1. HABERLER

  2. PERSONEL ALIM İLANLARI

  3. DPB ve İŞKUR tarafından 100 bin memur personel alımı yapılıyor!

DPB ve İŞKUR tarafından 100 bin memur personel alımı yapılıyor!

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından Mayıs ve Haziran ayları içerisinde 100 memur-personel alımı yapılacaktır.

DPB ve İŞKUR tarafından 100 bin memur personel alımı yapılıyor!

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından Mayıs ve Haziran ayları içerisinde 100 memur-personel alımı yapılacaktır.

Başvuruları devam eden alım ilanlarına göre, 500'den fazla akademik personel, 1640 askeri personel, Tübitak, Belediyeler, Hava Meydanları İşletmeciliği, THY ve daha bir çok kamu kurumu tarafından KPSS şartlı ve KPSS şartsız en az ortaöğretim mezunu memur alımı ve ayrıca İŞKUR tarafından daimi en az ilköğretim mezunu işçi personel alımı olmak üzere toplamda 100 binden fazla alım yapılacaktır!

İşte o alım ilanları...

Türkiye'de özellikle son zamanlarda açıklanan işsizlik sayısı, maalesef son 10 yılın rekorunu kırmış durumda. Hatta 2002 ekonomi kriz zamanında işsizlik oranından bile daha yüksek olduğu belirtiliyor. İşsizlik oranını düşürmek için mevcut hükümet tarafından başta Sağlık Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı, Adalet, Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli savunma Bakanlığı ve daha bir çok kamu kurumlarına memur alımı için yeni istihdam açıklamaları yapılıyor. Son olarak açıklanan istihdam söylemlerine göre, PTT 2020 yılına kadar 58 bin, Sağlık Bakanlığı Haziran ayı içerisinde 29 bin 668, Orman Genel Müdürülüğü'de 2019 yılı içerisinde 5 bin, Emniyet Genel Müdürlüğüne 2019 yılı içerisinde 10 polis memuru alımı yapılacağı belirtiliyor. 
Bunun yanı sıra Türkiye İş Kurumu aracılığı (İŞKUR) ile kamu kurumlarına ve özel sektörlerde istihdam edilmek üzere Mayıs Ve Haziran ayı içerisimde 100'den fazla işçi personel alımı yapılması planlanıyor. İŞKUR, 2019 yılı içeriinde geçen 5 aylık dönemde bugüne kadar 520 bin kişiye istihdam sağlamış ve 2019 yıl sonuna kadar 1 milyondan fazla kişiye iş istihdamı yapılması öngörülüyor. 
Kamu kurumları ve İŞKUR'un 2019 yılı sonuna kadar kaç memur personel alımı yapacağı birlikte hesaplandığında, karşımıza 1 milyon 500 bini bulmayan bir rakam çıkmaktadır. Bu rakamlar, gerek TÜİK'in açıkladığı resmi işsiz sayısının çok çok altında kalmaktadır. Ayrıca yapılaması planlanan iş istihdamı rakamları ile her gün artan işsiz sayısını karşılaştırdığımız zaman, 2019 yılı sonuna kadar işsizlik oranının düşmeyeceğini, aksine daha da yükseleceği öngörülmektedir. Bu bağlamda daha fazla istihdama yönelik çalışmaların yapılaması ümit edilmektedir.