1. HABERLER

  2. SPOR

  3. VATANDAŞIN TAPU BEKLENTİSİ ÇÖZÜME KAVUŞUYOR

VATANDAŞIN TAPU BEKLENTİSİ ÇÖZÜME KAVUŞUYOR

Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç Kahramanmaraş Defterdarlığı, Milli Emlak Müdürlüğünde toplantı yaptı.

VATANDAŞIN TAPU BEKLENTİSİ ÇÖZÜME KAVUŞUYOR

Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç Kahramanmaraş Defterdarlığı, Milli Emlak Müdürlüğünde toplantı yaptı.

Kahramanmaraş Defterdarı Mehmet Çoban, Milli Emlak Müdürü Aydın Menek, AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş ve Milli Emlak Müdürlüğü teknik ekibinin katıldığı toplantıda, Hazine arazisi üzerinde ikameti bulunan Vatandaşlarımızın tapu sorunları görüşüldü. Yapılan görüşmede 4706 sayılı kanunun 5. Maddesi üzerinde çalışılarak, hazine arazilerinin Belediyelere doğrudan Devri, Belediyelerinde hazine arazisini Milli Emlak adına vatandaşın oturduğu evi kendi sahibine, takdir komisyonunun belirleyeceği bedel ile satması ve vatandaşların da evlerinin Tapularını alması görüşüldü. Bu bağlamda Dulkadiroğlu, Onikişubat ve Türkoğlu belediyelerinde problemli bölgeleri tespit edildi. İlk aşamasında 1351 şahsın tapu sorunu ile ilgili çalışmalar başlatılması kararı alındı. Alınan karar gereği her ilçedeki Tapu sorunu tespit edilecek, Belediye Başkanlarının koordinesinde ilçede oluşturulacak 5 kişilik komisyon incelemesini yapacak ve cüzi miktarda ödeme ile vatandaş kendi oturduğu evin tapusunu almış olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç yaptığı açıklamasında;

"Şehrimizin hemen hemen her ilçesinde Tapu sorunu ile karşılaşıyoruz, her seçimde vatandaşımızın bizden en çok istediği konular arasında yer alan yer alan Tapu sorunu, bizlerinde en önemli ödevlerinden birisiydi. Maliye Bakanımız Naci Ağbal, Milli Emlak Genel Müdürümüz Tufan Büyükuzun, Defterdarımız Mehmet Çoban ve Milli Emlak Müdürümüz Aydın Menek ile yaptığımız görüşmelerde Kahramanmaraş’ın sorunlarını nasıl ele alacağımızı çalıştık, yaptığımız çalışmada Öncelikle belirlediğimiz çözümü en kolay olacak tapu sorunları ile ilgili çalışıyoruz. Bu bağlamda Onikişubat, Dulkadiroğlu ve Türkoğlu ilçelerimizde 1351 tane çözümü kolay tapu tespiti yaptık, onun için kendimize bir yol haritası belirledik ve bugün aldığımız kararlar doğrultusunda her Belediyemizden ilgili bir Belediye Başkan Yardımcımız Defterdarla ve Milli Emlak Müdürümüzle Ilçesindeki hazine arazilerini görüşecek ve Bundan sonra vatandaşımızın problemini belirleyip tapusu için çalışmalara başlayacaklar. 4706 sayılı kanunun 5. Maddesine göre hazine arazilerinin belediyelere devredecekler, Belediyeler 5 kişilik Bir Komisyon kuracak, Bu Komisyon cüzi bir fiyat belirledikten sonra Vatandaşımıza cüzi bir miktar da satışını gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Böylece ilk etapta inşallah 1351 kişinin tapu sorunu çözeceğiz. 1. Aşamayı bitirdikten sonra şehrimizin genelinde bulunan Tapu sorunları ile ilgili çalışıp İnşallah tapu sorununu Kahramanmaraşlı hemşerilerimizin ve şehrin gündeminden çıkaracağız. Vatandaşımıza hayırlı uğurlu olsun" dedi.