Avrupa Konseyi “Beşte Bir” Kampanyasına İlk İmza Büyükerşen’den

Avrupa Konseyi “Beşte Bir” Kampanyasına İlk İmza Büyükerşen’den

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Konseyi’nin başlattığı “Beşte Bir” projesi protokolüyle, ‘Çocukların Cinsel İstismar ve Sömürüden Korunması’ projesine katılan Türkiye’deki ilk yerel yönetim oldu.

- Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Konseyi’nin başlattığı “Beşte Bir” projesi protokolüyle, ‘Çocukların Cinsel İstismar ve Sömürüden Korunması’ projesine katılan Türkiye’deki ilk yerel yönetim oldu.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine Uluslararası Çocuk Merkezi Genel Müdürü Münevver Bertan, sivil toplum örgütü, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, öğretim üyeleriyle belediye meclis üye ve bürokratları katıldı.

İmza töreninde konuşan Başkan Büyükerşen, Büyükşehir Belediyesi olarak Eskişehir’de yaşama geçirdikleri projelerin pek çoğunu yarının büyüğü ve geleceğimiz olan çocuklarımızı göz önüne alarak gerçekleştirdiklerini belirtti. Büyükerşen şunları söyledi;

ESKİŞEHİR BİR ‘DÜNYA MARKASI’ HALİNE GELDİ

“Bilim deney merkezi, uzay evi, okula destek amacıyla oluşturduğumuz eğitim merkezleri, çocuklarımızın hayal dünyalarını zenginleştiren ve onları mutlu kılan tematik parklarımız, ebeveynleri cezaevinde olan çocuklarımıza yönelik okul öncesi eğitim veren Es-Çocuk Evimiz, her yıl düzenlemiş olduğumuz Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali de bu doğrultuda yaşama geçirdiğimiz örnek projelerimizdir. “Eskişehir Avrupa’nın ve dünyanın çeşitli ülkelerinde kardeş şehirleriyle yürüttüğü projeler ve ilişkiler sayesinde bir ‘Dünya Markası’ haline geldi. Çocukların cinsel sömürüden korunmasını öngören ve 2010 yılında ülkemizin taraf olduğu Lanzorate Sözleşmesi kapsamında Avrupa Konseyi ile Uluslararası Çocuk Merkezi’nin (ICC) başlattığı “Beşte Bir” kampanyasının yürütülmesi için ortaklık önerisini Büyükşehir Belediyemize yapması bizim için gurur vericidir. Bugün burada imzaladığımız projenin bizlere yüklediği sorumluluğunun farkındayız” şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TÜRKİYE’DEKİ BELEDİYELERİN ÖNCÜSÜ

ICC Genel Müdürü Münevver Bertan ise yaptığı konuşmada, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin çocuk cinsel sömürüsünü önleme konusunda, Avrupa Konseyi’nin Lanzorate Sözleşmesi’ni imzalayan Türkiye'deki belediyelerin öncüsü olduğunu söyledi. Türkiye’de bu alanda sayısal bilgilere sahip olmadıklarını ve önlem olarak da aile, öğretmen, sağlık kuruluşları ve belediyelere büyük görev düştüğünü belirten Bertan, Başkan Büyükerşen’e böylesine anlamlı bir projede Büyükşehir Belediyesi olarak yer aldıkları için teşekkür etti.

ÇOCUK HAKLARININ HAYATA GEÇİRİLMESİNDE PEK ÇOK AKSAKLIKLAR VAR

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Jale Nur Süllü ise, çocukların Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği projelerde öncelikli olduğunu hatırlatarak, 2011 yılında kurulan Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimi’nin 0-18 yaş arası çocukların aile ve toplum içindeki bedensel, zihinsel ve sosyal sağlığının gelişmesine yönelik hak temelli çalışmalar konusunda çeşitli etkinlikler düzenlediğini anlattı. Türkiye’de Çocuk Hakları Sözleşmesi’ndeki maddelerin hayata geçirilmesinde pek çok aksaklıklar olduğunu belirten Süllü, bunlardan en iç acıtıcı olanın çocukların cinsel istismarı olduğunu ifade etti. Süllü “Türkiye’de yeterince veri olmamasına rağmen resmi mahkeme ve polis tutanaklarından 2012 yılında 120 bin çocuk istismarı olayı gerçekleşmesi ve dünyada her 5 çocuktan birinin cinsel istismara uğradığı gerçeği düşünüldüğünde; Avrupa Konseyi, Uluslararası Çocuk Merkezi, Hollanda Büyükelçiliği ile ortaklaşa yürüteceğimiz bu projenin önemi açıkça görülmektedir” dedi.

Süllü ayrıca, bu insanlık suçunun önlenmesinde kilit rol oynayan ebeveynleri, öğretmenleri, sivil toplum kuruluşlarını ve bu alanda çalışan kamu kurumlarını projenin yürütülmesinde işbirliğine davet etti.

BEŞTE BİR (ONE İN FİVE) PROJESİ NEDİR?

Uluslararası Çocuk Merkezi (UÇM/ICC) Avrupa Konseyi ile birlikte çocukların cinsel istismardan korunması için atılması gereken yasal adımların hayata geçirilmesi yönünde bir kampanya başlattı. Avrupa Konseyi’nin 2010’da çocuğa karşı cinsel şiddeti sonlandırmak için düzenlediği kampanya, adını Avrupa Konseyi verilerinden aldı. “Beşte bir” ismi, Avrupa’da her beş çocuktan birinin cinsel şiddetin herhangi bir biçiminin mağduru olduğu verisine dayanıyor. Türkiye’de 2013 yılında başlatılan aynı kampanya ile çocuklarda, ailelerde, toplumda duyarlılık yaratmayı ve olayların açıkça bildirimini sağlayarak, suçluların cezalandırılmasını amaçlamaktadır. Kampanyaya verilen desteğin yanı sıra, Uluslararası Çocuk Merkezi (UÇM/ICC) yine çocukların cinsel istismardan korunması için eğitim ve yaygınlaştırma faaliyetlerini içeren bir projeyi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile yürüteceğini açıklayacak. Proje kapsamında 8 yaşın altında çocuğu olan 100 aileye, bunun yanı sıra STK ve okul öncesi eğitimcilerin oluşturduğu 100 temsilciye eğitim yoluyla ulaşılacak.

AVRUPA KONSEYİ  “BEŞTE BİR” KAMPANYASINA İLK İMZA BÜYÜKERŞEN’DEN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.