1. YAZARLAR

  2. REŞİT GÜRBÜZ

  3. MARAŞ DONDURMA (CI) SI
REŞİT GÜRBÜZ

REŞİT GÜRBÜZ

Yazarın Tüm Yazıları >

MARAŞ DONDURMA (CI) SI

Ahır Dağının ılgıt ılgıt esen yamaçlarında yetişen orkidelerden elde edilen sahlebin keçi sütüyle buluşup, hünerli ellerde kıvamlandığı lezzettir Maraş Dondurması. Yalnızca süt ve sahlebin değil; hoşgörünün ve sevginin kaynadığı kazanlarda ritim tutan türküdür O.

            Edeler diyarından fışkıran, tadı ve ünü dünyaya yayılan serinliktir Maraş Dondurması. Damakları serinletirken gönülleri ısıtan ve dostluklara şirinlik katan muhabbetin adıdır O.

            Sütçü İmam’ın mertliği ve Aslan Bey’in yiğitliği ile yoğrulan ata-dede mirasıdır Maraş Dondurması.

            Alemlerde, masadan masaya ısmarlanan değil; Dost Meclislerinde gönülden gönüle sunulan ikramdır Maraş Dondurması.

            Kıvamındaki sertliğin FİZİK Kanunlarıyla izah edilemeyeceği; sunumundaki hürmetin SİYASİ ŞARLATANLIKLA açıklanamayacağı sihirdir Maraş Dondurması. Maraş Dondurmacısı ise böyle bir nimeti ustalığıyla ve nezaketiyle sunan zarafet timsalidir. Yalnız, Maraş Dondurmacısının emeğini ve Maraş Dondurmasının lezzetini ve sunumundaki hürmeti anlamak için İNCE’lik yetmez; ADAM olmak gerekir.

            Her fırsatta bağımsızlık ve özgürlükten dem vuranlara sesleniyorum: Düşmanın topu ve tüfeğine karşı baltası ve küreğiyle İstiklal Mücadelesi vererek, bazılarının çatısı altında bulunduğu TBMM’den “KAHRAMAN” unvanı alan necip bir millettir Maraş Dondurmacısı. Yine bazılarının maskesine büründüğü Mustafa Kemal’in imzasını taşıyan “İSTİKLAL MADALYASI”nı, şanla ve şerefle göğsünde taşıyan asil bir Anadolu evladıdır Maraş Dondurmacısı.

            Tabi bunu anlamak için belli bir seviyede kalibre, birazcık karakter ve çok az da iyi niyet olması gerekiyor. Namusuna namahrem eli değdirmeyen Sütçü İmam’ın torununun kıyafetine söz söylemek, kimsenin haddine değildir.

            Demokrasiyi, hoşgörüyü ve özgürlüğü dilinden düşürmeyen zevatlar, bu palavralarınızı dinleyecek kimse bulamazsanız; Maraşlının laf ettiğiniz KÜLAHINA anlatın. Belki o dinler.

Önceki ve Sonraki Yazılar