Ve Erkoç aday!...

FATİH MEHMET ERKOÇ Ak Partinin kurulduğu ilk günden bu yana parti içinde olan bir isim. İlçe Başkan yardımcılığından, İlçe Başkanlığına sonrada İl Başkanlığına gelen bir isim.

Kahramanmaraş’ın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tarihe geçecektir. (Şu anki veriler bunu gösteriyor. Seçime kadar ne olur ne olmaz bunu bilemeyiz.) Sizler bu yazılanları okurken belki de bizler Erkoç’u karşılamak için oluşturulan konvoyu takip ediyor olabiliriz. 1989 Yerel seçimlerinde Refah Partili Ali Sezal’ın kazandığı Kahramanmaraş Belediye Başkanlığını o günden bu yana başka bir parti kazanamadı. 25 yıldır aynı düşünce ve ekip ile Kahramanmaraş Belediyesi idare ediliyor.

Yeni dönemde de bunun değişmeyeceğini, değişimin çok zor olacağını düşünüyorum. Çünkü Kahramanmaraş’ın ana muhalefeti olan MHP’de seçimi kazanacak şekilde bir çalışmanın olmadığını görüyor gözlemliyoruz.

Hani “yüz eskimesi” diye bir tabir var. İnsanlar aynı yüzleri görmekten usanabilirler, bıkabilirler. Bu bıkkınların sayısı ne kadar acaba? Bu arada bu güne kadar Ak Partiye oy vermeyen ancak bu seçimde verebilirim diyenlerin sayısı ne kadar? Bunların iyi bir analiz edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

2009 Yerel seçimlerinde Ak Parti adayı Mustafa Poyraz’ın en yakın rakibine 100 bin oy fark atar diye yazdığımda seçime yaklaşık bir ay vardı. Merak edenler yazı arşivine baktığında o köşe yazımı bulabilirler.

Bir gazeteci olarak gözlemlerimi yazarken, parti taassubunu bir tarafa atar, objektif ve gerçeği edindiğim tecrübelerimin ışığındaki gerçeği ifade etmeye çalışırım.

Bir önceki yazımda ilçeler ile ilgili analizlerimi paylaşmıştım. Özellikle kuzey ilçelerinde yaşayan bir çok tanıdık arayarak gözlemlerime katıldıklarını ifade ettiler.

Ak Parti Grup başkanvekili Mahir Ünal’ın da hazır olduğu dar kapsamlı bir sohbette; “Ak Partili olan ancak teşkilatlara kırılan insanların olduğunu ve bu insanların gönüllerinin alınması gerektiği yönünde” düşüncelerimi ifade etmiştim.

İlçe gezilerimde konuştuğum insanların büyük çoğunluğunda aynı burukluğun olduğunu gözlemledim. Bu insanların başka bir partiye oy vermek yerine sandığa gitmeyeceklerini düşünüyorum. Çünkü Başbakan Erdoğan’a yönelik eleştirilerde bulunmuyorlar. Onların kahrı ve sitemi yerel ölçekli…

**

KAMER GENÇ AYIP ETTİ!...

Japonya’nın MİLLİ GÜNÜNDE bu ülkenin Başbakanının eşine verilen resepsiyonda konuşma yapıyor. Bundan doğal ne olabilir.

Kamer Genç’de davetliler arasında yer almaktadır. Bu kadın “hangi sıfatla konuşuyor!” diye bir söz ifade eder. Hiç şık olmayan bu söz için bizlere düşen “ayıp etmiş!” demektir.

Bir ülkenin Başbakanının eşinin konumunu bilmeyecek kadar cahil olmadığını düşünüyorum.

Millet CHP’ye neden oy vermiyor?

Neden iktidar etmiyor?

İşte mesele de bu değil mi?

Toplumla barışık olmayan, toplumun değerlerine saygı göstermeyen bir zihniyeti bu millet iktidar yapmaz, yetki vermez. Hep yerinde saymaya mahkumdur.

Bir Başbakan eşine yapılan bu saygısızlığı bende protesto ediyorum. Çünkü O hanımefendi beni ve ülkemi Başbakan eşi olarak orada temsil ediyor!... Bu; bu kadar basit. Millete küfredene millet yetki vermez!....

**

SÜRPRİZLERE AÇIK OLMAK GEREK!..

Ak Parti Büyükşehir adayını belirledi. Bir haftaya kadar İlçe Belediye Başkan adaylarını da belirleyecek. Diğer siyasi partilerde adaylarını açıklayacaklar.

Bizlere isimler ile ilgili farklı tepkiler geliyor. Bu tepkiler üst üste birikir mi? Kar topu halini alır mı? Bunları zaman gösterecek.

Sizi 20 yıl öncesine götürmek istiyorum. Yıl 1989. Anavatan 1987 genel seçimlerini %45 gibi bir oyla kazandı ve iktidar. İki yıl sonra yerel seçimler yapılıyor.

Türkiye’deki bütün billboardlara “eli kolu bağlı bir belediye başkanı portresi” afiş olarak basıldı ve gösterildi. Anavatan partisi o seçimlerde sadece Malatya Belediyesini kazanmıştı. İşte o günlerde de Kahramanmaraş Belediye Başkanı Anavatan Partili Hacı Ali Özal. Özal 1984 seçimlerinde 25 bin oy almıştı. İktidar partisinin adayı. Mahalle toplantıları miting havasında geçiyor.

Refah Partisinin adayı ise Ali Sezal… Öyle çok kalabalık falan etrafında yok. Ancak seçmen Hacı Ali Özal’a çok samimi davranıyor, karşılıyor, çayını içiriyor, gönderiyor…

Sonuç ise millet tercihini Ali Sezal için kullandı. İşte o günden bu yana da milli görüş geleneği Kahramanmaraş Belediyesini idare ediyor…

Bunları niye anlattım;

“Kenar mahallelerde, kent merkezlerinde, ilçelerde ve köylerde insanlarla konuşurken siyasi bıkkınlığı görüyorum. Sanki aklında bir şeyler var gibi…”

Hani bir padişah vergi üstüne vergi koymuş, sonra da vezire sormuş ya; - Millet ne yapıyor? Vezir de; - Millet gülüp oynuyor demiş. Padişah bunun üzerine;- gülüp oynayan milletin ne yapacağı belli olmaz hemen vergileri kaldıralım demiş..

Şu anda sanki milletin durumu böyle gibi…

Yani gülüp oynayan milletin de ne yapacağı da belli olmayabilir!.. Nacizane ben böyle okuyorum bu fotoğrafı!....

Seçime girecek olan bütün adaylara başarılar dileyerek noktayı koyuyorum… malum birazdan Fatih Mehmet Erkoç için karşılama başlayacak.. ve bizde görevimizi yapacağız… Esen kalın!....

Önceki ve Sonraki Yazılar