1. HABERLER

  2. KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

  3. GÜNDEM

  4. Çin, Doğu Türkistan’da zulme son ver!

Çin, Doğu Türkistan’da zulme son ver!

Kahramanmaraş’ta, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı zulme karşı kamuoyu oluşturmak amacıyla basın açıklaması yapılarak, imza kampanyası düzenlendi.

Çin, Doğu Türkistan’da zulme son ver!

Kahramanmaraş’ta, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı zulme karşı kamuoyu oluşturmak amacıyla basın açıklaması yapılarak, imza kampanyası düzenlendi.

Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı vahşete dikkat çekmek amacıyla başlatılan imza kampanyasına Kahramanmaraş’tan da destek verildi. Özel İdare İş Merkezi önünde basın açıklaması yapılarak, Türklere karşı yapılan işkenceler protesto edildi.

Türk Ocağı üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Gençlik Kolları Başkanı Kadir Can Şentürk, “Çin, Doğu Türkistan’da zulme son ver” dedi. 1949’dan bu yana Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da yaşayan Türklerin son yıllarda eşi benzeri görülmemiş baskı ve zulümlere maruz bırakıldığını vurgulayan Şentürk, şöyle konuştu:

“Çin Devleti, Doğu Türkistan’da yaşayan ve çoğunluğu Uygur olmak üzere Kazak, Kırgız ve diğer Müslüman Türk unsurlarından oluşan Doğu Türkistan halkını kitlesel bir biçimde sözde “eğitim kampları”nda tutmaktadır. Araştırmacılar yaklaşık olarak bir milyon kişinin yargılama olmaksızın kamplarda tutuklu bulunduğunu tahmin etmektedir. Bu tutuklular katı bir gözetim altında, psikolojik baskılara tabi tutulmakta, ana dillerini, dinlerini ve kültürlerini terk etmeye zorlanmaktadırlar. Kampların dışındaki Müslüman Türk halk ise çok yoğu izleme sistemleri, kontrol noktaları ve kişilerin birbirlerini gözetlemeleri gibi temel insan haklarını alenen ayaklar altına alan yollarla büyük bir baskı altında yaşamaktadırlar. Bu şekilde devam etmesi halinde, emsali görülmemiş bir soykırıma dönüşecek olan bu uygulama ve baskıların gündeme getirilmesi, asla Çin’in iç işlerine karışmak olarak değerlendirilmemeli; ekonomik ve stratejik işbirliği düşünülerek milyonlarca Müslüman Türk’ün, tüm dünyanın gözü önünde asimilasyona uğramasına izin verilmemelidir.”

img_2635.jpg

Çin’in, Nazi işkence kamplarına dönüşen eğitim kamplarından bir an önce vazgeçmesi gerektiğini dile getiren Şentürk, şöyle devam etti:

“Çin’in, Doğu Türkistan’da uzun süredir ‘terörizm ve dini aşırılık’ bahanesiyle devam ettirdiği bu ırkçı tutumundan, insan hakları ve inanç hürriyeti kısıtlamalarından ve ‘yeniden eğitim kampları’ adıyla açık hava hapishanesi şeklinde kurduğu çağdaş Nazi işkence kamplarından bir an önce vazgeçmesi, yasadışı bir şekilde gözaltında tuttuğu bir milyondan fazla Müslüman Türk soydaşımızı serbest bırakması çağrısında bulunuyor, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin yöneticileri olmak üzere uluslararası toplumu bu konuda duyarlı davranmaya ve çözüm üretmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

img_2649-002.jpg

Şentürk, Kahramanmaraşlıları imza kampanyasına katılmaya çağırarak, toplanan imzaların Türk Ocakları Genel Merkezi’ne ulaştırılacağını sözlerine ekledi. Öte yandan basın açıklamasına katılan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Abdülhamid Hamdullah isimli bir öğrenci de ailesinden 2 yıldır haber alamadığını söyledi. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Uluslararası İlişkiler Öğrencisi olduğunu kaydeden Hamdullah, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’ten, Türklere yönelik uygulanan zulme son vermesini istedi.

(Editör:Ali Karaboğa)