ve sivil toplum kuruluşları işbirliğinde yürütülecek olan "Cinsel/Üreme Hakları Farkındalık ve Savunuculuk Projesi" etkinlikleri kapsamında bilgilendirme çalıştayı düzenledi.

Van, Gaziantep ve Kilis'te uygulanacak proje kapsamında Elite World Hotels’de düzenlenen bilgilendirme çalıştayında; hasta odaklı hizmet sunumu, hasta-sağlık çalışanı ilişkisinde etik yükümlülükler ve ihlallerin hizmet erişimine etkisi, cinsel ve üreme hakları alanında yasal çerçeve konularında katılımcılara bilgiler verildi. Çalıştayda açılış konuşmasını yapan TAP Vakfı Genel Koordinatörü Nurcan Müftüoğlu, üreme sağlığı ve üreme hakları alanlarında bilgi düzeyinin geliştirilmesi ve hak temelli bir yaklaşımın desteklenmesi amacıyla böyle bir programın düzenlendiğini belirtti. Dezavantajlı, farklı etnik gruplardan, 18 yaş üstü kadınlar ve erkekler, sağlık hizmetleri sunucuları ve sağlık eğitimi alan öğrencilerle tüm kamuoyunun proje kapsamında hedef kitle olarak belirlendiğini ifade eden Müftüoğlu, “Van'da 2006 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmada kadınların sağlık hizmeti kullanamama nedenleri arasında sağlık personelinin olumsuz davranışlarının, dil sorununun, utanma ve hizmet sunan kişinin erkek olması gibi nedenler yer aldı. Amacımız, toplum sağlığının gelişmesine katkı sağlamak, hizmet kullanıcılarının sağlık kurumlarına olan güvenlerinin arttırılması, hastaların sorumluluklarının sağlık personelleri tarafından da bilinmesi, hak ihlallerinin ve uygulama hatalarının en aza indirilmesi gibi sonuçlara ulaşmaktır” dedi.

Konuşmaların ardından çalıştay sunumlarla devam etti.

VAN’DA ‘CİNSEL/ÜREME HAKLARI FARKINDALIK VE SAVUNUCULUK’ ÇALIŞTAYI

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.