Uzun ince bir yoldayız

Merhum Aşık Veysel gözleri görmeyen halk ve hak aşıgıydı. Türkülerinde sevgi vardı, kardeşlik vardı, barış vardı. Biz vardık. Bizden olanlar vardı. Öyle degil mi?

 

Kayınbabamın rahatsızlıgı nedeniyle Kayseri"deyim. Devasa bir Tıp Fakültesi. şehir içinde şehir adeta. Ameliyat olmuştu. Biz bahçede bekliyoruz. Genç doktorların oturdugu bir kantin bahçesinde çay üstüne çay içiyorum.

 

Çok çay içtigimi fark eden bir delikanlı nereli oldugumu sordu. Kahramanmaraşlıyım dedigimde; merhum Aşık Mahsuni"yi anlattı bana.

 

25 gün sonra okulu bitirecegini söyledi. Afşin"i, Berçenegi, Elbistan"ı merak ettigini ve mutlaka görmek istedigini söyledi.

 

Tıp Fakültesinde okurken saz çalmayı ögrendigini ve merhum Mahsuni"nin adını taşıyan bir mahallenin Kahramanmaraş"ta olup olmadıgını sordu.

 

Keşke tanışmasaydık dedim içimden.

 

şimdi ne söyleyecektim bu yeni doktora.

 

Lafı başka alana kaydırdım, Kayseri"nin iyi geliştigini, Kahramanmaraş"ında geliştigini söyledim.

 

Çayları içtik, izin istemek için ayaga kalktıgımda o genç doktorlarda kalktı.

 

Tokalaşırken Mahsuni aşıgı doktor; abi Kahramanmaraş"ta Mahsuni"nin adı hiçbir yere verilmedi degil mi diye tekrar sordu.

 

Evet? Mahsuni"nin adı bir yere verilmedi.

 

Ben bundan çok utandım.

 

Ilk Fırsatta Sayın Başkan"dan bunun sözünü alacagım.

 

Bu arada beni telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini söyleyerek bize moral ve destek veren Valimiz Sayın Niyazi Tanılır"a da en kalbi duygularla hürmet ve teşekkür ediyorum.

 

Hani konu başlıgı olarak aldıgım merhum Aşık Veysel"in bu dizelerinde dile getirdigi ve bizi anlattıgını söylemiştim ya yukarılarda.

 

Aşık Mahsuni de bizi anlattı.

Halkı anlattı, hakkı anlattı.

 

Dünyanın her yerinde evrensel bir halk ozanı olarak zamanın Yunus"u, zamanın karacaoglanı olarak nitelendirilen Mahsuni"ye ne zaman sahip çıkacagız?

 

Birileri istemese de, birileri sevmese de, ben seviyorum.

 

Mahsuni de kendimi, Mahsuni de Kahramanmaraş"ı, mahsuni de insan sevgisini, Allah sevgisini görüyorum.

 

Ve Mahsuni"yi seviyoruz!...

 

Sevgiden, barıştan, kardeşlikten, Allah"tan Peygamberden bahseden öven, övgüler düzen, hak ve adaleti Türkülerine konu eden bir bilge halk ozanıdır Mahsuni.

 

Hiç kahramanmaraş"ı görmemiş bir Tıp ögrencisi kadar Mahsuniyi anlayamamışsak, ki anlayamadıgımız ortada.

 

Bize yazıklar olsun!...

 

Bize yazıklar olsun!...

Önceki ve Sonraki Yazılar