Yeni çöp ıslah alanı ve gözlemlerim

 

Oraydı buraydı, şurası olmalı, burası olmamalı şeklinde neredeyse on yıldır eleştiri yaptığımız, yer beğenmediğimiz katı atık berteraf tesisleri yakında tamamlanacak.

Söz konusu çöp alanına daha önce de gitmiştik. Değerli arkadaşımız eski milletvekili Ökkeş Şendiller ile bu bölgeyi gezmiştik.

Rüzgar yönüne bakmıştık, o alanın su havzası olup olmadığına bakmıştık...

Bize gelen bilgilerde rüzgar yönünün doğu olarak ifade edilmişti. Bu gün ise bunun tam tersi anlatıldı. Yani rüzgar batı yönünde esiyor.

Bu şu anlama geliyor, şehre koku gelmeyecek.

Geziye Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Şehircilik Müdürü Saim Ata, belediye personeli ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Mühendis değilim ama, yapılan iş baştan savulmamış, zemin önce killi toprakla doldurulmuş, sertleştirilmiş ve sonra da üzerine başka malzemeler ilave edilmiş, tahliye kanalları v.s.

Belediye Başkanı Mustafa Poyraz bir iki aya kadar bitirileceğini ifade etti.

Çöp kamyonlarının yola çöp sularını döker mi şeklinde bir endişem vardı..

Yol güzergahının Kılavuzlu köprüsü yanından ayrılacağını göz önünde bulundurduğumuzda da bu sorunun da bertaraf edildiğini düşünüyorum.

Öte yandan katı atık tesislerinden enerji üretimine yönelik girişimlerin olduğunu dile getiren Başkan Poyraz, çöp tesisisinin projenin 10.5 milyon tl olduğunu da sözlerine ekledi.

Burada bir diğer önemli konu ise; Atık su projesi.

Bunda sona yaklaşılmış, bu yıl içinde temelinin atılacağı dile getirildi.

Bir kaç ay sonra Aksu mahallesi sakinleri koku ve sinekten kurtulacaklar...

Orada yaşayan insanlar bunun sıkıntısını herkesten iyi bilirler.

sadece içimden alkışlamak geldi...

Emeği geçenleri kutluyorum.

**

Çiçek Çiçek Kahramanmaraş Sergisi

Değerli meslektaşım Ahmet Caner Baysal ve fotoğraf sanatçısı kardeşim Arif Avize birlikte şehrimin dağlarının esintisini, kokusunu çiçekler üzerinden Necip Fazıl kültür merkezine getirdiler.

nadide, birbirinden güzel ve ustalık kokan o güzel fotoğraf karelerinden oluşun koleksiyon ve sergiyi görmenizi isterim.

Bizler 30 yıldır, maraşı maraşlılara tanıtalım, sonra da başkalarına...

Tarzı yazdığımız yazılara alınan dostlarımızın da bu sergiyi gezmelerini isterim.

Sadece evleri ile işyerlerine sıkışan ve başka bir dünyanın varlığından bile bihaber olan dostlar, şöyle bir dağlara çıkınız. Afşin'i, Elbistan'ı, Pazarcık ve Nurhak ilçelerini bir geziniz..

Bu sergi şahsen bana da cesaret verdi.

Allah ömür verir ise en azından iki yılda bir olsa da böyle sergiler açmayı bende istiyorum...

En azından genç kuşaklara katkı yapmak isterim, bizim çektiklerimizin sanatsal özelliği olmasa bile tarihsel özelliği olduğunu düşünüyorum.

Arkadaşlarımı tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar