1. HABERLER

  2. KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

  3. ÇAĞLAYANCERİT HABERLERİ

  4. Kahramanmaraş Düzbağ Barajında Çalışmalar Tam Gaz

Kahramanmaraş Düzbağ Barajında Çalışmalar Tam Gaz

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kahramanmaraş’a yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Kahramanmaraş Düzbağ Barajında Çalışmalar Tam Gaz

 DSİ’nin Kahramanmaraş’ta yapımına devam ettiği Çağlayancerit Düzbağ Barajı’nda ise çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ’Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmaktadır. Önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir. ’diye konuştu..

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarının altını çizen Aydın, ’Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. ’dedi.

dsi-genel-muduru-mevlut-aydin-(1).jpg

KAHRAMANMARAŞ ÇAĞLAYANCERİT DÜZBAĞ BARAJI İNŞAATI DEVAM EDİYOR

Bu kapsamda Kahramanmaraş Çağlayancerit Düzbağ Barajı inşaatının hızla devam ettiğini belirten Genel Müdür Aydın, Çağlayancerit Düzbağ Barajında depolanacak su ile 1.640 dekar zirai arazi sulanacaktır. ‘açıklamasını yaptı.

BÖLGE İNSANINA EK GELİR SAĞLANACAK

Barajın temelden yüksekliğinin 30 metre olduğunu ve 800 bin m³ su biriktirme hacmine sahip olduğunu vurgulayan Aydın, ‘Kahramanmaraş Çağlayancerit Düzbağ Barajının Sulama İnşaatının da tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1 milyon 290 bin TL katkı sağlanmasının hedefliyoruz. ’değerlendirmesinde bulundu.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ’son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, Kahramanmaraş’a bundan sonrada yatırımlarını sürdüreceklerini belirtti.