365 takvim yaprağı, 365 şiir

Onikişubat Belediyesi,  2019 yılı takvimlerinde Kahramanmaraşlı şairlere ait 365 şiire yer verdi.

365 takvim yaprağı, 365 şiir

Onikişubat Belediyesi, şiirin ve edebiyatın başkenti olarak anılan Kahramanmaraş’ta, anlamlı bir çalışmaya daha imza attı. Edebiyatın ve edebiyatçının yanında olan Onikişubat Belediyesi, 2019 yılı takvimlerinde Kahramanmaraşlı şairlere ait tam 365 şiir kullandı.

Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şair ruhlu insanların yaşadığı Kahramanmaraş’ta, şiirin gelişmesine küçük de olsa katkı yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. 2018 yılı takvimlerinde Maraş milli mücadele kahramanlarına yer verdiklerini anımsatan Mahçiçek, “Bu yıl ise takvim yapraklarımızı gönül dünyamızı aydınlatan şairlerimizin şiirleri süsleyecek” dedi.

Takvim yapraklarında, Abdurrahim Karakoç, Mahzuni Şerif, Erdem Bayazıt, Cahit Zarifoğlu gibi Kahramanmaraş’ın edebi dünyasına değer katan bir çok usta ismin eserlerinin yer alacağını dile getiren Mahçiçek, şu ifadeleri kullandı:

 “ Kahramanmaraş tarihi, sanatı, insanı ve doğası ile eşi benzeri bulunmayan bir memlekettir. Bizlerde bu bilinç ile hareket ederek, 2018 yılı takvimimizde günümüze kadar isimlerini taşıdığımız ve büyük saygı ile andığımız Milli Mücadele kahramanlarımızın hayatlarını anlattık. Onların bizler için yaptığı büyük fedakârlıklara karşı kendimizi sorumlu hissediyor, onları her daim rahmet ve minnetle anıyoruz. 2019 yılı için yine takvim çalışmamızda Kahramanmaraş’ın edebi dünyasının zenginliğinin farkında olarak, çok kıymetli usta şairlerimizin eserlerine yer vermek istedik. Biz istiyoruz ki, gelecek nesillerimiz ne kadar özel bir memlekette yaşadığının farkında olsun. Buradan ne usta şairlerin, ne cesaretli kahramanların geçtiğini bilsin. Bizden sonra gelecek nesillerimizin de aynı hassasiyet içerisinde davranmasını temenni ediyor, bir kez daha 2019 yılının hayırlara, barışa ve güzelliklere vesile olmasını diliyorum.”