REŞİT GÜRBÜZ

REŞİT GÜRBÜZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Neyse...

Hayallerin vardır, gerçekleştirmek istediğin; hedeflerin vardır, ulaşmak istediğin; vuslatların vardır, kavuşmak istediğin… Ne var ki, uçsuz bucaksız çöldeki sahraymış umdukların.

Peki, ama neden böyle?” diye sorarsın; birer birer sıralanır engeller, mazeretler… Baksan hiçbiri de samimi ve gerçekçi değildir; ama yapacak bir şey yok. O zaman ellerini koynuna koyar, boyun büker ve “neyse!” dersin. O “neyse”nin içinde o kadar şey vardır ki aslında, saymak istesen, yine “neyse” dersin.

Uzaklara, çok uzaklara gitmek istersin; sonra vazgeçersin. Çünkü kendindir ayrılmaz yoldaşın. Sonra, alırsın kendini karşına ve konuşmak istersin. Sen anlatırsın o dinlemez; sen söylersin o susar. Hiçbir şeyin değişmediğini görünce, söyleyecek o kadar çok şeyin olmasına rağmen, yine “neyse” der, çekilirsin yalnızlık köşene.

Günün birinde bir umut belirir; heyecanlanır, sevinirsin. Maalesef o da uzun sürmez. Yine bir şeyler engel olmuştur. Yine birileri, hayallerini cambaz ipine çıkarmış, düşüp parçalanmasını bekler.  Umutlar karlı dağ, hayaller kızak yapılır onunla avunman istenir. Bu sefer de hayal yolculuğunun tam ortasında kızağın elinden alınır. Bedenin yarı yerine kadar kara gömülü vaziyette, yanından mutlulukla geçenleri seyrederken, “neyse” der, bir iç geçirirsin.

Sen, “Bir karıncayı bile incitme!” sözündeki “bile”nin bile karıncayı incittiğinin farkındayken, birileri karınca sürülerine kıyarlar. İnsanların, “eşref-i mahlûk” sıfatına inanıp güvendiğine lanet edersin. Meğer çok fazla şey beklemişsin insanlıktan. Göremeyince “neyse” der gözlerini dikersin ufuklara.

* * *

Farkındayım, yine manasız şeyler yazdım. Bir oradan bir buradan, daldan budaktan bir şeyler karaladım.  Sırf gazete köşem boş kalmasın diye yazdım. “Yazdım” derken, harfleri toplayıp, kelimeleri anlamsızca bir araya getirip cümleler oluşturdum. Dedim ya “köşem boş kalmasın.”

Ruh halim, toplumun ve insanlığın psikolojisi yukarıda yazdıklarımdan ibaret miydi? Tabi ki hayır. Peki, daha okunur, daha faydalı bir şeyler yazamaz mıydım? Belki yazardım ama NEYSE…

Önceki ve Sonraki Yazılar