M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Yolda Canı Çıkanlar

İlimizdeki Belediyelerin Başkan adaylık başvuruları zannedersem Ekim ayında sona erdi. Bugün 14 Ocak 2014. Aradan dört aya yakın bir süre geçmesine rağmen AKP’nin ilçe belediye başkan adayları hala belirlenemedi.

AK Parti ilçe belediye başkan adaylarını sanki unuttu gibi. Yakinen tanıdığım ve doğup büyüdükleri ve âşık oldukları bu topraklara ve bu topraklarda yaşayan bizlere hizmet için yola çıkan aday adayı kardeşlerime bu ‘eziyetinin’ yapılmaması gerekirdi. Dört ay süren bir aday adaylık sürecinin insanı canından bezdireceği aşikâr.

Gerçekten de her birisi ayrı bir değer olan aday adayı arkadaşlarımız samimiyetle, hizmet etme adına ‘yola çıktılar.’ Keşke çıkmasalardı. Maalesef , ‘yolda canları çıktı.’ Bu güne kadar örneğini hiç yaşamadığımız bir aday belirleme sürecinin gadrine uğradılar. Enercileri Aday adaylığı sürecinde tükendi bitti. Cenab-ı Hak haklarında hayırlısını versin inşallah.   

Maraş’ta Değişim Yaşanacak

Milliyetçi Hareket Partisini 1999 seçimlerinden bu yana hiç bu kadar canlı ve hareketli görmemiştim. MHP Genel Merkezi İl ve ilçe belediye başkanlıkları için aday belirlerken kişilerde üç özellik arayacağını belirterek benim adaylarım; ‘GÜÇLÜ, SEVİLEN ve SAYGI GÖREN’ kişiler olacak diye ilave etmişti. Sözünde durdu, dediğini yaptı ve Büyükşehir Belediyesine Prof Dr. Tahir Akgemci, Oniki Şubat İlçesine Ziraat Mühendisi Yusuf Temizkan, Türkoğlu İlçesine Cafer Güçlü, Pazarcık İlçesine Salman Özdoğan, Andırın İlçesine Ali Çatalbaş, Göksun İlçesine Mustafa Coşkun Kale, Afşin İlçesine Adem Yıldız, Elbistan İlçesine Abdullah Paksoy, Ekinözü İlçesine Hidayet Tat, Nurhak İlçesine Ersin Göksu, Çağlayancerit İlçesine ise Ahmet Nazım Engizek aday olarak gösterildiler. Bu isimlerin kendi seçim bölgelerindeki seçmenler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandıklarını biliyoruz. Seçmenin; ‘bu kez oylar MHP’ye’ dediğini de duyuyoruz.

Görülen o ki 31 Mart sabahı Kahramanmaraş’taki belediyelerin büyük bir çoğunluğunu Milliyetçi Kadrolar devralacaklar. İster inanın ister inanmayın ufukta görülen manzara bu. Başta Prof Dr. Tahir Akgemci ve yanında saf tutan ilçe belediye başkan adayları ve kurmayları nereye gitseler bir sevgi halkasıyla karşılanıyorlar.

Köy ve Kent MHP Diyor

Pazar günü Milliyetçi Hareket Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Akgemci ve Oniki Şubat Belediye Başkan adayı Yusuf Temizkan, Tekir, Suçatı ve Şahinkayası beldelerini ziyaret etmiş. Bu ziyaretlere katılan bir arkadaşım anlatıyor; ‘Bu kez vatandaşlar çok farklı Fatih Hocam diyor. Gezideki ilk durağımız Suçatı idi. Burada söz alan yaşlı bir amca neler söyledi neler. Özetini duymak ister misin diyor. Evet deyince anlatmaya başlıyor; ‘Tahir Hocam önce Allah’ın sonrada sizlerin sayesinde okuyup polis olan bir torunum var melek gibi bir çocuk. Kötü yol bilmez, namazında niyazında bir genç. Çalıştığı yerde sen Fethullahcısın diyerek açığa almışlar. Fethullahcı olmayıp da ne olacaktı bu yavrucak? Gelip Fethullahcı dedikleri kimseler aldı bu yavrumu köy yerinden. Onlar okuttu Liseyi yurtlarında. Onlar okuttu yavrumu Polis okulunda. Allah göstermesin Apocu mu olacaktı yavrum? Elbette sıra bize gelecek Hoca. Bizde biliriz en alasından hesap sormasını. Oylarımız senin Tahir Hocam, sen hiç ama hiç tasalanma.’ Olayı anlatan arkadaşım ‘ne dersin, çok ilginç değil mi?’ diye bana soruyor. Gerçekten ilginç.

Arkadaşım anlatmaya devam ediyor; ‘Şehre dönüyoruz seçim bürosunda yabancı simalar var. Selam verip ellerini sıkıyoruz. Tahir Hoca iletişim kurmada gerçekten çok iyi. Bu yabancı simalı arkadaşlara ne var ne yok dediğinde aldığı cevap aynen şöyle; ‘Refah, Fazilet ve Ak Parti idaresinde geçirdiğimiz yılları maalesef kaybettik Hocam. 1989 – 1999 Ali Sezal (10 Yıl), 1999 – 2002 Hanefi Mahçiçek ( 3 Yıl), 2002 – 2014 Mustafa Poyraz (12 Yıl) toplam koca bir 25 yıl yani çeyrek asır heba oldu gitti. Biraz önce isimlerini saydığımız Belediye Başkanlarımız tüm samimiyetleriyle hizmet etmeye çalıştılar. Hasbilikle, samimiyetle bir şeyler yapmaya gayret ettiler. Allah kendilerinden razı olsun. Ama yetmedi. Merkezi hükümet Maraş’ımıza bakmadı. Gaziantep, Adana ve Kayseri Bermida üçgeninde kayboldu gitti Maraş. Şehirliye iş yok, aş yok, yol yok. Günü birlik şehre gelip giden köylünün malını satacağı pazar yeri yok, arabasını koyacağı park yeri yok. Binde bir de olsa yolunu şaşırıp şehre gelen turiste kalacak otel yok. Yemek yiyeceği lokanta yok. Otobüsüne garaj bile yok. Madem hiçbir şey yok o halde AKP’ye oy da yok’ diyor.

Arkadaşım; ‘Zor olacak ama bu kez mutlaka olacak diyor. 31 Mart sabahı büyük değişim gerçek olacak. Kahramanmaraş’taki belediyelerin büyük bir çoğunluğunu Milliyetçi Kadrolar alacak’ diyor. Vatandaş diyorsa mutlaka bir bildiği vardır…

Önceki ve Sonraki Yazılar