Yeni Hastanemiz ve eleştirilerimiz!..

Dr. İlker Çitil, Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü olarak sağlık alanında bir uğraş içinde.

Yukarıda Allah var, iyi bir ekip ve kadro kurmak için geldiği günden beri çabalıyor. Kimilerinin iddia ettiği gibi Afşinlileri falan doldurduğu noktasında ki eleştirileri o kadar önemsemiyorum. Zira başarılı olmak isteyen bir bürokrat kendi ekibini kurma hakkını da kendinde görmelidir. Bunu yaparken siyasi irade de serbest bırakmalıdır. Bunu en çok Milli Eğitim Müdürlüğünde yaşadık yıllarca.

14 Şubat 2012 günü saat 14.00’de Sağlık Müdürü Sayın Çitil, kurmay ekibinde yer alan ve Hastanelerden sorumlu yardımcısı Dr. Gökhan Gökşen, Devlet Hastanesi Müdürü Mehmet Yılmaz, Yenişehir Hastanesi Başhekim yardımcısı Dr. İsmail Kahraman ve birkaç yönetici ile yeni hastanemizi gezme imkanı bulduk.

Hastanenin yapılışına, işçiliğine itirazımız yok. Ancak ulaşım sorunu ilk başta gözümüze çarptı.

Hastane giriş kapısı önünde yol yok.

Hastane acil giriş kapısı önünde yol yok.

Hele Gaziantep yolundan hastaneye bir yol yapmışlar. Adeta tek kelimeyle “akla ziyan” bir şey.

Devlet 18 yaşında yiğit bir delikanlıdır her zaman. Ama yönetim kararlı değilse, ikilem içindeyse, devletin yiğitliği bir işe yaramıyor. Kusara bakmayın ama bu yol işi çözülmeden hastanenin hizmete girmesi, milleti bize güldürmekten başka bir işe yaramaz.

Sayın Fiskeci hastane ile ilgili köşe yazısında; göç gide gide düzelir demiş. Ben buna katılmıyorum. O eskidenmiş. Şimdi; nasıl başlarsan öyle gidiyor…

Beyler; Kahramanmaraş Büyükşehir oluyor. Büyükşehir olmak öncelikle büyük düşünmekle olan bir şeydir.

Bildiğim kadarıyla Karayolları o bölgede bir üst geçit yapacak. Bu üst geçit şimdi açılan yola yapılırsa, garabet bir durum ortaya çıkar. Acil kapısına en yakın mesafeden Gaziantep yoluna ulaşım planlanmalı ve o yere de üst geçit yaptırılmalıdır.

Yoksa aynen Arsan önüne konan ucube gibi bir durum ortaya çıkar. Oradaki üst geçit’e (yayalar için) hepimiz gülüyoruz. Hangi akıllı buraya bunu koydurttuysa….

Beyler, kim kimle görüşecekse, kim bu konuda yetkiliyse acilen yeni hastanenin ulaşım sorununu çözmelidirler. Bunu çözerken de kendimize güldürmeyelim lütfen…

Yeni hastanemizin birkaç yıla kadar yeni binalar ile bir kompleks haline geleceğine inanıyorum.

Bunu yaparken Kahramanmaraş eski Devlet hastanesinde ve Kadın doğum hastanesinde de poliklinik ve acil hizmetleri verilmelidir. Yataklı tedavilerin büyük bir kısmı yeni hastanemize kaydırılsın, ancak ayakta tedavi hizmetleri içinde insanları yeni hastaneye mecbur etmenin de tutarlı bir yolu olmayacaktır.

O zaman kent içine açılacak olan Özel hastanelere insanlarımızı mahkum etmek olur ki, bu da doğru bir yaklaşım olmaz…

Sağlık Kurumunda görev yapan yöneticilerimizin yeni hastanemizin hizmete girmesi noktasında çabalarını takdir ediyoruz. İnşallah bu güzel kent sağlık hizmetlerinin alınmasında şehir şehir dolaşmaktan kurtulur.

Temennimiz bu yöndedir.

Allah kimsenin emeklerini zayii etmesin. 

Önceki ve Sonraki Yazılar