Üç Harfliler

İlim ve bilim arasındaki nüanslar giderek daha netleşme yolunda. Günümüzde teknolojide ve bilimde gelişmeler öyle hızlı ki, insanın başını  döndürüyor.  Bilimsel  zeka  birgün  ölümsüzlükten dem vururken başka bir gün uzayın sonsuzluklarına bilet kesebiliyor . İlim ise daha global ve sadece zekaya değil akla da hitap ederek  aczimizi çaresizliğimizi sıklıkla  anlayanlara lisanı hal ile anlatıyor. Yunus merhumun dili ile kendini bilmek olarak ilime bakabilirsek haddi aşanlardan olmayabiliriz.

Bilim dininin en geçerli kuralı kanıta dayanmak. Bir  buluşu yada olguyu izahta bilimin  ana omurgası kanıt. Kanıt yoksa bilimsel değil  yaftasını hemen yersin. Tıbbi gelişmeler ve bu gelişmelerin ilmi kanıtında oldukça fazla yol almamıza rağmen bugün psikosomatik hastalıkları ve psikiyatri ve nörolojideki bazı hastalıkları tedavide kanıta dayandırmak mümkün değil. Parapsikoloji ilmine göre ise gerek teşhis gerek tedavilerin mantıki açıklamaları bazılarının zekasına göre saçma olsa da akla uygun.

Günümüzde bu durumun  en bariz örneklerinde biri üç harfliler. Semavi dinlerde ve bir çok kültürde varlığı tartışmasız kabul edilen ancak kanıtı bugün için olmadığından bilim çevrelerince yok hükmünde olan bir olgu bu. Doğu batı kuzey güney fark etmiyor tüm dünyada teşhis ve tedavide bu varlıklardan az yada çok yararlanılıyor.

İnsanların  bir kısmı gözleriyle gördüğü veya beş duyusu ile hissettiği şeylere inanırken büyük bir   çoğunluğu ise gizemli büyülü yada mucizevi şeyleri bekler dururlar.  Psikiatri  ve  sinir bilimi son 50 yılda umulmadık başarılara imza atıp teknolojinin de yardımı ile bilinmezlerini azalttı

         Disosiasyon  bayılma konversiyon sara bazı psikolojik sorunlar  uyku düzensizliği hallusinasyon  müzmin ağrı halsizlik dengesizlik hatta kulak çınlaması huzursuz bacak hastalığı  gibi günümüzde sık karşılaştığımız  çok sayıda tetkik ve tedavilere rağmen sonuç alamadığımız hastalar azımsanmayacak kadar fazla . Gün geçtikce azalacağına dahada artan bu vakalarda bazen hekimler olarak çaresiz kaldığımızda bir gerçek.

      İnternet sitelerinde  medyumculuk cincilik falcılık gibi geniş bir alanda sorgusuz sualsiz sözde hizmet veren kurumlarla bilinçli mücadeleyi kim yapacak? Toplumumuzda bizlere ulaşan hastalardan anladığımız kadarı ile her eğitim seviyesinde çok sayıda insan bilerek yada bilmeyerek bu gayya kuyusundan şifa beklemekte. Akla mantığa uymayan bir sürü gariplikleri yaşama pahasına sorunlarına çare ve çözüm peşinde koşabilmekte.

     Büyü nazar ve cinler yolu ile etkilenmiş insanlarda meydana gelen hastalık halleri  bazı psikiyatrik  ve nörolojik hastalıkları taklit edebilirmi? Bu tıbben ve mantıki olarak  mümkün mu sorusunu yıllardır tedavilerime direnç gösteren hastalarda  hep sorup durmuşumdur.  Yaşadığım tecrubeler  nöro-psikolojik hastalıkları değerlendirirken para-psikolojik etkenleri göz ardı etmememizi gerektiriyor.

   Tedaviye dirençli  atipik  ağrılar,  bayılmalar,  hatta bazı dirençli huzursuz bacak hastalıklarında depresyon  psikoz gibi seyreden hastalıklarda bilim insanı  şüpheciliği  ile hastalarımızı modern tıbbın imkanlarından faydalandırırken  alternatif  çözümler    ve bunlarla ilgili tedavilerden de mahrum etmemek  hekimlik kutsiyetinin bir sorumluluğu olarak düşünülmelidir. Hekim dışı uygulamaların önüne ancak bu duyarlılık ile geçebiliriz kanaatindeyim. Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

Önceki ve Sonraki Yazılar