VE SEÇİMLER BİTTİ!...

 

29 Mart seçimleri bütün Türkiye’de tamamlandı. İktidar % 7 civarında oy kaybetti. Ama bu kayıp Türkiye’de erken genel seçimi gündeme getirmekten çok çok uzak. 29 Mart sonuçlarına baktığımızda Ak Parti yine tek başına iktidar.
Gelelim yaşadığımız kent olan Kahramanmaraş’a.
Kahramanmaraş’ta çok centilmence, medeni bir şekilde seçim yapıldı. Bu kentte yaşayan biri olarak, seçime giren bütün siyasi partilere, adaylara teşekkür ediyorum. Kavgasız, gürültüsüz, patırtısız, görüntü kirliliğinin en az olduğu bir seçim dönemi geçirdik.
Seçimlerde “duygular” değil “akıl” öne çıktı.
Adaylar birbirlerini insafsızca eleştirmek yerine, yapmak istedikleri projeleriyle seçmenden oy isteme yoluna gittiler.
Ak Parti Türkiye’de % olarak kaybederken Kahramanmaraş’ta pek kaybetmedi. Bu da Kahramanmaraş’ta Tayyip Erdoğan sevgisinin devam ettiğini gösteriyor.
Seçim sürecinde yeniden Belediye Başkanı seçilen Mustafa Poyraz; “diğer adayların projelerinden uygulanabilir olanları!” değerlendireceği yolunda bir ifade söylemişti. Umarım bu söz lafta kalmaz, dikkate değer projeler, uygulanabilirliği olan projeler varsa bu projeler hayat bulmalıdır.
Ak Partinin ne kadar oy alacağı yönünde çeşitli fikirler ortaya atılmıştı. Aklı selim düşünen ve objektif olan isimlerin yazdıklarına yakın bir tablo ortaya çıktı.
Hiç unutmuyorum “ MHP Ak Partiye alternatif olabilir mi?” başlığı altında bir makale yazmıştım.
Birçok arkadaşım beni eleştirmişti. Hatta Ak parti’den aday adayı olduğum için yazıyorsun diyenler çıkmıştı, yanlış anlaşılmasın ama ben gazeteci olarak siyasi yönümü hiç yazdıklarıma yansıtmadım. Ama okurlarımız zaman zaman bizim objektifliğimizi yitirdiğimizi dile getirdiler.
Bu gün gelinen noktaya baktığımızda MHP’nin yerel seçimlerde Kahramanmaraş’ta henüz alternatif olamadığını bunun sebebinin ise burada aday seçiminden falanda kaynaklanmadığını söyleyebilirim. MHP iyi bir seçim kampanyası yürüttü. Aldığı netice de kötü değil. MHP açısından başarı var ortada.
Genel konjoktür, Tayyip Erdoğan’a olan güven seçimleri yerel olmaktan çıkartarak genel bir seçim şekline dönüşmüştür. Ak Parti’nin Güneydoğu ile ilgili ısrarcı tutumu seçimleri ve seçim sonuçlarının lehine değil aleyhine tezahür etmesine katkı yaparken Kahramanmaraş gibi muhafazakar kentlerde de tam tersi olmuş, lehine cereyan etmiştir.
Dedik ya; seçim iyi bir ortam içinde geçti.
Gelecek de bir sonraki seçimde MHP Kahramanmaraş’ta tam alternatif bir güce erişecektir. Bunu ben şimdiden görebiliyorum. Bu öngörü yerel siyasetçilerin başarısızlığı ya da başarısız olacağı noktasında değil de değişim noktasında algılanmalıdır.
Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ı zor bir süreç bekliyor. Toplumun beklentileri yükseldi. Ortada projeler var. Ortada iddialı sözler var. Eskiden seçim bitiyordu sözler unutuluyordu.
Şimdi iletişim araçlarının artması “dün bunu söylemiştin!” şeklinde sözlerin sürekli gündeme getirileceğinin de unutulmaması gerektiğini düşünüyorum.
Başkan Poyraz’ın ekibi iyi yada kötü diye bir tanımlamaya girmek istemiyorum. Bana göre iyi ve verilen işi en iyi şekilde yapacak insanlar var.
Kısacası Başkan Poyraz’ın başarmaması için ortada hiçbir sebep yok. Bundan sonra daha fazla hizmeti istemekte bu kentte yaşayan insanların hakkıdır diye düşünüyorum.
Ve daha seçimlerle ilgili çok şey yazacağız!...

Önceki ve Sonraki Yazılar