Jülide DEMİRTAŞ

Jülide DEMİRTAŞ

Yıl 1914

Mehmetçiğin cesaret, disiplin ve iradeden oluşan, tarihe adını altın harflerle yazdıran bir semboldür Sarıkamış.

1914 ‘te Doğu illerini kurtarmak için Ruslara taarruz edilmesi kararı alınınca harekatın hedefinin belirlenmesi gerekiyordu. Başkumandan vekili Enver Paşa , Rusları hiç beklemedikleri  bir yerden vurmayı düşünüyordu. Allahuekber Dağlarını aşıp, Kars’ı yeniden vatan topraklarına katmayı  istiyordu.22 Aralık’ta ilk iki günde hedeflere ulaşıldı.25 Aralık Soğanlı Dağları üzerinden taarruza geçildi. Fakat geçit vermeyen karlı dağları aşmaya çalışırken on binlerce Türk Askeri soğuğa yenik düşerek şehit oldu.

***

 

Binlerce şehit verdiğimiz Sarıkamış’ta askerler içinde Yemen’den gelmiş, yazlık  üniformalarla bulunan askerler de vardı.

Allahuekber Dağlarının eteklerinin biraz yukarısında dahi ısı eksi otuz dereceye kadar düşer.Bu soğuk hava zaman zaman ibreyi vurur. Ve askerimiz bu hava şartları altında tek kurşun sıkamadan şehit olur.

Sarıkamış’ta dondurucu soğuk altında askelerimizin durumunu Kurmay Subay Şerif Bey “Sarıkamış” adlı kitabında şöyle anlatıyor.

“Yol kenarında karların içinde çömelmiş bir asker, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek, feryat ederek dişleriyle kemiriyordu. Kaldırıp yola sevketmek  istedim. Beni hiç görmedi. Zavallı çıldırmıştı. Bu suretle şu lanetli buzullar içinde biz belki on bin kişiden fazla insanı bir günde karların altına bıraktık ve geçtik.”

Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkan Vekili Dük Aleksandroviç Pietroviç gördüklerini şöyle anlatmıştı;

“ilk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar…İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki kainattan hırslarını almak istiyor gibiydiler. Öylesine kaskatı kesilmişler…Ve sağ başta Binbaşı Nihat .Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda…Allahuekber Dağlarında ki son müfrezeyi teslim alamadım…BİZDEN ÇOK EVVEL, ALLAH’A TESLİM OLMUŞLARDI.”

Osmanlı-Rus Savaşı ‘ında Osmanlı askerler 60 bini donarak 78 bin   şehit verirken Rus Birlikleri 32 bin asker kaybetmiştir.

***

Her yıl Sarıkamış Şehitlerini Anma Günü yapılır. Geçmişi olmayan milletin geleceği de olmaz. Geçmişimize sahip çıkmalıyız. Yaşatmalı ve anmalı, unutmamalı, unutturmamalıyız. Gelecek nesil bilmeli ki bu 780 metrekarelik vatan toprakları kolay kazanılmadı. Tarihe baktığımızda bu vatan için ne kadar şehit vermişiz ve veriyoruz.

Vatan uğrunda ölen varsa vatandır.(Mehmet Akif Ersoy

Ne güzel söylemiş milli şairimiz. En üstün mertebedir şehitlik. Üstünde yaşadığımız bu toprakların her metrekaresi kanla sulandı. Vatan uğruna şehadet şerbetini içmek isteyenler oldukça bu vatanda daim olacak ,gökyüzünü nazlı bayrağımız süsleyecektir. Birliğimizi- dirliğimizi bozulmasın. Gelecek günler  de hayırlı , uğurlu, sağlıklı ve refah bir Türkiye olarak yaşamak nasip olsun.

***

Sarıkamış şehitlerini minnet ve şükranla anarken, onlarla birlikte son zamanlarda verdiğimiz şehitlerimizi de hürmetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Yerleri peygamberimizin yanı olsun.

Ey Şehitoğlu şehit, isteme benden makber,

Sana aguşunu açmış duruyor peygamber!(Mehmet Akif Ersoy)

Önceki ve Sonraki Yazılar