Vergi Dairesi Başkanından Mali Müşavirlere Teşekkür

Vergi dairesi başkanımız sayın Bülent KOÇAK,  Mükellef hizmetleri grup müdürü sayın Ahmet ERDOĞAN, Gelir idaresi grup müdürü sayın Sinan KÜÇÜKGÖZ,  Vergi uygulama müdürü  sayın Kamil KURT ve Asalanbey Vergi dairesi müdürü sayın Cehdi CANTÜRK ile birlikte Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler odasını ziyaret ederek borç yapılandırmaları ile ilgili sonuçları açıkladılar.

SMMM odası başkanı Arif ŞEN in açılış konuşması ile başlayan toplantıda vergi dairesi başkanı Sayın Bülent KOÇAK 6111 sayılı yasa sonuçlarını bilgilendirme toplantısında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere katkılarından dolayı teşekkür etti.

“Bu yasanın sorunsuz bir şekilde uygulanmasında  Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin çok büyük gayretleri olmuştur. Burada olan ve olmayan tüm meslek mensuplarına teşekkür ediyoruz “dedi.

Kahramanmaraş’ta 52 bine yakın mükellefin bu yasadan faydalandığı ve 185 milyon TL borç yapılandırması işlemi gerçekleştiği, Müracaat edenlerin 16 bine yakını motorlu taşıtlar vergisi kapsamında olduğu ve13 milyon TL yapılandırma yapıldığı belirtildi.

Bilindiği üzere 6111 sayılı yasanın borç yapılandırması ile ilgili müracaat bitmiş olup, şimdi işin en zor kısmı tahsilat kısmına gelinmiştir.

İlk taksitler ve defaten ödemeler 30 hazirana kadar ödenecektir. Müracaat edenlerin 23 milyon TL kısmı defaten, 108 milyon TL lik kısmı 18 ay taksitler halinde yapılandırıldığı görülmüştür.

Taksitler halinde müracaat eden mükelleflerin, taksit ödemelerinde ve güncel vergi borçları ödemelerinde aksatma yapmamaları gerekiyor. Zira bir takvim yılı içerisinde iki defadan fazla ödemelerini aksatanlar, yasanın verdiği imkanlardan faydalanmaları mümkün değildir.

 

Vergi dairesi başkanımız sayın Bülent KOÇAK tahsilat konusunda da Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin yardımlarına ihtiyaçları olduğunu konuşmasında belirtti. Borç taksitlerinde ve güncel vergi ödemelerinde mükelleflerin zor duruma düşmemeleri için, muhasebecilerin mükelleflerini borçlarını aksatmamaları için uyarmaları ricasında bulundu.

Yapılandırma borçlarının ödemelerinin bankalara yapılabileceği gibi, kredi kartı ile ödeme kolaylığı getirilmiştir. Ayrıca taksitli ödemelerde defaten ödeme yapılması durumunda katsayı hesaplaması yapılmayacağı bildirilmiştir.

Kredi kartı ile ödeme işlemleri gelir idaresi başkanlığının internet sitesinde http://www.gib.gov.tr adresinde yer alan “ Yapılandırma e-Başvuru ve Kredi Kartı ile Ödeme “ bağlantısından yapılabilecektir.

Ayrıca vergi dairesi bünyesinde de kredi kartı ile ödemek isteyenler için bir bilgisayar ve bir  görevli tahsis edildiğini, kredi kartı ödemelerinde mükelleflere yardımcı olunulacağını vergi dairesi başkanımız sayın Bülent KOÇAK bilgilendirme toplantısında belirtildi.

Tüm borçlularımıza, aksatmadan borçlarını ödemelerinde kolaylıklar dileriz.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar