“Yalnız Adam”,“Tek Kişilik Ordu” Mesut Dedeoğlu

“Yalnız Adam”, “Tek kişilik ordu” başlığı her ne kadarda Türk filmi isimlerine benzese de, bu isimlerin asla Türk filmleri ile ilgisi yoktur. Sadece MHP Kahramanmaraş Millet Vekili Sayın Mesut Dedeoğlu’nun kendi kendisini böyle ifadelendirmesidir.

MHP li vekilimiz Sayın Mesut Dedeoğlu diyorki; “Ben Tek kişilik bir orduyum”

Gerçektende vekilimiz tek kişilik bir ordumu?

Görüyoruz ki “tek kişilik bir ordu” gibi; İstasyon Center bahçesinde, yerel medyamız temsilcileri ve köşe yazarlarını davet ederek “bilgilendirme toplantısı” yapıyor. Mensup olduğu partiden İl ve ilçe teşkilatından hiç kimse iştirak etmiyor.

Vekilimiz, “tek kişilik bir ordu” gibi, mecliste yaptığı çalışmalarını, ” Türkiye Büyük Millet Meclisi Çalışmaları” adlı kitapta toplamış. 878 adet verdiği soru önergesiyle rekora koşan vekilimiz, bilgilendirme toplantısı ile yaptıklarını anlatmak istiyor.

Geçtiğimiz Cumartesi günü saat 11.00 deki bu toplantıya giderek, gazeteci Mehmet Taş ve  Akif Arslan ile birlikte beraber takip ettik.

Vekilimiz Sayın Mesut DEDEOĞLU yaptığı bilgilendirme konuşmasında, ülke meselelerinden ziyade, şehrimizin çözüm isteyen konularına değindi. İktidara bildiğimiz MHP şiddetinde, yüksek tonda bir eleştiride bulunmadı. Hatta Tüm vekillerimizin Kahramanmaraş için “birlik ve beraber” olmaklığı temennisinde bulundu.

Konuşmasından akıllarda iki şey kaldı. Biri “Birlik ve beraberlik” temennisi. Diğeri “ Yalnız adamlığı ve Tek kişilik ordu” olduğu vurgusu.

Vekilimizin konuşma aralarında; “ben yalnız kaldım, lütfen bana sahip çıkın” feryadı. Parti içerisinde bulunduğu yalnızlık sıkıntısının dışa vuran yansımaları olarak algılandı.

Toplantı sonrası sayın vekilimize ilk soruyu Bugün gazetesinden Akif Arslan sordu. Sorusu manidar olduğu gibi aldığı cevapta çok manidardı.

Soru ( Akif Arslan) : “Birlik ve beraberlik diyorsunuz ama, görüyoruz ki mevcut yönetimden toplantınızda kimse yok. Davet etmediniz mi?”

Cevap (M.Dedeoğlu): ” Davetiyeyi bizzat ben verdim “

Sayın Mesut Dedeoğlu’nun bizzat davetiyesini verdiği toplantıya. Nedendir bilinmez, MHP teşkilatından İl ve İlçe başkanı dahil hiç kimse katılmamıştı. Sanırım vekilimizin vurgulamak istediği “ Birlik ve Beraberlik” mesajı, ilk önce mensup olduğu parti için lüzumlu olduğu,  hatta acil bir ihtiyaç olduğu görülüyor.

Sayın Mesut Dedeoğlu’nun Meclis çatısı altındaki çalışmalarını, hazırladığı bir kitapta sunması, şimdiye kadar vekillerimizden alışık olmadığımız bir tarz.

Şöyle ki; TBMM çatısı altındaki I ve II dönem (12 Haziran 2011-4 Temmuz 2012 ) çalışma yıllarında; Sayın vekilimiz 5 adet kanun teklifi,  22 adet Meclis araştırma önergesi ve 878 adet soru önergeleri sunmuş. Bunlarla belge ve dilekçelerin tamamını hazırladığı kitabında fotokopilerini yayınlamış. İzleyicilerden tam not alan bu çalışması takdirle karşılandı.

Sayın Dedeoğlu verdiği soru önergelerinin neticelerini de, keşke kitaba not olarak ilave etseydi, çalışması daha da güzel olurdu. Gene de bu çalışmanın diğer vekillerimize emsal teşkil etmesini umarız.

Sayın vekilimiz Meclise 900 civarında önerge sunmuş. Kendisini tebrik ederiz. Bu rekorlar kitabına girecek kadar büyük bir rakam.  

Meclis iki dönem çalışmasında ancak 300 net çalışma günü olduğunu farz eder isek. Demek ki sayın vekilimiz günlük ortalama 3 önerge vermişler.  Eğer tüm vekillerimiz aynı performansta önerge sunmuş olsalarmış;  günlük ortalama 24 önerge ve iki dönemde 70 bin önergemiz olurdu.

 Sayın vekilimizin derlediği “ Türkiye Büyük Millet Meclisi Çalışmaları “ isimli kitabının içeriğine göz attığımızda; önergelerin neticesini bilemesek de çok farklı konularda şehrimiz için muhalefet milletvekili olarak mücadele gösterdiğini görüyoruz. 857 adet meclis önergesinden birkaç örnek verir isek.

 

-          Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ’a ; ” Kahramanmaraş ilimizin, vaiz, Kuran kursu öğretmeni, İmam-hatip ve müezzin kayyım gibi çok sayıdaki ihtiyaçlarını ne zaman karşılamayı planlıyorsunuz? “

-          Başbakan R.Tayyip Erdoğan’a; Karayolları kenarlarına toplam kaç adet hizmet veren helikopter pisti yapmayı planlıyorsunuz? Kahramanmaraş ilimiz için herhangi bir planlama yapmayı planlıyor musunuz? Bu konuda çalışmanız var mı?

Tüm bunların yanında sayın vekilimizin meraklı biri olduğunu da öğreniyoruz. Örneğin ülkemizdeki meyve veren badem ağacının ne kadar olduğunu merak ediyor. Gıda Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker’e soru önergeleri ile soruyor.

-          2011 yılında meyve veren badem ağacı sayısı kaçtır?

-          2011 yılında meyve veren ceviz ağacı sayısı kaçtır?

Ülkemizdeki badem ağacı sayısının ne kadar olduğu, belki özel ilgi duyanlara lüzumludur ama, Şimdilik badem ağacı sayısından evvel şehrimizin sorunları bizim için daha önemlidir diye düşünüyoruz.

Sayın vekillerimiz “Tek kişilik ordu” olarak değil de, iktidar muhalefet bu şehrin sorunlarının tespiti ve çözümlenmesi için  “Birlik ve beraberlik” içinde “ Çok kişilik ordu “ gibi yeni dönemde çalışmalarını umuyoruz.

Selam ve sevgilerle. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.