Yeni Zelanda da Hristiyan Terörü ve Radikalizm

Yeni Zelanda da Cuma namazında yaşanan katliam haberi dünya medyasına şu şekilde yansıdı:

"Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında cuma namazı sırasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 49 kişi yaşamını yitirdi, 39 kişi yaralandı. Saldırganın saldırı anını sosyal medyadan canlı olarak yayınladığı ortaya çıktı. Polis saldırıyla ilgili dört kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Aktif bir tetikçi ile Christchurch'te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek..."

Neredeyse tüm haber metinlerinde tek bir terör kelimesi kullanılmamış. Bir müslüman 2 kişiye yanlışlıkla çarpsa dünyada "İslami terör" başlığıyla kıyamet koparan batı medyası müslümanlara yönelik bu tür terörist saldırılarda bir kaç tetikçi sözüyle işi geçiştiriyor.

İslam dünyası son 20 yılda sistematik olarak duyarsızlaştırılıyor. İslam ülkeleri teker teker ya darbelerle yada iç savaşlarla yok ediliyor.

Diğer ülkelerde yaşayan müslümanlar ise islamofobik saldırılar ve hristiyan terörü ile karşı karşıya geliyor.

Myanmar ve Burma da Arakan müslümanları diri diri yakılırken bunun adı Budist yada Hindu terörizmi olarak adlandırılmıyor.

İbadet eden insanlara vahşice yapılan bu saldı ve benzerleri terör değilse nedir!

Bunu basit bir tetikçinin yaptığı bir eylem olarak görürsek en başta biz kendimizi kandırmış olmaz mıyız?

Dünyanın diğer ucunda hayatını kaybedenler adına bu gün dua etmeli ve bir kez daha düşünmeliyiz.

Tüm hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar