YENİ TEŞVİK SİSTEMİ

4 Bölgeli, bölgesel teşvik sistemi açıklandı. Kahramanmaraş 3. Bölge içinde değerlendirildi. Taslak tasarıda 2. Bölge içinde yer aldığı yönünde spekülasyonlar oluşmuş, İşadamlarımız ve Siyasetçilerimiz bunun haksızlık olacağını öne sürerek, yetkililere endişelerini dile getirmişlerdi.

6 Haziran 2009 günü Adıyaman’da GAP Gazeteciler Birliği Genel Kurul Toplantısında TSO Başkanı Adıyaman’a haksızlık yapıldığını, Adıyaman’ın yerinin 4. Bölge olması gerektiği yönünde görüş belirtti. İşadamlarımız ile bu konuyu görüştüm.
KASİAD Başkanı Sayın Kadir Kurtul, çıkartılan yeni teşvik sistemini ana başlıklar halinde bana anlattı. Bu başlıkların içinin doldurulmasından sonra ancak artı ve eksileri üzerinde konuşmamız doğru olur dedi. Ayrıca yeni teşvik sistemi kamuoyuna bir moral pompaladığını ve umut getirdiğini de söyledi.
Bu akşam AKSU TV’de B Planında yeni teşvik sistemi ve bu sistemin Kahramanmaraş’a katkılarını tartışacağız.
Sanırım proğrama katılan arkadaşlarımız dersine iyi çalışmış bir şekilde gelirler. Yoksa proğram amacına ulaşmaz. Ben öyle düşünüyorum.
Tabii sevgili Turgay Terzibaş’ın hazırladığı B Planı özelde sadece teşvik sistemini ele almayacağız. Siyasi konuları v.s. de gündemimizde yer alacak diye düşünüyorum.
Sayın Kurtul’un yeni teşvik sistemine bakış açısı doğrusu beni de umutlandırdı.
Kahramanmaraş’ta yeni iş alanlarının da oluşturulması mümkündür. İletişim Teknolojisi, Kağıt Fabrikası v.s. gibi yatırımların yanı sıra Teknolojik alanda da yatırımların yapılacağını düşünüyorum. İklim ve coğrafi koşullar buna çok müsait.
Bu arada TBMM Başkanvekili Sayın Nevzat Pakdil ile yaptığımız bir sohbette Türkoğlu ilçemiz ile ilgili yıllardır benim yazıp çizdiğim bir konunun da olgunlaştığını ve tartışılmaya açıldığını öğrenmiş oldum.
Türkoğlu Demiryolu İstasyonun Rehabilite edilmesi ve o bölgenin serbest bölge haline getirilmesi.
Belki serbest bölge olması uzun zaman alır ama diğerlerinin yapılarak Demiryolu nakliyacılığı ve ulaşım konusunda yeni bir açılım yapılabilir. Türkoğlu ilçemizde de OSB izni çıktığı için o bölgede yatırım yapacak olanlar için arsa da hazır.
Kısacası iş adamları ve siyasetçiler ile yaptığımız teşvik sohbetleri sanırım kentimizde de iyi bir heyecan oluşturmuştur sanırım.
Kahramanmaraş gelişiyor.
Bir süre önce TURSAB heyetinin Kahramanmaraş ziyareti ve Kahramanmaraş’ın turizm alanında bir değer olduğunun fark edilmesi bu alanda da yeni yatırımların oluşmasına imkan verecektir.
Belediye başkanı sayın Mustafa Poyraz’ın girişimi ile başlatılan “birlik ve istişare” toplantılarının süreklilik arz etmesi, ortaya konulan sorunların çözümü yönünde siyasi iradenin oluşması kentte yeni bir ivme oluşturmuştur.
İyi günlere doğru yol alıyoruz.
Değişim ve dönüşüm yakın bir zaman dilimi içinde kendini iyice hissettirmeye başlayacaktır.
Görüşmek üzere!...

Önceki ve Sonraki Yazılar