Yeni Teşvik Sistemi ve Islah OSB’ler

Hükümet “yeni teşvik paketini” açıkladı. Neredeyse bütün Türkiye teşvik sistemi içine girmiş. Bölgesel gelişmişlik ve kalkınmışlık kriterleri, işsizlik, istihdam v.s. gibi ekonomik göstergelere ilavaten sosyal ve kültürel göstergelerde dikkate alınarak hazırlanan bu yeni teşvik sistemi Kahramanmaraş’ı olduğu kadar bütün yurt sathında bir üretim odaklanması yaratacağını düşünüyorum.

Bu uzun girişten sonra, Kahramanmaraş teşvikde; 5 bölge kapsamına alındı. Hükümet bu kapsama alınan şehir için;

5. Bölge için 7 yıl olarak uygulanacak. Prim destek tutarı, 2014 sonrası için de azalan sürelerde de olsa devam edecek..

Ayrıca;

Organize Sanayi bölgeleri içinde yapılacak yatırımlar içinde;

6. bölgedeki yatırımlarla sağlanan istihdam için asgari ücret üzerinden hesaplanacak gelir vergisi stopajı 10 yıl alınmayacak. Buna göre, işveren, sadece net asgari ücret tutarında ödeme yapacak. Teşvikler, 1 Ocak 2012 itibaren geçerli olacak şekilde uygulamaya konacak. Teşvikler, 2013'e kadar yapılacak olan yatırımlar için söz konusu olacak.

Bunun dışında ise;

STRATEJİK YATIRIMA HER İL’DE DESTEK

Stratejik hangi ilde yapılırsa yapılsın aynı destek verilecek. Yeni sistemde eğitim yatırımları da desteklenecek. Belirli büyüklükteki otomotiv, uzay, rüzgar sanayi yatırımları desteklenecek. Demiryolu, madencilik, turizm yatırımları yine 5. bölge desteği alacak.

Ekonomist değilim ama yukarıda Kahramanmaraş için geçerli olan teşvik desteklerine baktığımda, bunun bu güzel şehri uçuracağını düşünüyorum. Zira komşularımız arasında Osmaniye, Adıyaman bu kategoride yer almış. Gaziantep 3., Hatay 4. Ve Kayseri ise 2. Bölgede bulunmaktadır. Kayseri ve Gaziantep’ten özellikle OSB bölgelerine yatırımcı geleceğini düşünüyorum. Yakın zamanda Elbistan ve Türkoğlu ilçelerimizde faaliyete geçecek olan OSB’lerde komşu kentlerden yatırımcı akını başlayacağını görür gibi oluyorum.

ÖTE YANDAN Kahramanmaraş kent merkezinde Gaziantep ve Adana yolu üzerine kurulan fabrikalar ve o alanlarında ıslah OSB statüsü kazanması burada fabrikaları olan firmaların yeni yatırım teşvikleri ile büyümesine de olanak sağlayacaktır.

Bana göre, Kahramanmaraş ovasında tarım yapılamaz hale gelinmiştir. Kahramanmaraş Belediyesi ilk meclis toplantısında bu yollar üzerindeki yatırım ile ilgili derinliği 500 metreden 1500 metreye çıkartarak, mevcut kurulu fabrikaların yeni istihdam alanları olarak yeni yatırımlara yönelmesinin de yolu açılmalıdır.

Ayrıca ovada fabrikalar etrafında oluşan gecekonduların kaldırılması ve buralarında fabrika arazisi olarak imardan ve toprak korumu kurulundan geçirilerek yatırımcıya hazır hale getirilmesi gerekiyor.

Burada Kahramanmaraş Valiliği ile Belediyelere büyük sorumluluklar düşüyor. Tomsuklu bölgesine OSB yapılması için vakit öldüreceğimize, zaman kaybedeceğimize, o mücadelemiz sürerken bir yandan da fabrika etrafındaki gecekonduların kaldırılması, derinliğin artırılması gibi olmazsa olmaz sorunların çözülmesi ve mevcut yatırımcıların elinin güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kahramanmaraş’ın 5. Bölge kapsamına alınmasında büyük emeği olan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük beyi de kutlumak istiyorum. Neredeyse bir yıldır bu konuda ciddi bir uğraş verdi.

Ayrıca emeği dokunan buna katkı yapan siyasetçilerimizi, milletvekillerimizi de kutlamak istiyorum. Bu başarıda hepimizin payı vardır. Kahramanmaraş basını olarak biz bunu sürekli gündemde tutarak, konunun sıcak bir şekilde kalmasını sağladık. Bunun da unutulmaması gerektiğini düşünüyorum.

Bu duygular içinde yeni teşvik paketinin Kahramanmaraş’a hayırlı olmasını dilerken, bir çivi çakmak için mücadele eden iş adamlarımıza da başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar