Yerinde bir karar mı?

Bir gazeteci olarak sandıkta oy alarak yetki alan siyasilerin tam ve kesintisiz devlet yönetiminde yetki sahibi olmasını savunanlardanım.

Zira ?başarısızlık? durumunda bir sonraki seçimlerde millet verdigi oy"la sen bu işi yapamadın. Biz sana yetki verdik. Sen bunu beceremedin demekte ve faturayı o partiye, o lidere kesmektedir.

Bir kuruma atanan yönetici için faturanın kesilmesi söz konusu olmaz. Gerek devlet memurları yasasının koruyucu hükümleri ve diger hükümler, memur yatsa bile mesaisine düzenli geldigi sürece bir sorun yoktur.

Hal böyle olunca da; ülkemizde ?tembel bir bürokrasi? dogmuştur. Bütün bürokratlar tembel diye bir önerme yapacak olursak haksızlık ederiz. Ama çogunlukla bürokratlar risk almaktan kaçınıyorlar diye bir cümle de kurarsak, haksızlık etmeyiz.

Ülkemizde statükoyu ve mevcut düzeni koruma ve devam ettirme adına iki vesayet sistemi mevcuttur. Birisi askeri vesayet digeri ise bürokratik vesayet.

Eger ülkemizde insanların önü açılmış olsa, birkaç yılda her alanda ciddi bir hamlenin ortaya çıkacagını düşünenlerdenim.

Zaman zaman iş adamları feryat eder. ? gölge etmeyin ihsan istemiyoruz!? diye.

Ülkemizin son iki yılına baktıgımızda bu vesayet anlayışının siyaseten ve ekonomik anlamda ne denli zararlar açtıgını hepimiz yaşadık.

Meseleye bu açıdan bir yaklaşım gösterdigim için; Il Özel Idare Genel sekreterligine bir Vali Yardımcısının getirilmesini dogru bulmadım.

Buna birde şu açıdan baktım. Il Özel Idaresinde bir yolsuzluk ortaya çıksa, bundan en büyük zararı Valilik makamları görürdü. Devlet zarar görürdü. Devlet toplum nezdinde yara alırdı.

Bu iki gerekçeyle Vali Yardımcılarının Genel sekreter olmalarına yada vekalet etmelerine sıcak bakmadım.

şimdi  Valimiz Sayın Niyazi Tanılır; Genel Sekreter vekilligine Defterdar Osman Koçaş"ı atamış.

Yanlış anlaşılmasın; ben Kahramanmaraşlı birinin o göreve asaleten atanması arzu ederdim.

Tabii benim arzu ve isteklerim bana aittir.

Sayın Tanılır"ın bu atamasını bir gazeteci olarak dogru buldum.

Sevgili Defterdardımız toplum içinde olan biri.

Cep telefonuyla kendisini aradıgımda ve hayırlı olsun dedigimde mutlu oldu.

Allah utandırmasın, elimizden gelen bütün çabayı sarf edecegiz dedi.

Inanıyorum ki, iyi bir karardır.

Sevgili Defterdarımıza bu görevinde başarılar dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar