Zor Bir Hafta Yaşadık

Kahramanmaraş zor bir hafta yaşadı.

Geçtiğimiz 13 Mayısta, Soma’da 301 işçi kardeşimizi, yeraltında maden kuyularının karanlık dehlizlerinden, cennet bahçelerine uğurladık. Ülke olarak ağladık, zor günler geçirdik, yastaydık.

Üç gün bayraklarımız şehidlerimiz için boyun büktü. Ruhları şad olsun.

Bu faciada gördük ki; ölümün kıyısından döndüğü halde, ambulansta sedyenin kirlenmemesi için yaralı haliyle “çizmelerimi çıkarayım mı? “  diyebilecek kadar Anadolu insanının tertemiz olduğunu öğrendik.

 “Allah devlete zeval vermesin” duasının ne kadar önemli olduğunu Soma’da öğrendik. Çünkü devletimiz zeval göstermedi, ilk günden beri acıları paylaşmak ve dindirmek için Soma’ya koşmuştu. Allah bir daha bu acıları yaşatmasın. Allah devletimize zeval vermesin. Şehidlerimize rahmet, Milletimizin başı sağ olsun       

 

GÜL HAZİN, SÜMBÜL PERİŞAN KALDI

Geçtiğimiz hafta Kahramanmaraş bir acıyı daha yaşadı. Belediye park ve bahçeler müdürümüz Mahmut Bakır, elim bir kaza sonucu vefat etti.

Belediyemizi başarılı müdürlerindendi. Kendisini parklarımızda, yollarımızda, refüjlerimizde yetiştirdiği çiçeklerle, güllerle, sümbüllerle, lalelerle tanıdık. Şimdi o çiçekler baharda hüznü yaşıyorlar, boyunları bükük, öksüz kaldılar.

Bahar mevsimini idrak ettiğimiz bu günlerde, şehrimizi süsleyen meydanlarda, refüjlerdeki çiçekleri gülleri seyrederken ister istemez Recaizade Mahmut erkem’in Şevki bey’in vefatı üzerine yazdığı meşhur şiirini hatırlıyoruz. Sanki Rahmetli Mahmut Bakır için de bu şiir yazılmış gibiydi.

Gül hazîn, sümbül perîşan, bâğ-ı zârın şevki yok,
Dertnâk olmuş hezârın nağmenkârın şevki yok.
Başka bir hâletle çağlar cûy-i bârın şevki yok.
âh eder inler nesîm-i bî-karârın şevki yok.
Geldi ammâ neyleyim sensiz bahârın şevki yok.Gül

O bu dünyada vazifesini bitirdi. Güller, sümbüller, Laleler yetiştirdi gitti. İnşallah bu çiçeklerin asıllarının yetiştirildiği bir diyara doğru gitmiştir. Allah’ımız İnşallah onu Cennetine almıştır.

MUSTAFA SABANCI AĞABEY HAKKA YÜRÜDÜ

Şehrimizin sevilen sayılan simalarından, siyasetçi kimliği ile güler yüzlülüğü ile tanınan, halkla bütünleşmiş tam bir Kahramanmaraş efendisi bir insan Mehmet Sabancı ağabeyimizin muhterem pederleri; Mustafa Sabancı ağabeyimiz geçtiğimiz cumartesi günü hakka yürüdü.

Sevenleri son yolculuğunda onu yalnız bırakmadı. Kahramanmaraş insanı vefalıdır. Samimi olarak  kim ona bir adım yaklaşmışsa, bu millet ona koşarak gitmiştir. Mehmet Sabancı Kahramanmaraş’lıları çok sevdi. Kahramanmaraş’lılarda kendisini çok sevdi.

Mehmet Sabancı ağabeyimize ve ailesine başsağlığı dileyerek fatihalarla yad ediyoruz.

Acılar ve ölümleri zor olsa da. İmanımız imdadımıza yetişiyor. İman nuru ile baktığımızda görüyoruz ki;

”Mevt idam değil, hiçlik değil, fenâ değil, inkıraz değil, sönmek değil, firak-ı ebedî değil, adem değil, tesadüf değil, fâilsiz bir in’idam değil. Belki, bir Fâil-i Hakîm-i Rahîm tarafından bir terhistir, bir tebdil-i mekândır. Saadet-i ebediye tarafına, vatan-ı aslîlerine bir sevkiyattır. Yüzde doksan dokuz ahbabın mecmaı olan âlem-i berzaha bir visal kapısıdır.”

Kahramanmaraş geçtiğimiz haftayı hüzünle kapadı. Soma’ vefat eden şehidlerimize, Belediye park bahçeler müdürümüz Mahmut Bakır’a, Mustafa Sabancı ağabeyimize Allahtan Rahmet diliyoruz.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar