Vali Kocatepe’nin Eğitime Büyük Katkısı

Kahramanmaraş Valisi Sayın Şükrü Kocatepe kentimize atandığı günden bu yana en çok önem verdiği konuların başında, eğitim gelmektedir.

Kahramanmaraş’ta ki derslik sorununu çözmek ve eğitimde daha üst sıralara tırmanmamız için büyük çaba sarf eden Sayın Valimize teşekkür etmek istiyorum.

**

Bilindiği gibi Kahramanmaraş’ta eğitim noktasında Türkiye ortalamasının çok çok altında bir durum arz etmektedir. Oysa büyüklük, ekonomik büyüklük noktasında ilk 20 kent arasında yer alan Kahramanmaraş eğitim noktasında 60’larda seyretmektedir. Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz insanlar, öncelikle kentteki derslik sorunun çözülmesi ve ikili eğitim yerine tekli eğitime geçişle bunun mümkün olacağını ifade etmektedirler.

Bina eksikliği, sınıfta öğrenci sayısının fazlalığı gibi sebeplerle eğitim seviyemizde istenilen rakamlara henüz ulaşamadık.

**

Kahramanmaraş’a atandığı ilk günde bu sorunun farkına varan Valimiz Şükrü Kocatepe, özel sektör ve işadamları ile görüşerek onların eğitime katkı yapmalarını, okul yapmalarını teşvik etmiştir. Bunun dışında devlet imkanlarının büyük çoğunluğunu okul yapımına kaydıran Valimiz, Kahramanmaraş’ta ki derslik sayısında önemli artışların sağlanmasını gerçekleştirdi.

Ayrıca Belediyeler imar planlarında okul yeri, sosyal donatı alanları, ibadet yerleri gibi önemli konularda üzerine düşeni yapmamışlar, yeşil alanlar bile ticari alana çevrilmiştir.

Bu gün Kahramanmaraş’ta okul yeri bulunamamasının altında yatan gerçekte bundan kaynaklanmaktadır.

İmar planları yapılırken okul yeri, ibadethane, sosyal donatı alanları gibi yerler belirlenseydi, imar planına konulsaydı, Kahramanmaraş’ta bu derslik sıkıntısı bu kadar büyümezdi.

**

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe’nin eğitimde kalitenin artırılması, derslik sorununun çözümü için gösterdiği çabayı yürekten destekliyor ve teşekkür ediyorum.

Aynı hızla devam edilmesi halinde 2017-2018 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş’ta tekli sisteme geçileceğini düşünüyorum.

Kahramanmaraş’ta okul yapan bütün sanayici ve iş adamlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum.

İnsana yapılan yatırım mutlaka karşılığını bulur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum

Önceki ve Sonraki Yazılar