Veli Küçük Paşa

Silivride,  ?Ergenekon Davasında?  yargılanan Emekli Tuggeneral Veli Küçük dostumdur. Çok beraber olmadık, ama çok telefonlaştık; ülke meseleleri ve Atatürk Cumhuriyetinin, nerelere sürüklendigi ve buna karşı ne yapmak gerektigi hususunda dertleşirdik! Bu telefonları, birileri, herhalde, dinlemişlerdir; eger Atatürkçüler olarak böyle dertleşmek- konuşmak  ?Ergenekoncu? olmaksa, ben de suç işlemiş sayılabilirim!

?Topal Osman? 

Veli Paşa ile dostlugumuz, Kurtuluş Savaşının yigit kahramanı  ?Topal Osman? konusuyla başladı. Mustafa Kemale baglılıgı yüzünden, yaptıgı aşırı bir harekâtın cezasını hayatıyla ödemişti bu yigit Karadeniz uşagı! Onu, dostu olan ve adı geçince gözleri yaşaran babamdan tanımıştım ve Veli Paşanın Giresunda,  ?Topal Osmanın heykelini? dikmek teşebbüsünü desteklemiştim! Bu trajedinin bir benzeri, şimdi oynanmakta!    ?Topal Osman?  bazılarının iddia ettigi gibi  ?eşkıya?  degildi, bana göre Veli Paşa da  ?eşkıya?  degildir ve aksi hiçbir şüpheye mahal kalmadan ispat edilene kadar masumdur! 

Tuncay Güney

Meczup mu, iliştirilmiş-yerleştirilmiş iki taraflı  ?ajan?  mı, Tuncay Güney adlı bir adam, kendisine, hakkında kitaplar yazacak kadar inanmış iki gazeteci, beni TV programlarına telefonla konuk ettiler ve bu adamın, benim Veli Küçük Paşanın  ?akıl hocası?  oldugumu iddia ettigini söylediler. Onlara;  ?Paşa benim dostumdur, Onun akıl hocası olsaydım iftihar ederim... Ama Türk Ordusunda tuggenerallige kadar yükselmiş, Atatürkçülügü Harp Okulunda özümsemiş bir kişiye akıl hocalıgı yapmak haddim degil?  diye cevap verdim. Ben yazılarımla, konuşmalarımla kimseye  ?akıl hocalıgı?  yapmıyorum, akılsızlara akıl vermeye, vatan hainlerine hadlerini bildirmeye çalışıyorum! Ama iddiaya göre, Paşa eger  ?Ergenekonun?  ?Bir Numarasıysa? , demek asıl şef benim! 

Yoksa  ?Mustafa?  mı? Geçenlerde malum bir gazetede çizgi bir bulmaca vardı, bir tarafta güya Tolon, Eruygur ve Küçük paşalar, diger yanda, belli belirsiz bir kişi. Gazete soruyordu;   ?Bilin bakalım bu kişi kim??  diye! Seçeneklerden biri   ?Mustafa? ! Buna karşılık, internette dolaşan bir çizgi var; Anıtkabir önünde kara pardesülü, kara gözlüklü iki kişi, ellerindeki telefonla  ?şef; henüz çıkmadı, çıkarsa tutup getirecegiz?  diyorlar! Gördünüz mü getirildigimiz halleri!

Veli Paşa hakikaten iddia edildigi gibi bir örgüt kurduysa ve başı ise, bana bunu haber vermedigi için, dogrusu ona kırıldım. Eger haber vermiş olsaydı, orduda aldıgım terbiyeye göre saygı dairesinde, ama haddimi aşarak,  ?bunun yanlış olacagını terörle, darbeyle bir yere varılamayacagını, aksine mücadeleye zarar verecegini, haklı mücadelenin, meşru yöntem ve örgütlerle yapılması gerekecegini? söylerdim!

Çapraz ateşinde

Veli Küçük Paşa su sıra yargılanıyor, çapraz sorguya çekiliyor... Onun meslegi askerlik ve savunması da haksızlıklara karşı hiddet! Iyi yetiştirdigi avukat kızı Zeynep Küçük, hukuki savunmasıyla bunu tamamlıyor! Davanın ayrıntılarına giremem, bazılarının bol bol yargısız infaz yapmalarına karşılık, haklı da olsa,  ?hüküm?  veremem ve davayı görmekte olan yargıçları etkilemeye teşebbüs edemem, onlara, sonuna kadar güvenirim.

Silivride yargılanan ve aylardır haklarındaki iddianameyi, yargılanmayı bekleyen generaller ve digerleri, evrensel hukuk kaidelerine göre,  ?aksi hiçbir şüpheye mahal kalmayıncaya kadar, masumdurlar.?

Fakat Ergenekon olayının başından beri, bir kısım medya, kanunlara ragmen kasten sızdırılan bölük pörçük iddia ve dedikodularla sanıklar hakkında, peşin hükümlerini verdiler, veriyorlar ve onları yargısız infaz ediyorlar!

Veli Küçük Paşa da şu sırada özellikle, öyle... Daha yargılama devam ederken, onun hakkında yazdıkları aşagılamalar en azından haksızlık, fakat aslında ahlaksızlık!

Malûm Taraf gazetesinin manşeti  ?Turşucu Paşa?, yani Türk Ordusunun şerefli bir generali  ?Turşucu? ! Türk Ordusuna olan sönmez hınçlarını, Veli Paşadan alıyorlar ve Tolon ve Eruygur paşalardan alıyorlar!

Bütün bu rezillikler karşısında Veli Küçük ve digerlerini, aksi sabit olana kadar masum olanları korumak boynumun borcudur!

 

(Yeniçag Gazetesi)

Önceki ve Sonraki Yazılar