Yolu da mı Hanefi Başkan Yapsın?

Ilıca Yolu bazılarının çok gündeminde olmasa da halkın; bilhassa her gün, ya da sık gidip gelenlerin gündeminde düşmüyor. İnsanlar keskin virajları dönüp, daracık yollardan “kelle koltukta” ilerlemeyi kanıksamışken verilen sözlerin boyu Atlık Dağı’nı çoktan geçti!

Bu işte sorumluluğu olup da yerine getirmeyenler bilmelidir ki bu tarafın bir de “öbür tarafı” var!!

İnanana ve anlayana…

***

Kahramanmaraş büyükşehir olduktan sonra, Ilıca kendini Onikişubat Belediyesi’nin kollarına bıraktı. Onikişubat, beklentileri karşılamak için bir takım çalışmalar yaptı/yapıyor. Öncelikle Ilıca’nın merkezi başta olmak üzere istisnasız bir tek ev kalmayıncaya kadar her sokağı, her evin önünü kilit parke döşedi.

“E, her yere yaptı zaten!” dediğinizi duyar gibiyim. Doğru, ama Ilıca’ya pozitif ayrımcılık yaptı kardeşim!!

(Bu arada yeri gelmişken Sayın Başkanım’a: Bu kilit parke olayında işçiliğe biraz daha dikkat lütfen!!)

Beğenirsiniz beğenmezsiniz…

Ilıca, 50 yıl geçse bu hizmeti göremezdi.

Nereden mi biliyorum?

Mustafa Poyraz’ın “Alın şunu kurun bir yere, sokaklarınızı kilit parke döşeyin!” diyerek verdiği döküm makinesinin hamamın arkasındaki arsada çürümesinden…

***

Onikişubat’ın bu konuda “pilot bölge” ilan ettiği Ilıca’ya güzel bir imam hatip lisesi yapılıyor.

Belki de Onikişubat’ın ilk hizmetlerinden olan parkı hatırlatmadan geçmek olmaz. Ayrıca bu günlerde Ilıca’ya yolu düşenler görmüşlerdir.

Hummalı bir çalışma var. Kaldırım olmayan yerlere kaldırımlar yapılıyor, eskiyen kaldırımlar yenileniyor. Kavşaklar elden geçiriliyor. Çiçekler ekiliyor…

***

Gelelim Ilıca’nın merkezine yerleştirilen köstekli meydan saatine. Onikişubat’ın en taze hizmetlerinden… Olmasa da olur muydu? Olurdu…

Ama öyle şehirler var ki, insanların günlük hayatlarında hiçbir önemi olmayan simgesel objelerle anılıyor.

Kaldı ki Ilıca’ya da yakıştı.

Tabi saatin takıldığını gören, ya da sosyal medyadan/medyadan haberi olan vatandaşlarımız “keşke önce yollar yapılsaydı” diye çok haklı bir serzenişte bulunuyorlar.

Ancak “adres” yanlış!...

***

Sadece Ilıca için geçerli olmayan bir durum bu. Bir örnek vermek gerekirse: Madalyalı Kavşak’ta yapılan çalışmayı büyükşehir yapıyor zannediyor vatandaş. Oysa alakası yok!

Bunun benzerleri çok.

İşte bu da bizim vatandaşımızın hali. Yapacak bir şey yok.

Aklına kim gelirse ona sallıyor.

Ilıca Yolu konusu da hakeza öyle. İlçe (Onikişubat) belediyesi kendi sorumluluk bölgesinde bir takım çalışmalar yapıyor. Son, “saat” örneğinde olduğu gibi. Tabi saati gören vatandaş da “Yol dururken kala kala bu mu kaldı?” diyor.

Ne yani yolu da mı Hanefi Başkan yapsın?

***

Ilıca Yolu’nu yapmak Onikişubat Belediyesi’nin görevi değil kardeşim.

Kısmet olur turizm çalıştayına katılabilirsem daha önce söz verdiği için Sayın Mahir Ünal Bakan’ımıza sormak isterim Ilıca yolunu.

Bir turizm(!!) merkezi olan Ilıca’nın yolunu!!

Hoşçakalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar